Arama

Lingüistik Antropoloji

Güncelleme: 27 Temmuz 2010 Gösterim: 3.920 Cevap: 1
ressam91 - avatarı
ressam91
Ziyaretçi
25 Ekim 2008       Mesaj #1
ressam91 - avatarı
Ziyaretçi
Lingüistik Antropoloji Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar
Hominidlerin ne zaman konuşmaya başladıkları bilinmemektedir ve dilbilgisel olarak karmaşık, gelişkin diller binlerce yıldır var olagelmiştir.

Lingüistik antropoloji, dili mekan ve zaman içinde toplumsal ve kültürel bağlamda inceleyen bir alt disiplindir.

Bazıları dilin evrensel hatlarına ilişkin çıkarsamalar yaparak bunları insan beyninin tek biçimliliğine bağlarlar. Bazıları ise çağdaş dillerden hareketle kadim dilleri yeniden kurgulamaya çalışır ve bunu yaparken tarihe ilişkin bulguları ortaya koyarlar.

Dilsel farklılaşmanın toplumsal bağlamda incelenmesine, sosyolingüistik denir. Bu, konuşmanın toplumsal farklılıkları nasıl yansıttığını gösterebilmek için, tek bir dil içindeki çeşitlilikleri inceler.

Betimleyici lingüistik, tikel dillerdeki sesleri, grameri ve anlamı inceler. Tarihsel lingüistik, zaman içindeki farklılaşmaları inceler.

Dilsel farklılaşmanın bir nedeni bölgesel lehçe ve ağızlarda olduğu üzere coğrafi farklılıklardır. Lingüistik farklılaşma toplumsal bölünmelerle de bağlantılıdır. Etnik grupların çift-dilliliği ve tikel toplumsal sınıflarla ilintili konuşmaları buna örnektir. Dil ile kültürün öbür veçheleri arasındaki bağların incelenmesinde lingüistik ve kültürel antropoloji beraber uğraş verir.


Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Temmuz 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Degerli Meslektaslar,

Sponsorlu Bağlantılar
Adim Adriatik Derjaj, Tiran Universitesi Turk Dili ve Edebiyati Bolumunde ogretim uyesiyim.

Calisma alanim ise Diller Arasindaki iliskiler baglaminda Turkcenin Arnavutca uzerindeki iliskidir. Bu konuda yayimlamakta oldugunuz bilgiler benim icin cok faydali ve ilk olarak tebrik etmek isterim. Ikincisi ise bu konuda tavsiye ettiginiz kitabiniz var mi acaba.

Saygilarimla

Adriatik Derjaj

[email protected]
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

30 Aralık 2009 / Misafir Sosyoloji
19 Ekim 2010 / The Unique X-Sözlük
25 Ekim 2008 / ressam91 Sosyoloji
1 Mart 2009 / ThinkerBeLL Taslak Konular
25 Ekim 2008 / Misafir Sosyoloji