Arama

Katı yalıtkanlar nelerdir?

Güncelleme: 10 Şubat 2014 Gösterim: 6.974 Cevap: 6
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen bulun 2 saattir arıyorum yok bu siteye güvendim yardım ederseniz baya bir kişiye öneriirim lütfen yardım edin.Admin bana ulaşabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ocak 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bndbulamadım üfff kitaptada yok lütfen yardımmmm
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
katı yalıtkanlar:bakır tel, ataş, alimimyum folya
sıvı yalıtkanlar:saf su vb
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
2 Şubat 2012       Mesaj #4
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Katı İletken Ve Katı Yalıtkan

İletkenvirgs Yalıtkan ve Yarı İletkenler
Yeryüzündeki bütün maddelervirgs atom 'lar dan oluşmuştur.
Atom ise ortada bir çekirdek ve bunun etrafındaki değişik yörüngelerde hareket eden elektronlardan oluşmaktadır.
Elektronlarvirgs negatif elektrik yüküne sahiptirler.
Bir etkime yolu ile atomdan ayrılan elektronların bir devre içerisindeki hareketivirgs elektrik akımını oluşturur.
Elektronların her madde içerisindeki hareketi aynı değildir.
Elektron hareketine göre maddeler üçe ayrılır:

• İletkenler
  • Yalıtkanlar
  • Yarı iletkenler
İletkenler
İletkenlerin başlıca özellikleri:

• Elektrik akımını iyi iletirler.
  • Atomların dış yörüngesindeki elektronlar atoma zayıf olarak bağlıdır. Isıvirgs ışık ve elektriksel etki altında kolaylıkla atomdan ayrılırlar.
  • Dış yörüngedeki elektronlara Valans Elektron denir.
  • Metallervirgs bazı sıvı ve gazlar iletken olarak kullanılır.
  • Metallervirgs sıvı ve gazlara göre daha iyi iletkendir.
  • Metaller devirgs iyi iletken ve kötü iletken olarak kendi aralarında gruplara ayrılır.
  • Atomları 1 valans elektronlu olan metallervirgs iyi iletkendir. Buna örnek olarakvirgs altınvirgs gümüşvirgs bakır gösterilebilir.
  • Bakır tam saf olarak elde edilmediğindenvirgs altın ve gümüşe göre biraz daha kötü iletken olmasına rağmenvirgs ucuz ve bol olduğundanvirgs en çok kullanılan metaldir.
  • Atomlarında 2 ve 3 valans elektronu olan demir (2 dış elektronlu) ve alüminyum (3 dış elektronlu) iyi birer iletken olmamasına rağmenvirgs ucuz ve bol olduğu için geçmiş yıllarda kablo olarak kullanılmıştır.
Yalıtkanlar
Elektrik akımını iletmeyen maddelerdir.
Bunlara örnek olarak camvirgs mikavirgs kağıtvirgs kauçukvirgs lastik ve plastik maddeler gösterilebilir.
Elektronları atomlarına sıkı olarak bağlıdır.
Bu maddelerin dış yörüngedeki elektron sayıları 8 ve 8 'e yakın sayıda olduğundan atomdan uzaklaştırılmaları zor olmaktadır.
Yarı İletkenler
Yarı iletkenlerin başlıca şu özellikleri vardır:

• İletkenlik bakımından iletkenler ile yalıtkanlar arasında yer alırlarvirgs
  • Normal halde yalıtkandırlar.
  • Ancak ısıvirgs ışık ve magnetik etki altında bırakıldığında veya gerilim uygulandığında bir miktar valans elektronu serbest hale geçervirgs yani iletkenlik özelliği kazanır.
  • Bu şekilde iletkenlik özelliği kazanması geçici olupvirgs dış etki kalkınca elektronlar tekrar atomlarına dönerler.
  • Tabiatta basit eleman halinde bulunduğu gibi laboratuarda bileşik eleman halinde de elde edilir.
  • Yarı iletkenler kristal yapıya sahiptirler. Yani atomları kübik kafes sistemi denilen belirli bir düzende sıralanmıştır.
  • Bu tür yarı iletkenlervirgs yukarıda belirtildiği gibi ısıvirgs ışıkvirgs etkisi ve gerilim uygulanması ile belirli oranda iletken hale geçirildiği gibivirgs içlerine bazı özel maddeler katılarak ta iletkenlikleri arttırılmaktadır.
  • Katkı maddeleriyle iletkenlikleri arttırılan yarı iletkenlerin elektronikte ayrı bir yeri vardır. Bunun nedeni Tablo 2.1 'de görüldüğü gibivirgs elektronik devre elemanlarının üretiminde kullanılmalarıdır.
Elektroniğin iki temel elemanı olan diyot ve transistörlerin üretiminde kullanılan germanyum (Ge) ve silikon (Si) yarı iletkenleri gelecek bölümde daha geniş olarak incelenecektir.
Tablo 2.1 - Elektronikte yararlanılan yarı iletkenler ve kullanılma yerleri.
ADI

KULLANILMA YERİ
Germanyum (Ge) (Basit eleman)
Diyotvirgs transistörvirgs entegrevirgs devre
Silikon (Si) (Basit eleman)
Diyotvirgs transistörvirgs entegrevirgs devre
Selenyum (Se) (Basit eleman)
Diyot
Bakır oksit (kuproksit) (CuO) (Bileşik eleman)
Diyot
Galliyum Arsenid (Ga As) (Bileşik eleman)
Tünel diyotvirgs laservirgs fotodiyotvirgs led
Indiyum Fosfur (In P) (Bileşik eleman)
Diyotvirgs transistör
Kurşun Sülfür (Pb S) (Bileşik eleman)
Güneş pili (Fotosel)
Not:

Germanyum ve silikon periyodik tabloda yer alan iki elementtir.
Çoğu ülke periyodik tabloyu kendi dillerinde hazırlamaktadır.
Ülkemizde isevirgs bazı terimler gelişmiş ülke dillerinden alınarak Türkçe 'ye uyarlama yoluna gidilmiştir.
Germanyum adıvirgs en çok kullanılanvirgs İngilizcevirgs Almanca ve Fransızca dillerinde "Germanium" olarak yazılmakta ve "germanyum" olarak okunmaktadır. Türkçe 'ye de "germanyum" olarak alınmış ve herkesçe de benimsenmiştir.
Silikon 'da durum farklıdır.
Silikon yabancı dillerde şöyle yazılmakta ve okunmaktadır:

İngilizce 'de; Silicon (Silikon)
Almanca 'da; Silikon (silikon)
Fransızca 'da; Silicium (silisyum)
Türkçe de ise yararlanılan yabancı kaynaktan esinlenerek kimilerince silikonvirgs kimilerince de silisyum denmiştir.

Yalıtkanlar

Elektrik akımını iletmeyen maddelerdir ve elektirk çaprmasına karşı korurlar böylece.
Bunlara örnek olarak camvirgs mikavirgs kağıtvirgs kauçukvirgs lastik ve plastik maddeler gösterilebilir.

In science we trust.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Şubat 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
katı yalıtkan ne dir ? söylerseniz çok sevinirim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ocak 2014       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Katı yalıtkan : Sesi , ısıyı ve elektrik akımını çevreye iletmeyen katı maddelerdir.
Umarım yardımcı olur bende sadece bunu bulabildim size yardımcı olmasa bile umarım diğer arkadaşlarıma yardım etmiş olurum.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Şubat 2014       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sıvı yalıtkan nedir söyler misiniz ?