Arama

Bilgisayarımda takılı 2. ekran kartımın çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Nisan 2012 Gösterim: 10.292 Cevap: 7
thane - avatarı
thane
Ziyaretçi
14 Nisan 2012       Mesaj #1
thane - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba beyler ve bayanlar,ben thane aranıza yeni katıldım Msn Happy ve bir sorum olucak,abim sağolsun arada PC'yi temizler bana yardım olsun diye(okuyoruz malum) ama son temizliği sırasında ekran kartının üstünün çok tozlu olduğunu ve üstteki ekran kartını selpak ile sildiğini söyledi(cinnet geçirdim o anda) crossfire ile takılmış 2 tane Sapphire Radeon HD 6850 ekran kartım vardı,alttakinin sağlam olduğundan eminim ama üsttekine bir şey oldu mu anlayamıyorum,2 ekran kartınında sağlam olduğunu ve çalıştığını nasıl anlayabilirim bir yardımcı olabilir misiniz? Msn Embarrassed şimdiden teşekkürler.
EN İYİ CEVABI Rower verdi
Alıntı
thane adlı kullanıcıdan alıntı

İlk önce cevap verdiğin için teşekkür ederim :),programı açtım ama 2. ekran kartı var mı yok mu anlayamadım, ss aldım bende: http://d1204.hizliresim.com/w/r/4tvks.png belki siz anlayabilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar
---------- Mesaj tarihi 22:23 ---------- Önceki mesaj tarihi 22:15 ----------

Bu arada bir şeyi daha fark ettim,sanırım bu resim 2. ekran kartımın çalışmadığını gösteriyor http://d1204.hizliresim.com/w/r/4tw21.png :(

İlk resim de görüldüğü gibi grafik kartlarınızın sadece biri çalışıyor, ayrıca (çalışıyorsa) kartların her ikisini birden kullanabilmeniz için crosssfire yapmanız gerekmektedir.

Crossfire Nasıl Yapılır?

Crossfire: Sistemde birden fazla ekran kartının kullanımına izin veren AMD teknolojisinin adıdır. (nVIDIA da bunun karşılığı SLI dır.)

Sisteminize Crossfire yapabilmeniz için anakartınızın ve kullandığınız ekran kartlarının Crossfire destekli olması gerekmektedir. Ayrıca bilgisayarınızın Güç kaynağı da bu teknolojiyi desteklemeli.

Anakartınızın crossfire destekli olup olmadığını anlamak için anakartınıza ait dökümanlara bakınız.

images?qtbnANd9GcQHwxurVBf9z9iUwYBh0JgLZ95 GB44FrK7U7GSGQksBFEXVAys

Ekran kartlarımızı anakartımız üzerindeki PCIéx16 portlarımıza takıyoruz ve güç kablolarımızın bağlantılarını tamamlıyoruz. Burada güç kaynağımızın Crossfire a destek vermesinin önemi daha net anlaşılıyor. Normal güç kaynakları sadece bir ekran kartını beslerken, buradaki kaynak birden fazla ekran kartına güç sağlayabiliyor.

e63d9e18c58254abe80cf914771af876

Ekran kartlarını CrossFire ile bilrbirine bağlamak için "Crossfire döngüsü" ne ihtiyacınız olacak.

RadeonHD2900XT CF3

Bu aparat sayesinde iki ekran kartının birbiri ile haberleşmesi sağlanıyor.

Ekran kartlarının bağlantılarını tamamladıktan sonra istediğiniz DVI çıkışından monitör bağlantınızı yapabilirsiniz. Crossfire tamamlandıktan sonra kartlar arasında sürekli haberleşme sağlanır ve tüm çıkışlardan aynı görüntü verilir. 1. kart, 2. kart gibi bir durum yoktur. (Bu soru çok soruluyor.)
Bağlantı işlemimiz burada son bulmakta. Gelelim işin yazılım kısmına.

Bilgisayarımızı çalıştırıyoruz.
Catalyst Control Center'a giriyoruz.
Yazılım otomatik olarak sistemizde crossfire olduğunu tespit edecektir.
Catalyst Control Center da en alttaki menüde Crossfire 'nin kapalı olduğunu göreceksiniz. Bunu aktifleştirin.

Sisteminiz hazır.

Ek bilgi:
Onboard ekran kartı ile PCIé bağlantısında bulunan bir donanımı hybird crossfire ile birbirine bağlayabilirsiniz. Bu sayede ekran kartınızın performansı az da olsa artacaktır. Bunu yapmak için hiç bir ek donanıma ihtiyacınız yok. sadece mevcut anakartınızda amd bir grafik chip i ve anakartınızın hybird crossfire destekli olması gerekiyor. Kasa içinde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. sadece Catalyst Control Center dan yapacağınız ayarlama ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hybird Crossfire için Catalyst Control Center ayarlarının anlatımı Crossfireden farksızdır. Eğer özelliği açmanız mümkün olmuyorsa bunun sebebi donanımlardaki uyuşmazlıktır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Nisan 2012       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bana yardımcı olucak biri yok mu? Lütfen çok zor durumdayım Msn Sad
Sponsorlu Bağlantılar
thane - avatarı
thane
Ziyaretçi
15 Nisan 2012       Mesaj #3
thane - avatarı
Ziyaretçi
Lütfen yardım edicek biri yok mu?Çok zor durumdayım Msn Sad
thane - avatarı
thane
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #4
thane - avatarı
Ziyaretçi
Eklemeyi unuttuğum 1-2 bilgi,ekran kartları 1 gb(2 tane var dediğim gibi),4096 mb ram var dxdiag da yaklaşık toplam bellek 2803 mb gösteriyo,sizce 2. ekran kartı düzgün çalışıyomudur?
thane - avatarı
thane
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #5
thane - avatarı
Ziyaretçi
Eklemeyi unuttuğum 1-2 bilgi,ekran kartları 1 gb(2 tane var) ve aynı zamanda 4096 mb ram var ve dxdiag'de yaklaşık toplam bellek 2803 mb gösteriyo,normal mi bu durum,bi cevap veren yok mu ya Msn Cry
Rower - avatarı
Rower
VIP MazessezaM
23 Nisan 2012       Mesaj #6
Rower - avatarı
VIP MazessezaM
Asağıdaki programı indirip ekran kartı ya da ekran kartlarının bilgilerine ulaşabilirsin.
Program birden fazla grafik kartı bilgilerini göstermektedir.

GPU -Z İndir
Gölgen misali yanındayım!Msn Thunder
thane - avatarı
thane
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #7
thane - avatarı
Ziyaretçi
İlk önce cevap verdiğin için teşekkür ederim Msn Happy,programı açtım ama 2. ekran kartı var mı yok mu anlayamadım, ss aldım bende: http://d1204.hizliresim.com/w/r/4tvks.png belki siz anlayabilirsiniz

Bu arada bir şeyi daha fark ettim,sanırım bu resim 2. ekran kartımın çalışmadığını gösteriyor http://d1204.hizliresim.com/w/r/4tw21.png Msn Sad
Rower - avatarı
Rower
VIP MazessezaM
23 Nisan 2012       Mesaj #8
Rower - avatarı
VIP MazessezaM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
thane adlı kullanıcıdan alıntı

İlk önce cevap verdiğin için teşekkür ederim Msn Happy,programı açtım ama 2. ekran kartı var mı yok mu anlayamadım, ss aldım bende: http://d1204.hizliresim.com/w/r/4tvks.png belki siz anlayabilirsiniz

Bu arada bir şeyi daha fark ettim,sanırım bu resim 2. ekran kartımın çalışmadığını gösteriyor http://d1204.hizliresim.com/w/r/4tw21.png Msn Sad

İlk resim de görüldüğü gibi grafik kartlarınızın sadece biri çalışıyor, ayrıca (çalışıyorsa) kartların her ikisini birden kullanabilmeniz için crosssfire yapmanız gerekmektedir.

Crossfire Nasıl Yapılır?

Crossfire: Sistemde birden fazla ekran kartının kullanımına izin veren AMD teknolojisinin adıdır. (nVIDIA da bunun karşılığı SLI dır.)

Sisteminize Crossfire yapabilmeniz için anakartınızın ve kullandığınız ekran kartlarının Crossfire destekli olması gerekmektedir. Ayrıca bilgisayarınızın Güç kaynağı da bu teknolojiyi desteklemeli.

Anakartınızın crossfire destekli olup olmadığını anlamak için anakartınıza ait dökümanlara bakınız.

images?qtbnANd9GcQHwxurVBf9z9iUwYBh0JgLZ95 GB44FrK7U7GSGQksBFEXVAys

Ekran kartlarımızı anakartımız üzerindeki PCIéx16 portlarımıza takıyoruz ve güç kablolarımızın bağlantılarını tamamlıyoruz. Burada güç kaynağımızın Crossfire a destek vermesinin önemi daha net anlaşılıyor. Normal güç kaynakları sadece bir ekran kartını beslerken, buradaki kaynak birden fazla ekran kartına güç sağlayabiliyor.

e63d9e18c58254abe80cf914771af876

Ekran kartlarını CrossFire ile bilrbirine bağlamak için "Crossfire döngüsü" ne ihtiyacınız olacak.

RadeonHD2900XT CF3

Bu aparat sayesinde iki ekran kartının birbiri ile haberleşmesi sağlanıyor.

Ekran kartlarının bağlantılarını tamamladıktan sonra istediğiniz DVI çıkışından monitör bağlantınızı yapabilirsiniz. Crossfire tamamlandıktan sonra kartlar arasında sürekli haberleşme sağlanır ve tüm çıkışlardan aynı görüntü verilir. 1. kart, 2. kart gibi bir durum yoktur. (Bu soru çok soruluyor.)
Bağlantı işlemimiz burada son bulmakta. Gelelim işin yazılım kısmına.

Bilgisayarımızı çalıştırıyoruz.
Catalyst Control Center'a giriyoruz.
Yazılım otomatik olarak sistemizde crossfire olduğunu tespit edecektir.
Catalyst Control Center da en alttaki menüde Crossfire 'nin kapalı olduğunu göreceksiniz. Bunu aktifleştirin.

Sisteminiz hazır.

Ek bilgi:
Onboard ekran kartı ile PCIé bağlantısında bulunan bir donanımı hybird crossfire ile birbirine bağlayabilirsiniz. Bu sayede ekran kartınızın performansı az da olsa artacaktır. Bunu yapmak için hiç bir ek donanıma ihtiyacınız yok. sadece mevcut anakartınızda amd bir grafik chip i ve anakartınızın hybird crossfire destekli olması gerekiyor. Kasa içinde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmez. sadece Catalyst Control Center dan yapacağınız ayarlama ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hybird Crossfire için Catalyst Control Center ayarlarının anlatımı Crossfireden farksızdır. Eğer özelliği açmanız mümkün olmuyorsa bunun sebebi donanımlardaki uyuşmazlıktır.
Gölgen misali yanındayım!Msn Thunder