Arama

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı

Güncelleme: 8 Mart 2017 Gösterim: 85.849 Cevap: 8
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ad: Şükrü Saraçoğlu Stadı.jpg
Gösterim: 9456
Boyut: 19.4 KB

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı


19 Eylül 1982 tarihinde Altay maçıyla açılan stadımızın kapasitesini arttıracak proje, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. Bu projeye göre numaralı, maraton ve kale arkası tribünler yıkılarak yeniden yapıldı. Böylece eskiden 21.500 kişiye maç seyretme imkanı veren stadımızın kapasitesi de 60.000 seyirci alacak şekilde arttırıldı.
Sponsorlu Bağlantılar
Yeni projeye göre stadın tamamının üstü kapatıldı. Ancak çatı sütunları yerine, tribünleri birleştiren yerlere 4 adet kule dikildi ve çatı bu kuleler üzerine oturtuldu. Yapılması planlanan ve bitirilen stadyum, bir futbol stadyumu olarak tasarlandı. Üstünün tamamen kapanması ve futbol sahasının etrafındaki koşu pistinin kaldırılması sayesinde akustik düzenlendi ve inanılmaz bir atmosfer sağlandı.

2002-2003 sezonun ilk yarısında kale arkalarındaki tribünlerin üstü kapatıldı. Stat projesi tamamlandı ve 60.000 seyirciyi konuk edecek ve dünyanın sayılı stadlardan biri haline geldi.

BAKINIZ
Mehmet Şükrü Saracoğlu
Son düzenleyen Safi; 8 Mart 2017 07:17
DreamLiKe - avatarı
DreamLiKe
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)
24 Ekim 2008       Mesaj #2
DreamLiKe - avatarı
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı


Açıklama:
Sponsorlu Bağlantılar
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, İstanbul Kadıköy'de bulunan, Fenerbahçe'nin maçlarını oynadığı stadyum. UEFA'nın 5 yıldızlı stadları arasındadır. 2008-09 UEFA Kupası final maçı, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda düzenlenecektir.

1908 yılında, Şehremini Operatör Cemil (Topuzlu) Bey'in ve Türkiye'de futbolu ilk oynayan ailelerden Reji Whittall'in, gençliğin spora ve özellikle futbola olan istek ve ilgisi doğrultusunda bir futbol sahası yapılması gerekliliği yönündeki konuşmasının ertesi günü, bu kişiler, Fenerbahçe Başkanı Ziya (Songülen) Bey, birkaç İngiliz ve maruf Rıfat Bey'le bir toplantı yaparak, saha için en uygun yerin, Hazine'ye ait olan Papazın Çayırı olduğuna karar vermişlerdi. Stad, Sultanın da rızasıyla, 30 altın karşılığı 20 seneliğine Union Club'e kiraya verildi. Ancak, Birinci Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla Union Club'e 1915 yılında Kara Kemal tarafından el konuldu ve ismi İttihat Spor Kulübü olarak değiştirildi. Yeni ismiyle İttihat Spor Sahası, İstanbul'un işgal devri ortalarına kadar tüm sportif faaliyetlerin yeri oldu. Taksim Stadı'nın inşası ile kendi haline bırakılan saha, 1929 yılında Fenerbahçe tarafından kiralandı ve 25 Ekim 1929 tarihinde yapılan bir spor bayramı ile tekrar hizmete sunuldu. Aynı gün ismi Fenerbahçe Stadı olarak değiştirildi.

Şükrü Saracoğlu’nun ve Kemal Onan’ın gayretleriyle, 36.000 metrekarelik alan ve içinde bulunan bina, 27 Mayıs 1933 tarihinde 9.000 TL bedeli 10 ayda ödenmek kaydıyla Fenerbahçe Spor Kulübü’nün malı oldu. Böylece Fenerbahçe Türkiye’de stat mülkiyetine sahip ilk kulüp olma özelliğini kazandı.

Futbola artan ilgi nedeniyle ilerleyen dönemde Fenerbahçe stadın büyütülmesi ihtiyacını hissetti. Yeni Fenerbahçe Stadı 25.000 kapasiteli modern bir stattı ve aynı dönemde Türkiye'deki en yüksek kapasiteli stat olmuştu. (Ankara 19 Mayıs Stadı 12.000, Mithat Paşa Stadı ise 15.000 kişilik kapasiteye sahipti.)

Uzun seneler Fenerbahçe Stadı olarak anılan stad, Aziz Yıldırım başkanlığındaki yönetim tarafından, eski başkan Şükrü Saracoğlu'nun ismi verilerek Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu adını aldı.

19 Eylül 1982 tarihinde Altay maçıyla açılan stadın kapasitesini artıracak proje, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. Bu projeye göre numaralı, maraton ve kale arkası tribünler yıkılarak yeniden yapıldı. Böylece eskiden 21.500 kişiye maç seyretme imkânı veren stadın kapasitesi de 60.000 seyirci alacak şekilde artırıldı.

2000 senesi itibariyle yapımına başlanan açık tribün inşaatları sonrasında stat kapasitesi artırıldı. Her iki açık tribün, 12.000 seyirci kapasitesine çıkartıldı. 2000-2001 sezonunun açılış maçı İstanbulspor ile oynanırken, tamamlanan Migros Tribün'ün hizmete açılmasıyla kapasite 30.000 civarına çıkarılmış ve sezon içinde de diğer açık tribünün inşaatına başlanmıştı. 6 Mayıs 2001'de oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla hizmete giren Telsim Tribün, seyirci kapasitesini de 42.000'e çıkarmıştı.

Maraton Tribün'ün yıkılmasıyla uzun süre alışılagelmiş tribün atmosferinden yoksun maçlar oynayan Fenerbahçe, bundan etkilendi. İnşaat hızla bitirildi,16 Şubat 2002 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla açılan stadda, 50.000 civarında taraftar maçı izledi.

Mermer zemini, cam duvarları ile dikkat çeken tribünün içinde de iki kata açılan, 5.000 taraftar alacak kapasitede cafe, pub ve lokantalar yer alıyor. Soyunma, basın ve hakem odaları, yönetim ve toplantı salonları, 60 lüks loca, yeni açılan Fenerium ve yine bu tribün altında yer alacak olan Fenerbahçe müzesi de, taraftara ev sahipliği yapıyor.

İnşaat sonrası, tüm tribünlerin üzeri özel çelik konstrüksiyonlarla tutturularak geçmiş senelerde sıkıntı yaratan ve seyircinin görüş açısını azaltan sütunlar tamamen kaldırıldı.

2002-2003 sezonunun ilk yarısında kale arkalarında tribünlerin üstü kapatıldı ve kapasite 45.755'e çıkartıldı. 2005 yılının Mart ayında numaralı tribün yıkılarak yerine 9 ayda yeni tribün yapıldı. Bu yeni tribünün ismi Fenerium Tribünü oldu ve son olarak stadın toplam kapasitesi, Başkan Vekili Nihat Özdemir'in yaptığı açıklamaya göre

* Toplam oturma kapasitesi: 50440
* Aydınlatma gücü: 1400 lux
* Çim saha boyutu: 105x68m
* Ev sahibi takımın 427 metrekare soyunma odası
* Konuk takımın 286 metrekare soyunma odası
* Hakemlerin 100 metrekare soyunma odası (Bayan için) 40 metrekare
* Tuvalet: (Erkek) 50, (Kadın) 29
* Park sayısı: 10 (Otobüs) 200, (Araba) 1000
* Turnike sayısı: 68
* Dakikada kaç seyirci çıkabilir: 952
* İlk yardım odası: 4

* Migros: 10.813
* Telsim: 10.934
* Maraton: 15.566
* Fenerium: 15.187 olmak üzere 52.500'e ulaştı.
Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2016 22:29
® Ŧ єє г ђ ç є l
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Ekim 2008       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı Tarihi


Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı, yurdumuzun ilk nizami futbol sahasıdır. İlk olarak Union Club adı altında 1908 yılında faaliyete geçmiştir. Bu tarihten önce de alan Papazın Çayırı ismiyle bilinir ve burada futbol karşılaşmaları yapılırdı. Yılların Papazın Çayırı'nın, bir futbol stadyumu olması, bir tesadüf eseri gerçekleşmiştir.

1908 yılı temmuzunda, Şehremini Operatör Cemil Bey'in (Cemil Topuzlu), hürriyet kahramanlarına yardım amacıyla verdiği davetin konuklarından ve yurdumuzda futbolu ilk oynayan ailelerden Reji Whittall'in, gençliğin spora ve özellikle futbola olan istek ve ilgisi doğrultusunda bir futbol sahası yapılması gerekliliği yönündeki konuşmasının ertesi günü bu kişiler, Fenerbahçe Başkanı Ziya Bey (Ziya Songülen), birkaç İngiliz ve maruf Rıfat Bey'le bir toplantı yaparak, saha için en uygun yerin, hazineye ait olan bu çayır olduğuna karar verdiler.


Ad: Stad1933_1.jpg
Gösterim: 3025
Boyut: 23.0 KB

Başkatip Cevat aracılığıyla konu, Osmanlı Sultanı II. Abdülhamit'e götürüldü. Teklifi önce kabul etmeyen sultan daha sonra yıllığı 30 altın kira karşılığında Union Club ile 20 yıllık bir sözleşme yapılmasına karar verdi. 3.000 altına mal olan, çayırın tahta perdeyle çevrilmesi ve bir lokal inşaatı sonrasında saha, futbol karşılaşmalarını izleyen kışa kadar hazır hale getirildi.

Ancak futbola olan ilginin azlığı, kiranın karşılanamamasına neden oluyordu. Saha 1909 yılında bir yıllığına Fenerbahçe Kulübü'ne kiralandı. Birinci Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine İngilizler düşman konumuna geçtiler. Dolayısıyla Union Club ile ilgilenmediler. Türk hissedarların da dağılması üzerine sahipsiz kalan Union Club'a, 1915 yılında Kara Kemal tarafından el konuldu ve ismi İttihat Spor Kulübü olarak değiştirildi.

Basri Bay isimli bir kişinin işletmeciliğine bırakılan, yeni ismiyle İttihat Spor Sahası, İstanbul'un işgal devri ortalarına kadar tüm sportif faaliyetlerin yeri oldu. 1922 yılında sahanın işletmesi, Basri Bey'in vekili olan Emin Bey'e geçti. Bu kişi de bilinmeyen bir nedenle sahanın işletmesini, Ali Sami, Cevdet ve Tevfik Bey'lerden oluşan bir heyete bıraktı.

Taksim Stadı'nın inşaatı ile birlikte, kendi haline bırakılan saha, 1929 yılında Fenerbahçe tarafından kiralandı ve 25 Ekim 1929 tarihinde yapılan bir spor bayramı ile tekrar hizmete sunuldu. Aynı gün ismi Fenerbahçe Stadı olarak değiştirildi. Bu tarihten itibaren gelişmeler de başladı.

30 Eylül 1931 tarihinde yapılan inşaatla stadın dışarısıyla ilişkisi kesildi. Yapılan birçok değişiklik sonrasında 13 Mayıs 1932 tarihinde, Vali Muhittin Üstündağ'ın katıldığı törenle, Fenerbahçe Stadı'nın açılışı yapıldı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Kuşdili'nde bulunan lokalinin yanması sonrasında, kiracısı olduğu stadı satın almaya karar vermesi, bugünlerde maraton tribününün yıkılmaya başlandığı ve kapasitesinin yakın bir gelecekte 62.000 kişiye çıkacağı modern stadyumun temel taşlarını oluşturmuştur. Ülkenin en önemli kulübü olan Fenerbahçe'nin yangın nedeniyle düştüğü bu kötü durum, devlet yöneticilerini de üzmüş ve onları Fenerbahçe'ye yardım etme konusunda ikna etmiştir.

Şükrü Saracoğlu'nun ve Kemal Onan'ın da üstün gayretleriyle, 36.000 metrekarelik bu alan ve içinde bulunan bina, 27 Mayıs 1933 tarihinde, 9.000 TL bedeli 10 ayda ödenmek kaydıyla Fenerbahçe Spor Kulübü'nün malı oldu. Bununla birlikte Fenerbahçe, Türkiye'de stat mülkiyetine sahip ilk kulüp olma özelliğini kazandı. Bu gurur verici unvan aynı zamanda bazı sorumluluklar da getiriyordu beraberinde. Sorumluluklarının bilincinde olan Fenerbahçe, 14 Temmuz 1933 tarihinde yapılan bir eşya piyangosundan elde edilen 17.000 liralık geliri Fenerbahçe Stadı'na harcadı. Aynı yıl törenlerle yapılan açılışta, ikinci başkan Celal Bey şunları söylüyordu:
"Muhterem hanımefendiler, beyefendiler. Üç senedir yeni bir hamlede ve başarılmış yeni bir işle huzurunuza çıkıyoruz. Üç senelik dar ve kısa bir zamana sıkıştırılmış olan bu işler şunlardır; 25 senelik, canlı ve muvaffakiyetli bir hayatın hatıralarını taşıyan eski kulüp binası, kaderin hain ve kötü bir tamahına kurban olarak yandı. Simsiyah bir gecenin sabahı kendimizi simsiyah bir kömür yığını karşısında bulduk. Elimizde Fenerbahçe isminden başka hiç bir şey kalmamıştı. Yangından çok az zaman evvel fakir bir kiracı olarak girdiğimiz bugünkü Fenerbahçe Stadı'na elimizde kalan enkaz ile sığındık. Bu sene Fenerbahçe 26. yıl dönümünü kutlarken yeni ve büyük bir mazhariyete erdi.
Gazi hazretleri gençliğe ve Fenerbahçe'ye büyük ve kıymet biçilmez bir iltifatta bulundular. Heykellerinin Fenerbahçe Stadı'na dikilmesine müsaade ettiler. Bütün Fenerbahçeliler aczimizle, bu aczi mutlakla buna nasıl teşekkür edeceğimizi bilmiyoruz. Bu heykelle bu saha yıkılmaz ve dağılmaz bir kütle haline gelmiştir. Bu topluluk, bütünlük ve birlik aynı zamanda bütün memleketin bir sembolüdür de. Bu heykel burada azmin ve tesanütün ve disiplinin bir resmi olarak yükseliyor. Bu heykele bakanın kalbi temiz ve yeni bir hamle ile çarpar. Bu heykele bakan bozguncu ve serkeş olamaz bu heykele bakanın kalbi yenilmez ve yenilemez."
İzleyen tarihlerde, 25'er metrelik 2 kapalı tribün 50'şer metreye uzatıldı. Lokal olarak kullanılan binanın çatısı yenilendi. Büfe, soyunma odaları ve duşlar eklendi. Bu sırada ödeme zorluğuna düşülünce, stat gelirlerine maliyece haciz konuldu.

Futbola, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra artan ilgi, İstanbul'a bir büyük stat daha yapılmasını gerektirdi. Bu bağlamda bugün Beşiktas İnönü Stadyumu adındaki Mithat Paşa Stadı'nın yapımına başlandı.

Aynı dönemde Fenerbahçe de kendi stadının büyütülmesi ihtiyacını hissetti. Devletten istenen mali yardıma, stadın mülkiyetinin Fenerbahçe'de olduğu yanıtı geldi. Bir sonuç alınamaması üzerine Fenerbahçe, bir eşya piyangosu daha düzenledi. 300.000 adet olan ve 1 liradan satılan biletler 22 Ekim 1947 tarihinde satışa çıkarıldı. Ancak çeşitli sorunlar yaşandı ve yalnızca 150.000 bilet satılabildi. Buradan elde edilen gelir ise 85.000 lira oldu.

İzleyen günlerde, beton tribünün harcı Vali Lütfü Kırdar tarafından atılmış ve vali, kulübe belediye bütçesinden 50.000 lira yardım vaat etmiştir. Stadın kuzey kısmında 27 basamaklı ve yelpaze şeklindeki ilk beton tribün, Amaç İnşaat Şirketi tarafından 3 ayda tamamlandı. Bu inşaat 70.000 liraya mal oldu. Bu süre içinde yardım sözü, arttırılarak tekrarlanıyordu.

İlk tribünün inşaatı bitiminde, tesisatı kaldırmadan doğu tarafına geçilmek istendi. Ancak kulübün bunun için parası yoktu. Sözü verilen yardımlar istendi ancak sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine Fenerbahçe Spor Kulübü, sahayı ipotek ederek Yapı ve Kredi Bankası'ndan 100.000 lira temin etti.

