Arama

Ördeklerin bakımı nasıl yapılır?

Güncelleme: 1 Mayıs 2012 Gösterim: 4.711 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Nisan 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ördeklerin bakımı nasıl yapılır?
Sponsorlu Bağlantılar
şiçeyang - avatarı
şiçeyang
Ziyaretçi
1 Mayıs 2012       Mesaj #2
şiçeyang - avatarı
Ziyaretçi
Ördekler ve su hayvanları olmasına karşın havuzu olmayan kümes ,bahçe,kafeslerde beslenebilir bu tür kafeslere leğen veya benzeri bir aletle ördeklerin banyo ihtiyacı karşılanabilir ama eğer yeriniz yeterli ise ördeklerinize yetecek kadar havuz yapılması daha iyi olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Ördek kümeslerini ve bahçelerini yaparken besleyeceğiniz ördek türlerini seçmelisiniz ponpon tepeli ,runner,pekin gibi ördekler uçamazlar bunun için bahçelerin üzerlerini tel ile örtmenize gerek yoktur. Ama mandarin,carolin,angıt,suna, gibi ördekler uçucu olduğundan kümes ve bahçelerinizin üzerlerini örtmeniz gerekir.
Mandarin ve carolin gibi ördekler uçup kaçmasınlar diye özellikle yurtdışından gelenlerin kanatları mühürlenmiştir bu ördekler. Bunları üstü açık bahçenize veya kümesinize salarsanız uçmazlar ama yaptığınız yuva bunların çıkabileceği şekilde olmalıdır çünkü uçamadıkları için yüksek de yapılmış bir yuvaya çıkamaz.
Türkiye de yetiştirilen ördeklerin kanatları ameliyatsız olduğu için kolayca uçarlar eğer ördeklerinizi bahçede besleyip uçmamasını istiyorsanız kanadın birinin ucunu kesebilirsiniz böylece dengeyi sağlayamayacağı için uçamaz ama bunu ilk defa yapacaksanız tecrübeli birinden yardım almanız iyi olur.
Ördekleri gurup halinde veya cinsleri ayıkarak besleyebilirsiniz. Toplu halde besleyeceğiniz ördeklerin salma veya kafesleri sayılarına göre genişlikte ve ortasında bir havuzun olması tercih edilir.
Havuzların yapısı ve kenarları ördeklerin ve kazların kolayca girip çıkacağı şekilde olmalıdır havuzdaki su seviyesi kontrol edilip ördeklerin rahat çıkabileceği seviyede olmalıdır. Aksi takdirde kanatları kesik veya mühürlü ördekler sudan çıkamayacağı için özellikle kış aylarında ölümlere sebep olur.
Ördek ve kazlarımızı beslerken buğday,mısır,pirinç gibi tane yemlerin yanında yonca.marul ve çeşitli yapraklardan vermeniz hayvanlarımızı daha sıhhatli tutar ayrıca yumurta döneminde yumurta yemi de verilebilir.
Ördekler ve kazlar genellikle sağlam yapılı hayvanlardır iklim şartlarına kolay adapte olurlar Besleyeceğimiz cinslerin tek eşli veya birden fazla eşlimi olduğunu öğrenip buna göre beslememiz gerekir.
Ülkemizde veya dünyada doğadan tutulan ördek veya kazların evcil ortama alışıp üremeleri bazen uzun zaman alabilir (angıt-suna-Sibirya kazı vb. Bunun için eğer üretim amaçlı ördek veya Kaz besleyecekseniz çiftliklerde üretilen ördek veya kaz almak daha iyidir.Çünkü bu ördekler çiftliklerde üretilmiş ve evcil ortama rahat uyum sağlamış ördeğin yavruları olacaktır.
byseus - avatarı
byseus
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2012       Mesaj #3
byseus - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ördeklerin bakımı nasıl yapılır?

Ekşi sözlükte bu konuyla ilgili bir arkadaş çok güzel bir yazı yazmış. Kelimesine dokunmadan paylaşıyorum.
--
Ördek çok süper hayvandır ya. yavruyken sürekli bik bik der. kucakta uyutmaya doyum olmaz. hep saklanmak, sokulmak ister. hele kafasını 180 derece çevirip gagasını kanadının altına yerleştirip uyuyuşu yok mu, insanın yanına kıvrılıp uyuyası gelir. uyurken sesinizi duyarsa rüyasında konuşuyormuş gibi bikbikler, hiç cevap vermeden duramaz kerata. bikbiklerken de kuyruğu oynar, çok komiktir. asla yanlız kalamaz acı acı ve ciyak ciyak öterek yanına birini çağırır. yere bıraksanız hemen peşinizden koşar. büyüdükçe kutusu da büyütülmeli, altındaki gazeteyi değiştirme sıklığı artmalıdır. iyice büyüyünce yazıktır hayvana kutuda tutmayın. balkonda yere gazete serin, ördek tüm balkona sıçmasın diye de biraz dolanabileceği bir alana kovadan, kutudan falan derme çatma bir çit yapın. o kadar uysaldır ki kagasını vurup pıt diye devirebileceği çite dokunmaz bile. ama çitin dışında ilgisini çekecek bitki falan varsa gözü çit mit görmez , hemen atlar, ne kadar yeşil yaprak çiçek varsa hepsini yer bitirir. toprakları bile yer. papatyadan korkar, kaçar.

yiyeceğine gelince. küçükken yediği şey öğütülmüş tahıldır. pet shoplarda satılır. o toz gibi tahılı suyla çıpıçıpı diye ıslatır öyle yer. daha büyüdüğünde bir kaba salatalık, marul, ekmek, haşlanmış nohut, haşlanmış buğday, mevsimine göre domates, karpuz, didiklenmiş karpuz kabuğu, kavunun içinden çıkan çekirdekli jöle vb. gibi gıdalardan oluşan bir karışım hazırlanır. salatalık en sevdiği şeydir. bu karışımda önce salatalıkları tek tek seçer bitirir. bir sonraki sevdiği şeye geçer, o da haşlanmış nohuttur. onları da tek tek seçip bitirdikten sonra biraz dinlenir, su içer. artık o kadar acele yemesine gerek yoktur. gider gelir bitirir yemeğini. yemek geldiğinde yaşadığı coşku hiç bir zaman eksilmez. sanki önünden kapacaklarmış gibi hızla yer. kafasının hareketleri bir dikiş makinasını andırır. bir yandan da bikbikleyerek teşekkürünü ve mutluluğunu ifade etmekten geri durmaz.

ördeklerin yüzme konusunda gerçekten annelerinden ders almaları gerektiğini, yoksa yüzmeyi hiçbir zaman sevemediklerini düşünüyorum. suya girince suyu kanatlarinin arasına sıçratabilmek için coşkuyla suyu şapırdatırlar ama bu iş bitince "dur şurda yüzeyim, biraz keyif yapayım" diye düşünmezler, hemen çıkmak isterler. bir türlü huzurla yüzdüremedik bizim ördeği biz. bıcıbıcı sonrası gagayla tüy bakımı merasimi ise tam seyirliktir. kuyruğunun üzerinde küçük bir düğmesi vardır. orada tüyleri için faydalı kremler üretir ve hiç üşenmeden bu kremi gagasıyla tek tek tüm tüylere tatbik eder, asla ihmal etmez bu bakımı.

bu kadar anlattım ama siz sakın gidip ördek almayın, tek başına evde beslemeyin, yazıktır. bize hediye geldiği için mecbur kalmıştık. ördeğe baktığımda en çok hissettiğim şey onun yalnızlığına duyduğum üzüntü oldu. onun sokulmak istediği tüylü arkadaşları olmadı. en sevdiği şey olması gereken yüzmeyi bile sevemedi. ulan şu yazdıklarıma bak nasıl duygusal bağ kurmuşum allahın ördeğiyle. o kadar candan hayvandır yani anlatmakla bitmez.--

Kaynak:Eksisozluk
woltka1001 - avatarı
woltka1001
Ziyaretçi
1 Mayıs 2012       Mesaj #4
woltka1001 - avatarı
Ziyaretçi
Ördek, (Anatinae) alt familyasından hemen hemen bütün dünyanın sulak bölgelerinde yaşayan, perde ayaklı su kuşlarına verilen ad.Göl ve bataklık kenarlarını pek severler. Hızlı akan nehir ve denizlerde yaşayanlar da vardır. Beslenmesi kolay olduğundan, evcil birçok soyları üretilmiştir. Ülkemizde ördekler, birçok ırkın karışmasından elde edilen melez karışımıdır.

Benzer Konular

27 Ocak 2011 / Ziyaretçi Soru-Cevap
31 Ekim 2011 / Teamoore Soru-Cevap