Arama

Nüfus coğrafyası ile demografi arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir ?

Güncelleme: 5 Kasım 2016 Gösterim: 1.623 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2016       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Nüfus coğrafyası ile demografi nedir?
Arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
5 Kasım 2016       Mesaj #2
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Nüfus coğrafyası ile demografi nedir?
Arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?

Nüfus Coğrafyası nedir?
Sponsorlu Bağlantılar

Nüfus Coğrafyası
Coğrafya’nın nüfusla ilgilenen dalına nüfus coğrafyası denir. Nüfus Coğrafyası bir bölgede ki nüfusun dağılışını ele alarak, bu da ılı ta etkili olan iklim, su kaynakları, yeraltı zenginlikleri, yeryüzü şekilleri, toprak ve bitki örtüsünün etkilerini araştırır. İnsansız coğrafya, coğrafyasız insan düşünülemez. Coğrafya, yeryüzü değiştiren, şekillendiren bir etken olarak nüfusu ele alır. Nüfusun dağılışlını etkileyen faktörleri inceler.
Nüfus Coğrafyası; nüfusun çeşitli özellikleri, dağılışını ve göçleri inceler. Nüfusun yaş yapısı, cinsiyet yapısı, doğumlar, ölümler, nüfus artışı, eğitim durumu ve çalışma kollarına dağılımı nüfus coğrafyasının konuları arasında yer alır.

Sınırları belli olan bir alanda yaşayan insan sayısına nüfus denir. Yeryüzünün belirli bir sahasında yaşayan insan sayısı nüfus sayımları yolu ile tespit edilir. Nüfus sayımı, sınırları belirli olan bir alanda yaşayan insanların belirli bir günde sayılması işlemidir.

1. Nüfus üretimi arttırır. Genel olarak bir bölgede, gelişmişlik düzeyi aynı olan iki ülkeden nüfusu fazla olan, nüfusu az olana göre daha fazla üretim yapmaktadır. 2. Nüfus tüketimi arttırarak gelişmeyi sağlar. Ülkelerde nüfus artışı, yerleşme, ulaşım, Sanayileşme, e itim, beslenme ve sağlık hizmetlerini doğrudan etkiler. Artan nüfusla birlikte şehirleşme gelişir. 3. Fazla nüfus artışı işsizliğe ve göçe neden olur. Nüfus artışı, ülkenin üretim kapasitesinin ve kalkınma hızının üzerinde seyrediyorsa, birçok sorunları beraberinde getirir. (Eğitim, beslenme, altyapı yetersizliği gibi) 4. Ülkelerin kalkınmasını eğitilmiş nüfus sağlar. Doğal ortamın zenginliklerinden ve kaynaklarından faydalanma ancak insan gücüyle olmaktadır. 5. Nüfusun dengeli olarak artması gerekmektedir. Aksi halde aşırı nüfus artışı gelişmeyi engeller. Bazen de nüfus azalması olur. Bu durumda da iş gücü azalır. Bu da gelişmeyi olumsuz etkiler.

Msn HappyMsn Happy
Demografi, çeşitli sözlüklerde, sınırları belli bir
coğrafyada bulunan nüfusun yapısını, özelliklerini ve
değişimlerini inceleyen bilim dalı olarak
tanımlanmaktadır.
 Birleşmiş Milletler’in hazırladığı sözlükte demografi,
amacı insan nüfusunu incelemek olan ve bu nüfusun
boyutlarını, yapısını ve çeşitli niteliklerini sayısal açıdan
irdeleyen bir bilimdir ifadesi kullanılmaktadır.
acikders.org.tr/pluginfile.php/4144/mod_resource/content/2/TUBA1.pdf
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove