Arama

Selahattin Çobanoğlu

Güncelleme: 25 Temmuz 2008 Gösterim: 11.089 Cevap: 0
TiglonBoYs - avatarı
TiglonBoYs
Ziyaretçi
25 Temmuz 2008       Mesaj #1
TiglonBoYs - avatarı
Ziyaretçi
1985 yılında dünyaya gelen Çobanoğlu 14 yaşında başladığı atletizmde kısa sürede büyük yol katetti. Gençlerde 4 balkan şampiyonluğu kazanan genç atlet, 2003 yılında gençler kategorisinde girdiği hiçbir yarışı kaybetmedi. 800 metrede 30 yıldır kırılamayan gençler Türkiye rekorunu tarihe gömdü. Geçtiğimiz yıllarda Dünya Liselerarası Atletizm Şampiyonası’nda bronz madalya kazanan Selahattin, Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nde eğitimini sürdürüyor.
14 yaşındayken kararını verdi...
Sponsorlu Bağlantılar

Selahattin Çobanoğlu atlet olan anne ve babasının izinden gitmeye 14 yaşında karar verdi. Babasına, "Ben koşmak istiyorum" dediği gün atletizme başladı. Mehmet Çobanoğlu, ne eşinin ne de kendisinin Selahattin'e baskı yapmadığını özellikle belirtiyor: "Bir gün geldi ve bana koşmak istediğini söyledi. Tabii ki çok mutlu oldum. Çünkü annesi de ben de bu sporun içinden gelen insanlarız. Biz o güne kadar Selahattin'e kesinlikle koşması yönünde özel bir baskı yapmadık. Hep kendisinden böyle bir talep gelmesini bekledik. Oğlumun sözleri karşısında duyduğum mutluluğu anlatamam."
İdolü Wilson Kipketer

Kendisine ünlü Danimarkalı 800 metre dünya rekortmeni Wilson Kipketer'i örnek olarak alıyor Çobanoğlu. Mersin Üniversitesi Beden Eğitim Bölümü'nde okuyan ve ENKA Kulübü sporcusu olan Selahattin'in elde ettiği başarılar ailenin en küçük üyesi Utku'yu da bu sporun içine itmiş. 9 yaşındaki Utku Çobanoğlu, ağabeyini geçeceğine de yürekten inanıyor. Çobanoğlu Ailesi'nin bu rekabete bakış açısı ilginç. Selahattin'in yaşı ilerleyince 1500 metreye geçecek ve 800 metrenin patronu Utku olacak. Bu başarılı ailenin sportif macerası devam ediyor. Selahattin'le devam eden geleneğin Utku ile süreceği artık karşı konulamaz bir gerçek. Selahattin Çobanoğlu, böyle konuya hakim bir ailenin ferdi olmanın avantajlarını kullanıyor.
Önlenemez yükseliş
2002 yılında Fransa'da yapılan Dünya Liseler Şampiyonası'nda 800 metrede 3'üncü, 2002 ve 2003 yıllarında İstanbul ve Romanya'da yapılan Balkan Gençler Şampiyonaları'nda 400 ve 800 metrede ilk sırada yer aldı Selahattin Çobanoğlu. Başarılı atlet 2003 yılında 1:51.55'lik derecesiyle 800 metrede 30 yıldır kırılamayan yıldızlar Türkiye rekorunu tarihe gömdü. Çobanoğlu'nun pistlerdeki son büyük başarısı İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Cezmi Or yarışlarında 1000 metrede 2:24.18 ile gençler Türkiye rekorunu kırması oldu

vestselo
Biyografi Konusu: Selahattin Çobanoğlu nereli hayatı kimdir.