Arama

Göz yaşları neden tuzludur?

Güncelleme: 4 Ekim 2011 Gösterim: 2.399 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben 6. sınıfa geçtim ve fen öğretmenimiz '' göz yaşları neden tuzludur ? '' diye sordu.
Lütfen söyleyin göz yaşları neden tuzludur ?
Sponsorlu Bağlantılar
Bilgin - avatarı
Bilgin
Ziyaretçi
4 Ekim 2011       Mesaj #2
Bilgin - avatarı
Ziyaretçi
Aslında gözyaşının tuzlu olma sebebiyle, vücudun ürettiği diğer sıvıların (ter, idrar gibi) tuzlu olma sebebi aynı.

Sponsorlu Bağlantılar
Sebebi, atılan sıvıların (ya da vücutta dolaşan sıvıların) derişiminin, hücrelerdeki derişim ile aynı olmasıdır. Bu derişimi, suda çözünmüş maddeler (tuz örneğin) oluşturur. Hücre ile sıvı arasında derişim eşitliği olmazsa hücre yüksek miktarda su alacak ya da kaybedecektir.*

Eğer gözyaşında derişim eşitliği olmasaydı (yani saf su olsaydı) gözün dış kısmındaki hücreler eşitlik sağlayabilmek için durmadan tuz atmak zorunda kalacaktı. Tuz eksikliği de bu hücrelerin metabolizmalarında zararlara yol açacaktı.

Ayrıca, gözyaşındaki tuzun, gözün dış kısmını dezenfekte etme özelliğinin de bulunduğunu belirtmekte yarar var.

*Derişim farkı, aslında çoğu hücresel metabolizma için yararlı ve hayati bir durum. Ama o konu başka.
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
4 Ekim 2011       Mesaj #3
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Arkadaşlar ben 6. sınıfa geçtim ve fen öğretmenimiz '' göz yaşları neden tuzludur ? '' diye sordu.
Lütfen söyleyin göz yaşları neden tuzludur ?

Günlük vücuda alınan gıdalar yoluyla ihtiyaçtan fazla tuz alınır. Bu tuz karaciğerde birikir. Ter, idrar ve göz yaşı yoluyla vücuttan atılarak vücut rahatlatılır.
Sen sadece aynasin...