Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 29 Kasım 2014  Gösterim: 2.007  Cevap: 2

İbadet insanlara ne kazandırır?

Misafir
11 Aralık 2011 13:48       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ibadetler insanlara ne kazandırır
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
4 Kasım 2014 19:36       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yüce dinimiz İslamiyet’in yapılmasını emrettiği şeylerde bildiğimiz veya bilemediğimiz pek çok hikmet ve yararlar vardır. Haram kıldığı,yasakladığı şeylerde de bizim için muhakkak bir takım zararlar vardır.Dinimiz,insanlar için yararlı olan yasaklamaz,zararlı olabilecek şeyleride emretmez.

Her ibadetin dünyaya veya ahirete ilişkin faydaları araştırabilir. Dinimiz emir ve yasaklarının ahiretteki kazanımlarına ek olarak dünyadaki kazanımları üzerinde de düşünülebilir.Ancak ibadetlerin temel amacının, insanları ruhen olgunlaştırmak, kötü yönelişlerini engenllemek ve onların ahlaken yükselmek olduğu unutulmamalıdır.

Genel olarak söylemek gerekirse; Allah’ı anma vesilesi olan ibadetlerimiz, kalplerimize Allah sevgisi ve saygısı yerleştirir. Bizleri her türlü fenalıktan uzaklaştırır ve ahlaki güzelliğe ulaştırır. Ruhlarımızı ,çeşitli sıkıntı ve üzüntüleri yıpratıcı tesirinden korur. Çünkü gönüller, ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.
Misafir
29 Kasım 2014 23:56       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İbadetlerin faydaları ile ilgili yazılanlar edebiyattan ibarettir. Yazıda "Bizleri her türlü fenalıktan uzaklaştırır ve ahlaki güzelliğe ulaştırır" deniyor. Bugün Müslüman ülkelere baktığınızda doğruluk, adalet ve insan haklarının bulunmadığını görürsünüz. Bunların olmadığı yerde Müslümanlıktan, ahlaktan söz edilebilir mi? 14 asırdan beri Müslümanlar ibadet ediyor, şu an içinde bulundukları durum utanç ve acı vericidir. Batının örnek alacağı yada hayran olacağı bir Müslüman ülke gösterir misiniz? Hergün 40-50 kişinin saldırılarda öldüğü, kadınların recm edildiği, kadınlara araba kullanmanın yasak olduğu, binlerce insanın Avrupa'ya kaçmaya çalıştığı, gelir dağılımının bozuk olduğu halklara huzura kavuşmuş diyebilir misiniz? İslam, Allah' ın maddi ve manevi kanunlarını anlamak ve onlara uygun davranmaktır. Kötülük yapmaktan uzak durmak için ibadet ederiz, sevap kazanmak için değil. İbadet ettiğimiz halde kötülük yapıyorsak, ibadetler faydasızdır. Kur'an'da kurtuluşun reçetesi verilmiştir: "iman ve salih amel". Salih amel, amacı insana hizmet olan bütün hal ve hareketlerdir.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç