Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Ocak 2012  Gösterim: 6.434  Cevap: 3

Tarihi yerler ve kalıntıların hangi bölgelerde olduğunu söyler misiniz?

Misafir
25 Ocak 2012 16:48       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
alanya kalesi, balıklı göl, peri bgacaları, palandöken dağları ,sultan ahmet camisi ve selçuk tarihi kalıntıları bunların hangi ilde hangi bölgededir
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Alanya Kalesi, Akdeniz Bölgesinde Antalya'nın ilçesi Alanyadadır.
Alanya'nın simgelerinden biri olan kale. Denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar
Balıklıgöl, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa şehir merkezinin güneybatısında yer alır.

Peri Bacaları, İç Anadolu Bölgesinde, Nevşehir ili merkezde olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bazı bölümlerini de içine alan bölgededir Kapadokya Türkiye’nin tam ortasındadır.

Palandöken Dağları, Doğu Anadolu Bölgesinde, Erzurum il sınırları içerisindedir.

Sultan Ahmet Camii, Marmara Bölgesinde, İstanbul Fatihte yer alır.

Selçuk Tarihi kalıntıları, Ege Bölgesinde, İzmir il sınırları içerisinde yoğunluktadır.SaKLI tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
miva_avim
25 Ocak 2012 17:23       Mesaj #3
miva_avim - avatarı
Ziyaretçi
1- Machu Picchu (PERU)

En ünlü İnka kalıntılarından biri olan Machu Picchu, iki dağ arasında asılı kalmış görüntüsüyle görenleri büyülüyor. Sislerin ardına gizlenmiş olan bu büyüleyici şehri İnkaların nasıl inşa ettğiyse hâlâ gizemini koruyor. 15. yüzyılın ortalarında inşa edildiği düşünülen bu şehir, bu bölgeyi işgal eden İspanyolların dikkatinden kaçmayı başarmış. Bölgede herhangi bir yazılı eserin bulunamayışı da şehrin aniden neden terk edildiğinin cevabını bulmaya çalışan arkeologların işini oldukça zorlaştırıyor.


2- Babil (Irak)


Anlamı “Tanrıların Kapısı” olan Babil, Bağdat’ın 90 km güneyinde yer alan antik bir şehir. Asma Bahçeleri Dünyanın Yedi Harikasından biri sayılan Babil, görenleri kendine hayran bırakan surlarla çevrili. 1500 yıl boyunca devlet ve kültür başkenti olan Babil’in en ünlü hükümdarı tarihte ilk kanun koyucu olarak bilinen Hammurabi.


3- Palenk (Meksika)


En önemli Maya kalıntılarının bulunduğu Palenk şehri, Meksika ve Orta Amerika’nın en güzel arkeoloji merkezlerinden bir tanesi. Yemyeşil yağmur ormanlarının ortasına kurulmuş bu şehir, MS 6. ile 10. yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Şehrin bilinen en ünlü yöneticisi, 68 yıl tahtta kalan Kral Pacal. Şehirde bulunan muhteşem Yazıtlar Tapınağı’nda, yöneticilerin tahta geçiş sıralarını gösteren ve üzerlerinde tarihi kayıtların yazılı olduğu glifler bulunuyor.


4- Ayutthaya Kalıntıları (Tayland)


Sanskritçe’ de “yenilemez” anlamına gelen Ayutthaya, dünyaca ünlü kalıntıları sayesinde turistler tarafından oldukça tercih edilen bir yer. Altın çağını yaşadığı dönemde Avrupa başkentlerini bile geride bırakacak uluslararası bir üne sahip olan Ayutthaya, onun bu başarısına göz diken komuşusu Burma Krallığı tarafından yerle bir edilmiş olsa da UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edilen bu şehir, hâlâ tüm ihtişamını korumakta.


5- Kolezyum (İtalya)


Roma’nın merkezinde bulunan Kolezyum, Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biri. Elips şeklindeki bu yapı, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen en büyük amfitiyaro olam özelliğini taşıyor. 50.000 kişilik oturma kapasitesi olan Kolezyum, 500.000 insanın ve 1 milyondan fazla vahşi hayvanın öldüğü tahmin edilen en kanlı gladyatör yarışmalarına sahne olmuş.


6- Tikal (Guatemala)


Guatemala’nın güneyinde yer alan Tikal şehri, Maya uygarlığınını en önemli merkezlerinden biri. 1979 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenen bu görkemli şehir, Tikal Doğal Parkı’nın bir parçası. MS 200-900 yılları arasında altın çağını yaşayan Tikal, bu dönemde ekonomik, politik ve askeri bir öneme sahipmiş. Fakat, bu dönemin sonlarına doğru şehir bu önemini kaybetmeye başlayan şehir 10. yüzyılın sonunda tamamen terk edilmiş.


7- Chichen İtza (Meksika)


Maya uygarlığı tarafından inşa edilen diğer bir şehir Chichen İtza, Yukatan yarımadasının kuzeyinde yer alıyor. Önemli Maya şehirlerinden biri olan Chichen İtza, Meksika mimarisinin izlerini taşıyan bir çok yapıya ev sahipliği yapıyor. Meksika mimarisinin bu belirgin etkisi, akıllara göç ihtimallerini getirse de son dönemde yapılan yorumlar bunun kültürel bir etkileşimin sonucu olduğu yönünde.


8- Parthenon (Yunanistan)


MÖ 5. yüzyılda Yunan tanrıçası Athena adına yapılan bu tapınak, Klasik Yunan döneminin ayakta duran en önemli yapısı. Yunan sanatının en güzel örnekleri olarak kabul edilen heykellerle süslenmiş Parthenon, Antik Yunanın ve Yunan demokrasisinin ebedi sembolü olarak kabul ediliyor.


9- Copan (Honduras)


Bugüne kadar keşfedilen en büyük ve en etkileyci Maya şehirlerinden biri olan Copan, 400 yıl boyunca uygarlığın başkentliğini yapmış. Biribirinden görkemli piramit, tapınak, dikilitaş ve Copan krallarının taşlara oyulmuş portrelerine ev sahipliği yapan bu büyüleyici şehir, Maya uygarlığına ilgi duyan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.


10- Palmyra (Suriye)


Suriye Çölü’nün ortasında yer alan Palmyra, “çölün gelini” olarak adlandırılıyor. Kraliçe Zenoiba döneminin görkemli hikayesini anlatan muhteşem kalıntılar zamanında, Çin’den Akdeniz’e ipek götüren tüccarların uğrak yeriymiş. Stratejik önemi ve zenginliğiyle Romalıların odak noktası haline gelen Palmyra Krallığı, 1. yüzyılda Romalılar tarafından ele geçirilmiş. Ülkesi yerle bir edilen güzel kraliçe Zenoiba da altın zincirlere vurularak Roma’ya götürülmüş, ancak tüm bunlara dayanamayan kraliçe burada kendisini zehirleyerek hayatına son vermiş.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç