Arama

Zorbing Nedir? Zorbing

Güncelleme: 13 Aralık 2018 Gösterim: 14.404 Cevap: 5
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
21 Ağustos 2013       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye

Zorbing Nedir?

Ad: Zorbing-2.jpg
Gösterim: 3075
Boyut: 55.9 KB

Zorbing, içi görülen, şişirilmiş büyük bir balon içinde yüksek bir noktadan veya bu aktivite için özel olarak tasarlanmış bir rampadan aşağıya doğru yuvarlanma sporudur.
Sponsorlu Bağlantılar
 • Zorbing içi görülebilen, şişme dev bir balon içerisinde yüksek bir noktadan veya bu aktivite için özel olarak tasarlanmış şişme bir rampadan aşağıya doğru yuvarlanma sporudur.
 • Zorb Topları kemer sistemli ve kemer sistemsiz olmak üzere 2 tipten oluşmaktadır. Kemer sistemi olan topları 2 kişi aynı anda kullanabilmektedir. Kemer sistemi olmayan zorb toplarında ise top içerisindeki kullanıcı hiçbir yere bağlanmaz ve top yuvarlanırken içinde hareket etmekte özgürdür.
 • Zorbin Topları aynı zamanda iyi bir reklam aracıdır. Üzerine yapılabilen özel baskılar ile firmanızın tanıtımını yapmanıza yardmcı olur.
Zorbing tipleri
 1. Kemer sistemli
 2. kemersiz sistemli
olmak üzere ikiye ayrılır.

Zorbing nasıl yapılıyor?

Ad: Zorbing-5.jpg
Gösterim: 3114
Boyut: 19.1 KB

Dıştaki top ile içteki topun arasındaki boşluk darbeyi azaltıyor, böylece ortalama 30 km hızla bir tepeden yuvarlanırken bir yerinizi kırmıyorsunuz. 2000 yılında patenti alınarak Zorb adında bir şirket kuran mucitlerden Andrew Akers’e göre bu sporun Yeni Zelanda’da icat edilmesinin sebepleri şu şekilde açıklıyor, “Dünyanın her yerine çok uzağız, o yüzden eğlenceli bir şeyler bulmamız gerekiyordu. Yeni Zelanda ‘da yaralanırsanız, devlet tüm tedavi giderlerini ödemekle kalmıyor rehabilitasyon imkanı da sağlıyor. Bu yüzden ekstrem sporlar için ideal bir ülkeyiz”.

Zorbing yapan kişi, zorb yuvarlanırken içeriden dışarıya açılan bir delikle nefes alabiliyor ve top içinde bulunan bir sürü tutunma yeri ve koşumlarla dilerse kendisini sabitleyebiliyor. Aynı zorb’un içinde en fazla üç kişi olabiliyor ama en ideali iki kişilik takımlar halinde olmak. İçeriye monte edilmiş bir kamera ile kendinizi daha sonra izleyebilir ve eğlenceli halinize bir kez de dışarıdan bakabilirsiniz.

Zorbun Keşfi

Ad: Zorbing-4.jpg
Gösterim: 2532
Boyut: 34.2 KB
Suda yürüyebilme hayalini bir tutku haline getirmiş olan Dwyne van der Sluis ve Andrew Akers adlı iki arkadaş, bu tutkularını gerçeğe dönüştürebilmek için suda batmayan ve içine girilebilen bir yüzen top geliştirdiler. İki kafadar bu topu geliştirdiğinde bu tür toplar zaten üretilmekteydi ancak mevcut topların içine girilebilmesi ve içeridekilerin dışarı çıkabilmesi için havasının indirilmesi gerekiyordu. Dwayne van der Sluis ve Andrew Akers bu problemi iç içe iki top tasarımı ile çözdüler.

İç ve dış toplar arasındaki hava iki toplu tasarımda giriş ve çıkış için indirilmek zorunda değildir. Bu sayede zorb sürekli şişirilmiş olarak kalır. Van der Sluis ve Akers tasarımlarının bir prototipini üretip patentini almış ve zorb adıyla tescil ettirmiştir.

İki arkadaşın beklediği gibi zorb suda ilerlemeyi olanaklı kılmıştır. Ancak bazı öngörülemeyen tehlikelerin olduğu anlaşılmıştır. Açık sularda oldukça hafif olan zorbu kontrol etmek, istenilen yönde ilerlemesini sağlamak oldukça zordur.

Suda zorb kullanmanın zorluğunu gören ikili şanslarını karada denemeye karar vermişlerdir. Yeni Zellanda bungee jumping gibi ekstrem sportların geliştiği rakipsiz bir ülkedir ve zorb yeni bir ekstrem sporun doğmasını sağlamıştır.

Akers ve van der Sluis ekiplerine iki partner daha ekleyerek bir iş kurmuşlardır. Ekip olarak zorb kullanacak kişilerin uygun şekilde eğitilmeleri, bunun bir spor veya aktivite olarak sürekliliğinin sağlanması, güvenliğin temin edilmesi gibi konularda hassas davranmışlardır. Bu nedenle zorb’u şahıslara satmak yerine çeşitli operatör firmalara franchising vermeyi tercih etmişlerdir.

2000 yılında van der Sluis kariyerine yazılım mühendisi olarak devam etme kararıyla ekipten ayrılmıştır. Altı yıl sonra da Akers onu takip ederek kurdukları şirketten ayrılmıştır. Mucit ikilinin şirketi terk etmesine rağmen kurulan şirket franchising vermeyi sürdürmüştür.

Bugün dünyanın pek çok ülkesinde franchising alarak zorb meraklılarına hizmet veren şirketler bulunmaktadır.

Zorbu hamster toplarına benzetenler olmuştur. Görünüşte benzerlik olsa da aralarında çok büyük farklar vardır. Öncelikle zorb hamster topları gibi katı plastikten üretilmez. Hamster topun içinde ilerledikçe top hareket etmektedir. Ancak zorb yerçekiminin etkisiyle yamaçlardan kendiliğinden yuvarlanmaktadır. Zorbun içindekiler de zorb ile birlikte yuvarlanmaktadırlar. Pek az kişi zorbun içinde ayak üstü konumda düz olarak durup zorb dönerken koşarak bu konumunu korumayı başarabilmektedir.
MsXLabs.org
-derlemedir.


BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
27 Haziran 2016       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Zorbing
Ad: Zorbing-7.jpg
Gösterim: 2395
Boyut: 233.2 KB

Sponsorlu Bağlantılar

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
27 Haziran 2016       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Ad: Zorbing-6.jpg
Gösterim: 2409
Boyut: 35.8 KB
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
2 Aralık 2016       Mesaj #4
perlina - avatarı
Ziyaretçi
Ball
perlina - avatarı
perlina
Ziyaretçi
2 Aralık 2016       Mesaj #5
perlina - avatarı
Ziyaretçi
zorbing2Bfootball2BRodeo

Wuhuuuhuuuuu ...
Ölmeden yapılması gerekenler listesine ekle Rofl
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
serdarakın - avatarı
serdarakın
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2018       Mesaj #6
serdarakın - avatarı
Kayıtlı Üye
Hahah çok eğlenceli görünüyorlar. İmkanım olsa bineceğim ama bulunduğum yerde yok bile Msn Grin