Arama

Atatürk Kurtuluş Savaşı sırasında kamuoyu oluşturmak için nasıl çalışmalar yapmıştır?

Güncelleme: 3 Ocak 2014 Gösterim: 8.164 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk kurtuluş savaşı yıllarında kamuoyu oluşturmak için ne tür çalışmalar yapmıştırr
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Aralık 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün kurtuluş savaşı sırasında kamooyu oluşturmak için yaptığı çalışmalar nelerdir ?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kurtuluş savaşı yıllarıda atatürkün kamo oyu oluşturmak için yapmış olduğu çalışmalar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2012       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayın Adminlerim Userler Sosyal Bilgiler Dersi için Perfomans Ödevi Olan Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı Yıllarında Kamuoyu Oluşturmak İçin Yaptığı Çalışmalar adlı Ödev İçin Yardım İstiyorum...

Şimdiden Teşekkürler...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayın Adminlerim Userler Sosyal Bilgiler Dersi için Perfomans Ödevi Olan Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı Yıllarında Kamuoyu Oluşturmak İçin Yaptığı Çalışmalar adlı Ödev İçin Yardım İstiyorum...

Şimdiden Teşekkürler...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Aralık 2013       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk’ün yurt gezilerinde ki amaçlarına baktıgımızda, halkla halk için bir seyler yapma ve onunla bütünlesme arayısı içinde oldugunu görürüz. O, bu gezileri ile Milli Mücadele’yi, yapacagı devrimleriyle sürdürebilecegi ortamı yaratmaya çalısmıstır. Bunun için milletin ayagına gitmis, onlarla yakın diyaloglar kurmus, onları dinlemis, karsılıklı fikir alısverisi içinde olmus ve yapılması gerekli olan yenilesmeleri anlatmıstır. Bunu yaparken, ülke kosullarını iyi bilen bir kisi olarak asker-sivil yakın çevresi ve uzmanlarla alınması gereken gerçekçi önlemleri ortaya koymaya çalısmıstır. Genel olarak hükümetlerin ve bakanlıklarınçalısmalarını yakından izlemis ve belli sorunlara yogunlastırmıstır. Halkın sorunları ile yakından ilgilenilmeyi saglamıstır. Dolayısı ile bu sayede halk üzerinde oldukça etkili olmustur.

Atatürk, yapacagı atılımları veya devrimlerini zorla degil, halkı inandırarak ve ikna ederek gerçeklestirmek istemistir. Bunun için sık sık yurt gezilerine çıkarak bu yönde kamuoyu olusturmaya çalısmıstır. Çünkü O, halka benimsetilerek yapılacak olan yenilesmelerin daha verimli ve kalıcı olacagını iyi biliyordu. O nedenle bu bilinçle hareket etmistir. Halkın kendisine olan güvenini iyi kullanmıstır. Daha önce kazanmıs oldugu basarıları Atatürk’e referans olmus ve bu güveni saglamıstır. Atatürk bir konusmasında , “Ben zannediyorum ki hizmetlerimden dolayı milletimin sevgisini ve güvenini kazandım” derken bunu ifade etmek istemistir.Görüldügü gibi Atatürk’ün milletinden, milletinin de Atatürk’ten yana güveni ve sevgisi tam olmustur. Nitekim bu güven ve sevgi ile basarılı olunmustur. Atatürk, Kurtulus Savası’nda oldugu gibi, savastan sonra da ordu-millet isbirligi içinde bütünlesip kalkınmayı hedeflemistir. Bu yaklasımla milletin, ordusuna olan güveni büyük ölçüde etkili olmus, ulusal birlik ve bütünlük içinde yenilesme adımları atılmıstır. Dolayısıyla bu süreçte askerlerin ve asker kökenli devlet adamlarının büyük ölçüde katkısı olmustur. Zira ordu mensupları ve Atatürk’ün yakın arkadasları, sürekli tüm faaliyetlerde oldugu gibi yurt gezilerinde de Atatürk’ün yanında olmus ve kamuoyunu yakından etkilemislerdir. Tüm gelismelerde ve kalkınma hamlelerinde itici veya öncü bir rol oynamıslardır. O nedenle ulusal bilincin kuvvetlenmesinde, iç ve dıs tehditlerin asılmasında ve bu yönde kamuoyu olusturulmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının önemli ölçüde katkıları olmustur. Her dönemde oldugu gibi o yıllarda da daha çok olmak üzere halkın Silahlı Kuvvetlerin yardım ve öncülügüne ihtiyacı vardı. Ordu mensupları da bu bilinçle hareket ederek, sürece yardımcı olmus ve halkın güvenine cevap vermislerdir. Atatürk’ün gezilerinde yer alarak, kendisinden beklenenleri yerine getirmislerdir. Askeri fonksiyonları yanında, öteki faaliyetlere katılmıs ve kamuoyu olusmasında büyük ölçüde rol oynamıslardır. Atatürk, yurt gezilerinin çogunu “Beyaz Tren” adı verilen özel trenle yapmıstır. Bu gezilerine çıkarken, gidecegi yörenin sorunları ile ilgili bürokrat ve uzmanları yanına almıstır. Ya da ilgili uzmanlar, ilgili yörelerde Atatürk’e eslik etmislerdir. Böylece gidilen yer ve yörelerde halkla yakın temasta olunmus, onların sorunları tartısılmıs ve çözüm yolları tespit edilmistir. Ayrıca kalkınma ve çagdaslasma için yerinde etkili mesajlar verilmistir. Özellikle egitim, saglık ve ekonomik sorunlar üzerinde durulmustur. Ülkenin kalkınması için bu dogrultuların önemi anlatılmıs ve yapılacaklar tartısılarak önlemleri alınmaya çalısılmıstır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sosyal ßilqiler : Performans Ödevi
Atatürkün kurtuluş savaşı yıllarında kamuoyu oluşturmak için hangi çalışmaları yapmıştır.
Sorusuna cevap Istiyorum acil Hemen