Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 29 Ekim 2014  Gösterim: 9.161  Cevap: 2

Basketbol ve futbol topunun teknik özellikleri nelerdir?

Misafir
25 Ağustos 2011 16:14       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Basket ve futbol topunun teknik özellikleri nelerdir ?
Sponsorlu Bağlantılar


27 Ağustos 2011 01:52       Mesaj #2
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Basket ve futbol topunun teknik özellikleri nelerdir ?

Basketbol topunun çevresi 75-78 cm.dir. ağırlığı ise 600-650 gr.dır.
Basketbolün ilk ortaya çıktığı dönemlerde basketbol topu yerinde futbol topu kullanılmakta idi. İlk tek parçalı, çevresi ve ağırlığı belirlenmiş basketbol topu ise 1948-1949da kullanılmaya başlanmıştır.


FUTBOL TOPU NEDİR?

Futbol topu, futbol oynama amaçlı olarak yuvarlak, deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş toplara verilen addır.
Çevresi en çok 70 santimetre (28 inç), en az 68 santimetre (27 inç), oyunun başlangıcındaki ağırlığı ise en çok 450 gr (16 onz), en az 410 gr (14 onz) gram arasında, basıncı deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600 gr/cm² - 1100 gr/cm²; 8.5 lbs/sq.in. 15.6 lbs/sq.in.) arasında değişir.
IFAB Kararları
Karar 1:Resmi maçlarda, sadece 2nci kuralda belirtilmiş asgari teknik özelliklere uygun olan topların kullanılmasına izin verilir. FIFAnın resmi maçlarında ve konfederasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda kullanılacak topun aşağıdaki yazılardan birini taşıması şarttır:
"FIFA APPROVED" (FIFA ONAYLI)
"FIFA INSPECTED" (FIFA DENETLİ)
"INTERNATIONAL MATCHBALL STANDARD" (ULUSLARARASI MAÇ TOPU STANDARDI)
Topun üzerinde bulunan bu yazılar, topun resmi olarak test edildiğini ve 2 nci kuralda belirtilen asgari özelliklere ek olarak her bir kategori için farklı olan özel teknik şartlara uygun olduğunu göstermektedir. Her bir kategorinin özel olarak öngörülen ek teknik şartlarının IFAB tarafından onaylanması gerekir. Bu testleri yapacak kurumlar FIFAnın onayına tabidir. Ulusal federasyonlar, resmi maçlarında yukarıdaki üç yazıdan birini taşıyan topların kullanılmasını isteyebilir. Diğer her türlü maçlarda, top 2 nci kuraldaki teknik özelliklere sahip olmalıdır.

Karar 2: FIFAnın resmi maçlarında ve konfederasyonlarla ulusal federasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda topun üzerine, maçın, maçı düzenleyen kurumun, topu üreten firmanın arma ve markası (amblemi) dışında hiçbir ticari reklam konulamaz. Konulacak arma ve markaların boyutları ve çeşidi müsabaka yönetmeliği ile belirlenebilir.

Kaynak
Misafir
29 Ekim 2014 20:00       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Peki Ya Basketbol Topunun Özellikleri Neler Mesela Çapı, Çevresi, Ağırlığı...


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç