Arama

Nejla Yasemin Yatkın

Güncelleme: 13 Ocak 2009 Gösterim: 1.886 Cevap: 0
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
3 Temmuz 2008       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Nejla Yasemin Yatkın
24yatk CA1190
Sponsorlu Bağlantılar

Nejla Yasemin Yatkın, Türk koreograf ve modern dansçı.
almanya'da doğup büyüyen Necla Yatkın, Berlin “Die Etage Performing Arts Academy”'den mezun olmuştur. Halen Maryland-College Park üniversitesinde doçent olarak görev yapan sanatçı, Vaşington, D.C.'de solo kariyerine devam etmektedir. Çeşitli büyük ABD sahnelerinde (The Kennedy Center, The New Jersey Performing Arts Center) sahneye çıkmıştır. Sanatçı hayatı boyunca etkisinde kaldığı değişik tekniklerden Mozaik adını verdiği kendi stilini geliştirmektedir.

Bir kadının bedenini seyretmek…
Oldum olası plastik sanatlarla aramda bir gerilim oldu. Hep zamana göre değişenin peşinden gittim ve belki de bu yüzden müzik en büyük tutkularımdan biri oldu. Bir şeyi dondurup izlemek, o şey büyük ustalardan birinin bir tablosu, bir heykeli, bir katedrali ya da camisi olda da bana hiçbir zaman değişimin verdiği hazzı vermedi. Neden böyle bilmiyorum ve kendi estetik teorimi kuramayacak kadar üşengeç olduğum için de şimdilik bu projeyi bir kenara bırakıyorum.
Hareket. Tek bir sözcük.
Nejla Yasemin Yatkın: Bir hareket ustası. Dansçı.
Gazetedeki bir haberden ötürü dikkatimi çekti ilk kez.
Fotoğrafçıyı mı takdir etmeli yoksa Yatkın’ı mı? Bedeni mi görüntüyü mü? Işığı mı, müziği mi? Yoksa tüm bunların bir araya geldiği o sihirli anlardan yakalanan büyüleyici kesitleri mi?
Bir kadın. Bir insan. Bir akış. Hayatın özeti gibi. Etkisinden kurtulamadığım bir özet.

.
Son düzenleyen Kral_Aslan; 13 Ocak 2009 23:59
Biyografi Konusu: Nejla Yasemin Yatkın nereli hayatı kimdir.
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....