Proje 15 yerine 30 basamaklı bir tribün için değiştirildi. Bu nedenle doğan 70.000 liralık fiyat farkı (130.000 yerine 200.000 lira), belirsiz bir zamanda tahsil edilmek suretiyle Amaç İnşaat Şirketi tarafından üstlenildi.

İnşaat yapılacak kısımdaki 5 basamaklı ahşap tribün söküldü ve 6 Ağustos 1948 tarihinde temel atıldı. İnşaat 6 ay sürdü ve bitirilen tribünlerin açılışı Vali Lütfü Kırdar tarafından 13 Şubat 1949 tarihinde yapıldı.

Yeni Fenerbahçe Stadı 25.000 kapasiteli modern bir stattı ve aynı dönemde Türkiye'deki en yüksek kapasiteli stat olmuştu. Ankara 19 Mayıs Stadı 12.000, Mithat Paşa Stadı ise 15.000 kişilik kapasiteye sahipti. Vaat edilip alınamayan yardımlar, bankaya ve Amaç İnşaat Şirketi'ne olan borçlar, kulüp yöneticilerini kara kara düşündürüyordu. 1950 yılına 180.000 lira borçla girildi. Oysa kulübün bütçesi zaten 160.000 liraydı.

17 Haziran 1950 tarihinde Fenerbahçe, Milli Küme Şampiyonu sıfatıyla, Türkiye Birincisi Göztepe'yle Başbakanlık Kupası maçı için Ankara'da bulunuyordu. Dönemin genel kaptanı Rüştü Dağlaroğlu, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a, içinde bulundukları mali sıkıntıdan bahsetmiş ve yardım sözü almıştı. Ancak yardım sözü yine havada kaldı. Borç bir türlü ödenemiyordu.

Yapı ve Kredi Bankası'na olan borç 77.000 liraya indirildiğinde, bankanın alacağının tahsili için İstanbul 2. İcra Dairesi'nin 17 Ocak 1951 tarih ve 255 sayılı ihbarnamesiyle, 760.000 lira biçtiği Fenerbahçe Stadı'nı satışa çıkarması, stadın kapısına "satılık" ilanı astırması, yönetim kurulunu çok zor bir durumda bırakmıştı.

1951 yılında Rüştü Dağlaroğlu, Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü’ne yaptığı bir başvuruyla, 25.000 lira yardım istedi. Bu isteğini belirten dilekçede, vaat edilip yerine getirilmeyen yardımlardan, Fenerbahçe Stadı'nın Türkiye'nin en büyük stadı olmasından bahsedilmişti. Bu etkili başvuru sonucunda Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, istenen 25.000 liralık yardımı doğrudan Yapı ve Kredi Bankası'na yatırmış, bankayla kalan borç için anlaşma sağlanmış ve borç 28 Haziran 1952 tarihinde kapatılmıştır.

19 Eylül 1982 tarihinde Altay maçıyla açılan stadımızın kapasitesini arttıracak proje, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. Bu projeye göre numaralı, maraton ve açık tribünler yıkılarak yeniden yapılacaktı. Yıllardır önlerine gelen sütun nedeniyle maç seyretmekte sıkıntı çekilmekteydi.

Yeni projeye göre stadın tamamının üstü kapatılacak ancak sütun yerine, tribünleri birleştiren yerlere 4 adet kule dikilecek ve çatı bu kuleler üzerine oturtulacaktı. Yapılması planlanan stadyum, bir futbol stadyumu olarak tasarlanmıştı. Üstünün tamamen kapanması ve futbol sahasının etrafındaki koşu pistinin kaldırılması sayesinde akustik düzelecek. 1999–2000 sezonunda inşaat ilk olarak "Yeni Açık" diye adlandırılan, Kurbağalıdere tarafındaki tribünün yıkımıyla başladı.

Bu tribünün yıkılmasından sonra yönetim, yapım için sponsor arayışına girdi. Migros'la yapılan anlaşmaya göre tribün bu firma tarafından yaptırılacak, yapılacak binanın alt katında açılacak mağaza Migros tarafından işletilecek ancak satışlardan belli bir pay da Fenerbahçe Spor Kulübü'ne aktarılacaktı. 1999-2000 sezonunda inşaatı başlayan tribün inşaatı, liglerin tatile girmesiyle hızlandı ve 2000-2001 sezonunda Fenerbahçe'nin evinde oynadığı ilk maç olan İstanbulspor maçına yetiştirildi. Stat kapasitesi bu maçta 30.000 kişiye yükselmişti.

Aynı sezon içinde diğer tribünün de yıkılma işlemi başladı. Bu sefer sponsor olarak Telsim ile anlaşıldı. Buna göre inşaat mayıs ayına kadar bitirilecek, giriş ve birinci kattaki mağazaların kullanım hakkı 8 yıllığına Telsim'e verilecekti. Bu süre bitiminde ise Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetimi bu binaya taşınacaktı. İnşaat hızlı bir şekilde tamamlanarak 6 Mayıs 2001 tarihinde Galatasaray'la oynanacak lig maçına yetiştirildi. Bu karşılaşmada İstanbul seyirci ve hasılat rekoru kırıldı. Artık stadımız 42.000 kişilik kapasiteye ulaşmıştı.


Kaynak: Rüştü Dağlaroğlu'nun "Fenerbahçe Tarihi"
Son düzenleyen _Yağmur_; 7 Temmuz 2016 11:46
DreamLiKe - avatarı
DreamLiKe
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)
13 Kasım 2008       Mesaj #4
DreamLiKe - avatarı
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)
Ad: fenerbahce-stadyumu.jpg
Gösterim: 2433
Boyut: 58.6 KB
Son düzenleyen Safi; 8 Mart 2017 07:16
® Ŧ єє г ђ ç є l
DreamLiKe - avatarı
DreamLiKe
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)
13 Ocak 2009       Mesaj #5
DreamLiKe - avatarı
VIP (ღ♥kaLßin kadar konuş.♥ღ)
Ad: Şükrü Saraçoğlu.jpg
Gösterim: 2513
Boyut: 167.2 KB
Son düzenleyen Safi; 8 Mart 2017 07:16
® Ŧ єє г ђ ç є l
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
25 Mayıs 2009       Mesaj #6
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu, İstanbul Kadıköy'de bulunan, Fenerbahçe'nin maçlarını oynadığı stadyum.UEFA'nın 5 yıldızlı stadları arasındadır. 2006 Yılı Ekim Ayında stadyum tribünlerine ısıtıcılar eklenmiştir, bu sayede Fenerbahçe Spor Kulübü yine bir ilke imza atmıştır, benzer bir uygulama yakın zamanda tamamlanmış olan Kadir Has Şehir Stadyumu'nda da bulunacaktır .Ayrıca Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu Türkiye'de dumansız hava sahası statüsüne geçen ilk stadyumdur.Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu 2009 yılının yazında yapılacak çalışmalar ile üstü raylı açılır-kapanır bir şekilde kapatılacaktır. Bu sayede, Türkiye'de üstü tamamen kapanan ilk stadyum özelliğini de kazanacaktır.

2008-09 UEFA Kupası final müsabakası Shaktar Donetsk ile Werder Bremen arasında 20 Mayıs 2009 çarşamba günü, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda oynanmıştır. Bu maçı Shaktar Donetsk 2-1 kazanmış ve son UEFA Kupasını kaldırmıştır
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen _Yağmur_; 3 Temmuz 2016 22:31
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
LiSeLi - avatarı
LiSeLi
Ziyaretçi
30 Aralık 2012       Mesaj #7
LiSeLi - avatarı
Ziyaretçi

FENERBAHÇE ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU STADI :


Ad: 1.JPG
Gösterim: 3118
Boyut: 144.7 KB
Şükrü Saracoğlu Stadyumu İstanbul Kadıköy'de bulunan, Fenerbahçe'nin maçlarını oynadığı 50.509 seyirci kapasiteli stadyumdur. Türkiyenin en büyük 3. stadyumudur. 2006 Yılı Ekim Ayında stadyum tribünlerine ısıtıcılar eklenmiştir, Fenerbahçe Spor Kulübü yine bir ilke imza atmıştır. Benzer bir uygulama yakın zamanda tamamlanmış olan Kadir Has Şehir Stadyumu'nda da bulunmaktadır. 2008-09 UEFA Kupası final müsabakası 20 Mayıs 2009 tarihinde, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nda oynanmıştır. Finalde Shaktar Donetsk ile Werder Bremen takımları karşılaşmıştır.

19 Eylül 1982 tarihinde Altay maçıyla açılan stadın kapasitesini artıracak proje, Aziz Yıldırım'ın başkanlığı süresinde yaptırıldı. Bu projeye göre numaralı, maraton ve kale arkası tribünler yıkılarak yeniden yapıldı. Böylece eskiden 25.000 kişiye maç seyretme imkânı veren stadın kapasitesi de 50.000'den biraz fazla seyirci alacak şekilde artırıldı.

2000 senesi itibariyle yapımına başlanan açık tribün inşaatları sonrasında stat kapasitesi artırıldı. Her iki açık tribün, 10.000 seyirci kapasitesine çıkartıldı. 2000-2001 sezonunun açılış maçı İstanbulspor ile oynanırken, tamamlanan Migros Tribün'ün hizmete açılmasıyla kapasite 30.000 civarına çıkarılmış ve sezon içinde de diğer açık tribünün inşaatına başlanmıştı. 6 Mayıs 2001'de oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla hizmete giren Telsim Tribünü adı değişmiştir, seyirci kapasitesini de 42.000'e çıkarmıştır. Telsim Tribü'nü Şubat 2009 tarihinden itibaren Türk Telekom Tribünü olarak anılmaktadır.

Maraton Tribün'ün yıkılmasıyla uzun süre alışılagelmiş tribün atmosferinden yoksun maçlar oynayan Fenerbahçe, bundan etkilendi. İnşaat hızla bitirildi, 16 Şubat 2002 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Galatasaray maçıyla açılan stadda, 50.000 civarında taraftar maçı izledi.

Mermer zemini, cam duvarları ile dikkat çeken tribünün içinde de iki kata açılan, 5.000 taraftar alacak kapasitede cafe, pub ve lokantalar yer alıyor. Soyunma, basın ve hakem odaları, yönetim ve toplantı salonları, 60 lüks loca, yeni açılan Fenerium ve yine bu tribün altında yer alacak olan Fenerbahçe müzesi de, taraftara ev sahipliği yapıyor.

İnşaat sonrası, tüm tribünlerin üzeri özel çelik konstrüksiyonlarla tutturularak geçmiş senelerde sıkıntı yaratan ve seyircinin görüş açısını azaltan sütunlar tamamen kaldırıldı.

2002-2003 sezonunun ilk yarısında kale arkalarında tribünlerin üstü kapatıldı ve kapasite 45.755'e çıkartıldı. 2005 yılının Mart ayında numaralı tribün yıkılarak yerine 9 ayda yeni tribün yapıldı.

2006-2007 sezonunda ise ilk önce misafir takımın maçları izlediği tribünün yeri değiştirildi ve stada ısıtma sistemi eklendi. 2009-2010 sezonu sonrasında yapılan çalışmalarla çim sahaya alttan ısıtma sistemi getirildi ve su giderleri düzenlendi.Ardından stadın bazı bölümlerine yürüyen merdivenler eklendi.
Son düzenleyen Safi; 9 Mart 2017 04:17
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
10 Temmuz 2016       Mesaj #8
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Ad: Şükrü Saracoğlu Stadı.jpg
Gösterim: 6101
Boyut: 64.1 KB

3 Ağustos 2015'te, Ülker'in bağlı bulunduğu Yıldız Holding ile yapılan anlaşma çerçevesinde stadın adı 10 yıllığına 90 milyon dolar karşılığında 'Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi' (Ülker Stadyumu) olarak değişti.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
8 Mart 2017       Mesaj #9
Safi - avatarı
SMD MiSiM
FENERBAHÇE ŞÜKRÜ SARAÇOĞLU STADISİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

26 Mart 2009 / Misafir Bilim tr
23 Nisan 2014 / kizilmavi00 Soru-Cevap
21 Eylül 2015 / virtuecat Siyaset tr
22 Aralık 2007 / KisukE UraharA Sinema tr
21 Eylül 2015 / _Yağmur_ Siyaset tr