Arama

Kel Aliço

Güncelleme: 25 Ekim 2016 Gösterim: 29.544 Cevap: 4
estudiantes - avatarı
estudiantes
Ziyaretçi
30 Ekim 2007       Mesaj #1
estudiantes - avatarı
Ziyaretçi
Ad:  KelAliço.JPG
Gösterim: 9276
Boyut:  46.0 KB

KEL ALİÇO


(d. 1845, Plevne - ö. 1922, Edirne)
Sponsorlu Bağlantılar
Kel Aliço; Türk tarihinin yetiştirdiği pehlivanların en önemli temsilcisidir. 27 yıl Kırkpınar Başpehlivanlığı yapmıştır.

Aliço 1844 yılında Bulgaristan,ın Lofça Kasabasında doğmuş çocukluğunu orada geçirmiştir. Büyük pehlivan Aliço, güreşe Bulgaristan'da başlamıştır. Güreşe oldukça meraklı olan halası, onu pehlivan yapmak istiyor bu sebeple de ona çok iyi bakıyordu. Aliço, arkadaşlarıyla devamlı güreş tutar her seferinde onları yenerdi. Bazen arkadaşları iki kişi bir olup, Aliço ile güreşiyor ama yinede yenmeye muvaffak olamıyorlardı.

Aliço, Lofça'nın yemyeşil ormanlarının temiz havasının itinalı bakımı sayesinde gün geçtikçe gelişmişti. O zamanlar Bulgaristan'da, düğünlerde gençler arasında güreşler yapılıyor, Aliço bu güreşlerede katılarak karşısına çıkan rakipleri yeniyordu. Aliço Bulgaristan'dan yurdumuza 93 harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte gelmiştir. Kardeşi Kara İbo güreşmiyordu. Güreşmekten vazgeçmeyen Aliço'nun ünü yayılmaya başlamıştı. Ünü kendiside bir güreşçi olan Osmanlı Padişahı Abdülaziz'in kulağına kadar gelmiştir. Padişah Abdülaziz Aliço ile güreşe tutuşmuştur. Aliço padişah Abdülaziz'i kündeye getirmiş ama atmamıştır. Bunun üzerine padişah ona neden atmadığını sorar. Aliço'da: " Senin karşında nice düveller var, onlar atamıyor da ben nasıl atayım." cevabını vermiştir. Bu cevaptan hoşlanan padişah, Aliçoyu 15 altınla ödüllendirerek yanına, saraya "saray pehlivanı" olarak almıştır.

Kırkpınar'da aralıksız 27 yıl başpehlivanlığı kazandı. 70 yaşındayken kendisine meydan okuyan çırağı Adalı Halil'i yendiğinde Adalı, Aliço'dan 25 yaş küçüktü. Abdülaziz’in tahttan indirilişinden sonra yeniden Rumeli çayırlarına döndü. Adalı Halil gibi, geleceğin en büyük pehlivanlarından birini bulup yetiştirdi. Güreş yaşamını kapattıktan sonra köyüne çekildi. 1922 yılında tifo hastalıgından öldü. Mezarı İpsala'nın Aliçopehlivan köyündedir.

Derlemedir.

Son düzenleyen Baturalp; 25 Ekim 2016 23:43 Sebep: konu düzeni moderatör ekleri foruma uygun resim eki
Biyografi Konusu: Kel Aliço nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Kasım 2010       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminde (1861-1876) saray pehlivanlığına yükselen Aliço’nun ünü yurdun dört bir tarafına yayılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Aliço, saraya alındıktan sonra, Abdülaziz’in en gözde ve en çok sevdiği pehlivan olmuştur. Kel Aliço, güreşi bıraktığı 1894 yılına kadar kırılması güç bir rekor olan 27 yıl üst üste Kırkpınar Başpehlivanlığı yapmıştır. 70 yaşında iken kendisine meydan okuyan çırağı Adalı Halil’i yendiğinde Adalı Aliço’dan 25 yaş küçüktü.

Saçının azlığından Kel Aliço güreşteki amansız hücumlarından da Gaddar Aliço lakaplarını takmışlardır.

Aliço’nun yaşamının son yıllarında gözlerine perde iner ve dünyayı görmemeye başlar.Onu yeğeni Kel İbrahim kolundan tutarak gezdirmeye başlar.

Cihan pehlivanı Aliço, Tifo hastalığına yakalanmış, 1919 yılında 75 yaşında iken vefat etmiştir. Mezarı Aliço Pehlivan köyündedir. Kel Aliço’nun yaşadığı evin arsası üzerine Koyunyeri Aliço İlköğretim Okulu yapılmış olup, bu okul halen eğitim ve öğretime devam etmektedir.
Son düzenleyen Baturalp; 25 Ekim 2016 23:45
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
25 Ekim 2016       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Kel Aliço
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
25 Ekim 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Aliço (KEL)
(d. 1845, Plevne - ö. 1922, Edirne)
aralıksız 27 yıl Kırkpınar başpehlivanı olan güreşçi.

Pomak asıllıdır. Güreşe Deliorman’da başladı. Saçsız oluşundan ötürü “Kel Aliço”, sertliğinden ötürü de “Gaddar Aliço” olarak anıldı. Yirmi yedi yıl üst üste Kırkpınar başpehlivanlığını kazanan tek güreşçidir. Rakipleri arasında elense ve tırpanlarıyla ünlendi. Sultan Abdülaziz döneminde Yıldız sarayına alındı ve padişahın şamdancı başılığına kadar yükseldi. Bu arada huzur güreşlerine katıldı.

Sultanın ölümünden sonra saraydan ayrıldı. Yaşlılık günlerini Malkara’daki köyünde bekçilik yaparak geçirdi. Bu arada birçok güreşçi yetiştiren Aliço, 70 yaşındayken kendi yetiştirmesi olan Adalı Halil’in meydan okumasını kabul etti. Onunla Gelibolu’da güreşti ve yarım saat içinde yendi.

kaynak: Ana Britannica
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
25 Ekim 2016       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM

ALİÇO


turk pehlivan
(Plevne,1845- Edirne 1922)

Saçsız başından'dolayı Kel Aliço, çok sert ve acımasız güreş tekniğinden dolayı Gaddar Aliço diye de anılır. Adı Ali’dir. Güreşe küçük yaşta başladı. Yalnız döneminin değil, türk güreşinin en büyük pehlivanlarından biri olarak tanındı. Abdülaziz’in hayranlığını kazandı.

Huzur güreşlerine katıldı. Yıldız sarayı’nda şamdancıbaşılığa kadar yükseldi. Kırkpınar’da aralıksız 27 yıl başpehlivanlığı kazandı. 70 yaşındayken, kendisine meydan okuyan çırağı Adalı Halil'i yendiğinde, Adalı Aliço'dan 25 yaş küçüktü. Yaşlılık günlerinde Malkara’da köy bekçiliği yaptı. Mezarı İpsala’nın Kumdere köyündedir.

Kaynak: Büyük Larousse
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

20 Ağustos 2012 / Pasakli_Prenses Mitoloji
11 Haziran 2009 / BrookLyn Rüya Tabirleri
24 Mart 2009 / BrookLyn Zooloji
20 Ağustos 2012 / Daisy-BT X-Sözlük