Arama

Bilişim suçları nelerdir, örnek verir misiniz?

Güncelleme: 6 Ekim 2012 Gösterim: 4.227 Cevap: 2
Misafir22 - avatarı
Misafir22
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #1
Misafir22 - avatarı
Ziyaretçi
bilişim suçlarına örnek verir misiniz acilllll!!!
Sponsorlu Bağlantılar
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
25 Ekim 2011       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
buyur kardeş, çok sevdiğim bir yazı

Sponsorlu Bağlantılar

bilişim suçunun tanimi

bilgisayar, çevre birimleri, pos makinesi,cep telefonu gibi her türlü teknolojinin kullanılması ile işlenilen suçlardır.

bilişim suçlarinin türleri nelerdir?

suçların türleri tck da suç teşkil edecek tüm suçları kapsaya bilmekte veya bu suçlara zemin hazırlamaktadır. suçların işleme şekilleri;

hakaret, küfür, kredi kartı yolsuzlukları, sahte belge basımı, bilgilerin çalınması ve buna bağlı olarak devam edebilecek suçları kapsamakla, birlikte bunlarla sınırlı olmayıp, günden güne değişiklikler göstermektedir. il emniyet müdürlüğümüz bilgi işlem şube müdürlüğümüz 1999 yılından itibaren değişik birimlerden ve cumhuriyet başsavcılıklarından gelen talepler doğrultusunda çalışmalarına başlamıştır. 1999 yılında başlayan çalışmalarımız talebin atması nedeniyle bilgi işlem şube müdürlüğü içerisinde bulunan bilgi sistemi büro amirliği bünyesinde çalışmalarını sürdürmüştür. 2002 yılından itibaren emniyet genel müdürlüğü bünyesinde internet ve bilişim suçları şube müdürlüğün kurulması sonucu taşra teşkilatı olarak şube müdürlüğümüz içerisinde bilişim suçları büro amirliği adı altına çalışmalarını sürdürmektedir.

ülkemizde en çok karşilaşilan bilişim şuçlarindan örnekler

başkalarının adına e-mail göndererek özellikle ticari ve özel ilişkileri zedeleme.

başkalarının adına web sayfası hazırlamak ve bu web sayfasının tanıtımı amacıyla başkalarına e-mail ve mesaj göndermek ve bu mesajlarda da mağdur olan şahsın telefon numaralarını vermek.

kişisel bilgisayarlar yada kurumsal bilgisayarlara yetkisiz erişim ile bilgilerin çalınması ve karşılığında tehdit ederek maddi menfaat sağlanması

şirketlere ait web sayfalarının alan adının izinsiz alınması ve bu alan adlarının karşılığında yüklü miktarlarda para talep etmek.

özellikle pornografik içerikli cd kopyalamak ve satmak.

sahte evrak basımı gibi çok farklı konuları içerebilmektedir.

not: unutmayın bu tür suçların tek mağduru siz değilsiniz. karşılaşılmış olan durumdan utanmadan tüm deliller ile birlikte en yakın cumhuriyet başsavcılığına başvurunuz.

bilişim suçu ile karşilaştiğinizda yapabilecekleriniz

yasadışı siteler (web sayfaları) ile ilgili şikayetlerinizi 155@iem.gov.tr adlı e-mail ihbar adresine bildirebilirsiniz.

şahsınız ile ilgili şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili elde edebildiğiniz tüm deliler ile birlikte en yakın cumhuriyet başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilirsiniz.

il emniyet müdürlüğümüz tarafından yürütülmekte olan tüm tahkikatlarda savcılık talimatı veya mahkeme kararı esas alınmaktadır.

şikayetçi olduğunuz konular ile ilgili olarak yapılacak çalışma neticesinde isp(internet servis sağlayıcının) yurt dışında bulunması durumunda adli makamlar tarafından yapılacak olan adli istinabe ile konunun takibi yapılabilmektedir.

bilişim suçlari ile ilgili olarak mağdur olmadan önce yapilabilecekleriniz

şirketinize veya şahsınıza ait önemli bilgilerinizin yer aldığı bilgisayarınız ile özel güvenlik önlemleri almadan internete bağlanmayınız.

internet ortamında %100 güvenliğin hiçbir zaman sağlanamayacağını unutmayın!

özellikle chat ortamında bilgisayarınıza saldırılabileceğini;

chat de tanıştığınız kişilere şahsınız, aileniz, adres, telefon, işiniz v.s. konularda şahsi bilgilerinizi vermemeniz gerektiğini unutmayın!

internet ortamında tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi vermeyin.

internet üzerinden yapılan yazışmalarınızda karşınızdaki kurumlarla özel bir yöntemle yazışmanızda fayda olacaktır. bu şekilde sizin adınıza birlikte ticaret yaptığınız şirketlere asılsız bilgiler veya sizi kötüleyici bilgiler gönderilse bile karşı taraf bunun sizden gelmediğine emin olacaktır.

bilişim suçlari ile yapilan çalişmalarin hukuki dayanaklari

bilgisayar yoluyla dolandırıcılık tck 503-507: dolandırıcılık ve iflas

bilgisayar yoluyla sahtecilik tck 316-368: sahtecilik suçları

kanunla korunmuş bir yazılımın izinsiz kullanımı 5846'nolu fikir ve sanat eserleri kanunu (fsek)

yasadışı yayınlar tck 125-200: devletin şahsiyetine karşı cürümler;

tck 480-490: hakaret ve sövme cürümleri

tck 426-427: halkın ar ve haya duygularını inciten veya cinsi arzuları tahrik eden ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı: ve diğer anlatım araç ve gereçleri.

bilgisayar sistemlerine ve servislerine yetkisiz erişim ve dinleme "bilişim alanında suçlar tck 525a, b, c ve d". maddeleridir.

yeni tck'da bilişim suçlari

1 nisan 2005 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni tck'nın kapsamında, bilişim sistemlerine karşı işlenen suçları da gerekçeleriyle birlikte yer alıyor.

bilişim sistemine girme, sistemi engelleme,bozma, verileri yok etme veya değiştirme, tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması kapsamındaki suçları tanımlayan kanun maddeleri tck'nın 243 -246.maddelerinde yer alıyor.

bilişim sistemine girme

madde 243. - (1) bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye iki yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

(2) yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme

madde 244. - (1) bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen, bozan, sisteme hukuka aykırı olarak veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen, erişilmez kılan, değiştiren, yok eden kimseye bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(3) yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

madde 245. - (1) başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.

(2) sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

tüzel kişiler hakkında güvenlik tedbiri uygulanması

madde 246. - (1) bu bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.

memurlar.net

ihbar.bilisim@iem.gov.tr
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
hürrem sultan - avatarı
hürrem sultan
Ziyaretçi
6 Ekim 2012       Mesaj #3
hürrem sultan - avatarı
Ziyaretçi
bilişim suçları nelerdir açıklarmısınız

Benzer Konular

30 Temmuz 2011 / Misafir Soru-Cevap
26 Mayıs 2016 / Misafir Cevaplanmış
22 Mayıs 2012 / Misafir Soru-Cevap
5 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap