Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 6 Kasım 2012  Gösterim: 19.047  Cevap: 1

Freddie Mercury

Misafir
12 Mart 2008 08:24       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Freddie Mercury
MsXLabs.org

Sponsorlu Bağlantılar
İngiliz grup Queen’in Farisi kökenli efsanevi solisti. Freddie Mercury, müzik kariyerinde kazandığı büyük başarıları, güçlü vokali, renkli kişiliği ve sıra dışı yaşamıyla milyonları etkilemiş, Queen’in ingiltere’de tüm zamanların en sevilen grubu unvanına layık görülmesinde büyük rol oynamıştır.

5 Eylül1946 yılında Tanzanya’nın Zanzibar adasında Farrokh Bulsara adıyla dünyaya geldi. Annesi Jer Bulsara, babası Bomi Bulsara ve kız kardeşi Kashmira Bulsara ile birlikte 1947 yılında hindistan’a taşındı. Çocukluk yıllarında utangaç oluşu, annesine ve kız kardeşine olan düşkünlüğüyle bilinen Farrokh, sekiz yaşındayken daha iyi bir eğitim alması için Bombay’daki St. Peter’s School’a gönderildi. Piyano dersleri almaya başladı ve ilk grubu The Hectics’e katıldı. Arkadaşları ve öğretmenlerinin ona Freddie diye hitap etmelerine çok alıştığı için, imzasını Freddie olarak atmaya başladı. Zanzibar'a dönmeden önce St. Mary's School’da eğitimini tamamladı.

1964 devrimiyle birlikte, 17 yaşındayken ailesi ile birlikte İngiltere'ye taşınan Freddie, burada kaydolduğu Isleworth Okulu’ndan, sanat dışındaki tüm derslerinde başarısız olduğu için ayrılmak zorunda kaldı. Sonraları, Ealing College’de Grafik Tasarım eğitimi almaya başladı ve 1969 yılında buradan mezun oldu.
1970 yılında Brian May, Roger Taylor ve John Deacon’la tanışması, Queen grubunun temellerinin atılması yolunda ilk adım oldu. Grubun isim babası olan Freddie Mercury, aynı zamanda sahne kostümlerini ve grubun logosunu da tasarladı.

1973 yılında çıkardıkları ilk albümleri grupla aynı adı taşıyan “Queen” di. Geniş kitlelerce rock müziğinin en büyük vokalistlerinden biri olarak kabul edilen Freddie Mercury, aynı zamanda şarkı da yazıyordu. Queen grubunun hit olmuş sayısız şarkısını ve Greatest Hits" albümündeki 17 şarkının 10'unu kendisi yazdı. Şarkılarında farklı müzik türlerini bir arada kullanması onun müziğinin karakteristik özelliklerinden biriydi. 60 akort içeren ve çevrimsiz yapısıyla dikkat çeken şarkısı “Bohemian Rhapsody”, Freddie Mercury’nin benzersiz stilini, zengin bir müzikal noktaya ulaştırdı. “Killer Queen", "Somebody to Love", "We Are the Champions" ve "Don't Stop Me Now" ise imzasını taşıyan büyük eserlerinin diğer örneklerindendir.
Freddie Mercury, 70’li yılların sonlarında uzun yıllar birlikte olduğu kız arkadaşı Mary Austin’den ayrıldı. Ayrılık sonrasında erkeklerle birlikte olmaya başlayan şarkıcı, cinsel tercihiyle ilgili kamuoyuna açık bir tavır ortaya koydu.

1985 yılında ilk solo albüm çalışması olan “Mr. Bad Guy” yayınlandı. Albüm ticari anlamda parlak bir satış grafiği yakalayamasa da, müzik eleştirmenleri tarafından “Baştan sona seçkin” olarak nitelendirildi.

1986’daki Wembley konserlerinde beş yüz bin kişi tarafından izlendi. 1987’de Platters grubunun klasik şarkısı “The Great Pretender”ın cover çalışması için yeniden stüdyoya döndü. Aynı yıl Freddie Mercury’e aids teşhisi konuldu. O yıllarda bu durumu inkar eden Mercury, solo çalışmalarına hız verdi ve 1983 yılında sahnede izleyip çok etkilendiği opera sanatçısı Montserrat Caballé ile tanışmak için ispanya’ya gitti.

1988 yılında ikili birlikte Freddie Mercury’nin ikinci solo albümü olan Barcelona’yı kaydettiler. Hiç vokal eğitimi almamasına rağmen, teknik olarak en zor şarkıları muhteşem biçimde yorumlaması, son derece kaliteli, eğitimli ve geniş bir sese sahip olduğunu doğruluyordu.

Barcelona albümünün yayınlanmasından 90’ların başına kadar olan zaman aralığında, Freddie Mercury oldukça az görünmeye başladı, aidsin etkileri yüzünden sağlığı tehlikedeydi. I'm Going Slightly Mad ve These are the Days of Our Lives şarkılarının kliplerinde oldukça zayıf bir görünümdeydi.

24 Kasım 1991’de hayata gözlerini yumdu. Ardında milyonlarca hayranını, sayısız ödülü, ölümsüz müziğini bıraktı. 1992 yılında Freddie Mercury’nin anısına Wembley’de anma konseri düzenlendi. 1995’te grubun diğer üyeleri tarafından, kendisi hayattayken yazıp bestelediği şarkılardan oluşan Made In Heaven albümü hazırlandı ve albüm hayranları tarafından büyük ilgi gördü.

2006 yılında, Freddie Mercury’nin 60. doğumgünü anısına, unutulmaz rock sembolünün solo çalışmalarından derlenmiş 20 şarkıdan oluşan “Lover Of Life, Singer Of Songs" albümü yayınlanmıştır.

Kendi ağzından
"Kendimle eğlenmeyi severim. Kendime çok fazla önem vermem, zaten veriyor olsa idim bunları giymezdim." "Asla para taşımam, aynı gerçek bir kraliçe gibi. Herhangi bi yerde birşey beğenirsem, alması için ekipden birisine söylerim."
"Queen ismini ben buldum. Sadece bir isim ama belliki queen' in şanına yakıştı. Ayrıca kulağa mükemmel geliyor."


Freddie Mercury6 Kasım 2012 00:40       Mesaj #2
wolfmann - avatarı
VIP VIP Üye
FREDDY MERCURY

Ad: Hannover7909.jpg
Gösterim: 109
Boyut: 87.9 KB

Freddie Mercury (d. 5 Eylül 1946, Zanzibar – ö. 24 Kasım 1991, Londra), Britanyalı rock grubu Queen'in efsanevi solisti. Gerçek adı, Farrokh Bulsara'dır.

Sahnedeki duruşu, şovu, pek çok kişi tarafından hala dünyanın en güçlü vokali olarak anılan sesi, Queen'i sırtlanarak, aydınlatan, Opera ile Rock müziği harmanlayarak yeni bir müzik anlayışı ile dünyayı kasıp kavurması ile tanınan, Queen grubunun kurucusu ve bugünlere gelmesindeki en büyük etkenlerinden biri olarak adlandırılan insan, Freddie Mercury. "Bohemian Rhapsody", "Somebody to Love", "We Are the Champions", "Don't Stop Me Now", "Killer Queen" ve "Crazy Little Thing Called Love" gibi pek çok uluslararası hit parçanın yazarıdır. Sahnedeki ve ne kadar bahsetmekten hoşlanmasa da, özel hayatındada farkılılıklar ve o yıllarda sahip olduğu dış görünüş ile ne kadar komplike bir özgüvene ve cesarete sahip olduğunu tüm dünyaya müziğiyle ve Queen ile hissettirmiştir. Yıllarca Queen grubundaki çalışmaları ile birlikte solo olarak da çalışmıştır. Mercury, ayrıca İlk asyalı Rock Star olarak adlandırılır. 1991 senesinde AIDS'in getirdiği komplikasyonlar sonucu yaşamını yitirmiş ve ölümü, bu hastalık hakkında toplum bilincinin artmasını sağlamıştır.

2005 senesinde Blender dergisinin okuyucuları Mercury'yi gelmiş geçmiş en iyi erkek sanatçı seçtiler ve 2008 senesinde, Rolling Stone dergisi onu "Tüm Zamanların En İyi 100 Şarkıcısı" sıralamasında 18. sıraya yerleştirdi. 2009 senesinde Classic Rock dergisinin yaptığı anketde Mercury gelmiş geçmiş en iyi rock müzik sanatçısı seçildi. Vizelli tarafından tarihte en çok iz bırakmış sanatçılardan biri seçilen Mercury, 2009 yılının Ocak ayında İngiltere'de istatistik konusunda bir otorite olarak kabul edilen OnePoll tarafından skiddle.com'un katkılarıyla ve oldukça geniş çaplı katılımla gerçekleştirilen bir ankete göre Rock Tanrısı adına layik görüldü.

Mercury'nin vokaliği ile birlikde Queen 300 milyon civarı bir satış başarısı elde etmişdir. Queen genel olarak The Beatles'den sonraki en önemli rock grubu olarak kabul görür. Bu güne kadar Celine Dion, George Michael, Extreme, Michael Jackson, Lady GaGa, Foo Fighters, Kurt Cobain, Guns N' Roses, Metallica, Manic Street Preachers, The Killers, The Smashing Pumpkins, Radiohead, My Chemical Romance, Kansas, Iron Maiden, Ben Folds Five gibi bir çok şarkıcının veya grubun üzerinde etki bırakmışdır.


Ad: 351px-Freddie_Mercury.jpg
Gösterim: 165
Boyut: 80.1 KB
Çocukluk yılları
Farsi ve Güney Azeri kökenli bir ailenin (Bomi(Baami) ve Jer(Cəl) Bulsara(Bülsarə)) çocuğu olarak, zamanın İngiliz kolonisi olan Zanzibar adasında (şimdiki Tanzanya'nın bir parçası) doğmuştur. Kashmira adında bir kızkardeşi vardır.
Mercury, Bombay'daki (Hindistan) St. Peter yatılı okuluna geri gönderildi. Bu okulda piyano çalmayı öğrendi ve ilk grubu The Hectics'e katıldı. Çocukluğunun büyük kısmını Hindistan'da büyük annesi ve teyzesi ile geçirdi. Zanzibar'a dönmeden önce St. Mary's Lisesi'nde eğitimini tamamladı. Zanzibar'daki 1964 devrimi nedeniyle, 17 yaşında iken ailesi ile birlikte İngiltere'ye taşındılar. İngiltere'de Sanat ve Grafik Tasarım alanında diploma aldı (Ealing Art College).

Şarkıcı ve yorumcu
Freddie Mercury, geniş kitlelerce rock müziğin en büyük vokalistlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Freddie Mercury çok özel bir sese sahipti. Normal konuşma sesi bariton aralığında olmasına karşın şarkı söylerkenki sesi tenor idi. Kaydedilmiş vokal aralığı yaklaşık dört oktav idi (falsetto dahil). Vokal aralığa ilaveten Mercury teknik olarak zor şarkıları da çok güçlü bir sesle yorumlamıştır. Ancak, ses tellerindeki nodüllerden rahatsız olması nedeniyle (ameliyat olmayı reddetmiştir) pek çok konserinde yüksek notaları düşürmüştür. Mercury hiç formal vokal eğitimi almadığını söylemiştir.

Şarkı yazımı

Freddie Mercury, Queen'in "Greatest Hits" albümündeki 17 şarkının 10'unun yazarıdır. Bunlar arasında: "Killer Queen", "Bohemian Rhapsody", "Somebody to Love", "We Are the Champions" ve "Don't Stop Me Now" sayılabilir. 1980'lerde grubun dört üyesi de şarkı yazıyordu. Ancak Mercury'nin şarkılarında dikkati çeken en büyük özellik, rock, heavy metal ve disco gibi farklı tarzları kullanabilmesiydi. Popüler şarkı yazarlarının besteleriyle karşılaştırıldığında Freddie Mercury'nin eserlerinin müzikalite açısından kompleks olduğu görülmekteydi. Örneğin, "Bohemian Rhapsody" nin çevrimsiz bir yapısı vardır ve yaklaşık 60 akor içerir. Buna karşın, "Crazy Little Thing Called Love" şarkısında sadece birkaç akor vardır. Mercury oldukça karmaşık harmoniler yazmış olmasına rağmen, çok az nota bilgisi olduğunu söylemiştir.
Queen topluluğunun dört üyesi de şarkı yazarı olmasına rağmen, ilk albümlerinin yapımında Queen ile birlikte stüdyo çalışmalarına katılan yapımcı Gary Langan: "Freddie, diğerlerinin şarkı yazmalarına her zaman destek vermiştir. Oysa çalıştığım diğer gruplarda durum hiç de böyle değildi; belli bir kişi şarkı yazardı, başka yazan olursa da şarkısını kabul ettirmek için epeyce uğraşması gerekirdi." demiştir. Mercury şarkılarının çoğunu piyanoda yazmış ve genellikle grup arkadaşları ve gitarist Brian May için teknik olarak zor notalar seçmiştir. Gitar yeteneği oldukça düşük seviyede olmasına karşın, gitar için de "Bohemain Rhapsody" de duyulanlar dahil olmak üzere pek çok melodi ve riff yazmıştır. "Crazy Little Thing Called Love" şarkısını da gitarda yazmıştır.

Solo çalışmaları

Queen ile yaptıkları çalışmalara ilaveten Mercury iki de solo albüm çıkarmıştır: "Mr. Bad Guy" (1985) ve "Barcelona" (1988). İlki daha çok pop ağırlıklı olup disko ve dans müziği tarzındadır. "Barcelona" ise Mercury'nin hayranı olduğu opera sanatçısı Montserrat Caballé ile birlikte kaydedilmiştir.
İngiltere'de albüm listelerinde 23 hafta kalmasına rağmen, Queen'in diğer albümlerine göre "Mr. Bad Guy" ın ticari anlamda pek de başarılı olmadığı söylenir. Buna karşın, 1993'te "Living On My Own"'un bir remiksi (aynı albümden bir şarkı) İngiltere listelerinde birinci sıraya yükselmiş, 13 hafta listede kalmış ve Mercury'ye ölümünden sonra Ivor Novello Ödülünü kazandırmıştır. Müzik eleştirmeni David Prato, "Mr. Bad Guy"ı "baştan sona seçkin" olarak nitelemiş ve Mercury'nin "bilinmeyen bir bölgeye uzanarak saygın bir iş yaptığını" söylemiştir.Albümde ağırlıklı olarak sintisayzır kullanılmıştı ve bu durum önceki Queen albümlerinin karakterinden çok farklıydı.

"Barcelona", opera şarkıcısı Montserrat Caballé ile kaydedilmiş olup pop müzik ile operanın elementlerini içeriyordu. Caballé, albümün, kendi kariyerindeki en büyük başarılarından biri olduğunu söylemiş ve Mercury için: "O sadece bir pop şarkıcısı değil, bir müzisyen idi, piyanonun başına geçer ve beste yapmaya başlardı. Farklı müzik stillerini bir araya getirmenin yeni bir yolunu keşfetmişti. O bu işi yapan ilk ve tek kişidir." şeklinde konuşmuştur. Eylül 2006'da, İngiltere'de Freddie Mercury'nin 60. doğum günü şerefine, onun solo çalışmasını da içeren bir derleme albüm piyasaya çıkmıştır. Albüm İngiltere listelerine ilk 10'dan giriş yapmıştır.

Yıllar geçtikçe, Freddie Mercury'nin nadir bulunan solo albümleri daha da değer kazanmıştır. Örneğin, Barcelona albümündeki "Guide Me Home" şarkısının şu anki değeri yaklaşık £1,000 ($1,800) dır. Bir diğer değerli parça da, 1969'daki Beach Boys şarkısının 1973'teki tekrarı olan I Can Hear Music olup Larry Lurex sahne adı altında kaydedilmiştir. Yaygın bir şekilde korsanı yapılan bu eserin orijinali çok değerli bir koleksiyon parçasıdır.

Mercury, Michael Jackson ile, "There Must Be More To Life Than This" ve "State of Shock" gibi resmen yayımlanmayan birkaç şarkıda birlikte çalışmıştır. Mercury'nin, Michael Jackson ile birlikte kaydettiği "Victory" adlı parça henüz piyasaya çıkmamıştır. İkinci şarkı, 1984'de yayımlanan Victory albümünde olup, sonunda Mick Jagger ve The Jacksons tarafından okunmuştur. Mercury, aslında Thriller albümünde de görünecekti.

Kişisel yaşamı

Uzun yıllar boyunca Mary Austin adında çok yakın olduğu bir kız arkadaşı olmasına rağmen, Freddie Mercury seks yaşamı hakkında oldukça açıksözlü olmuştur. 70'li yılların sonunda verdiği bir röportajda gazeteciye: "Bir nergis kadar geyim canım" demiştir. 1970'lerin sonlarından itibaren Mercury'nin erkeklerle olan aşk maceraları başlamış ve Austin ile ilişkisi sonlanmıştır. Ancak ikili gene de yakın arkadaş olarak kalmış ve Mercury, Austin'i gerçek arkadaşı olarak tanımlamıştır. 1985'teki bir röportajda Mercury, Austin hakkında: "Bütün aşıklarım niye Austin'in yerini alamadıklarını soruyorlar. Çünkü bu imkânsız. Tek arkadaşım Mary ve ben başka birini istemiyorum. O benim yasal eşim. Bu benim için evlilik gibi. Birbirimize inanıyoruz ve bu bana yeter. Bir erkeğe, Mary'e aşık olduğum gibi olamazdım." demiştir.

Mercury 1983'te Jim Hutton adında yeni bir aşık bulmuştur. Hutton, Mercury'nin yaşamının son altı yılında onunla birlikte olmuş, hastalığı sırasında ona bakmış ve öldüğünde de yatağının yanıbaşında olmuştur. Hutton'a göre, Mercury ondan kocası olarak bahsetmekteydi ve öldüğünde de Hutton'ın ona verdiği evlilik kurdelasını takıyordu.

Freddie Mercury'nin, uzun yıllar boyunca düzelttirmek istediği, göze çarpan dişlek bir çene yapısı vardı. Meslek yaşamının ilk yıllarında dişlerini düzelttirmek istediğini belirtmiş fakat vakit bulamadığından dolayı pişman olduğunu söylemiştir. Böyle bir ameliyatın sesine de zarar verebileceğinden korktuğunu da belirtmiştir. Gülümserken, dişlekliği görünmesin diye genellikle eliyle ağzını kapatırdı.

Cat Fancy dergisinin Ocak 2004 sayısındaki habere göre, Mercury kedileri çok severdi ve hatta hayatının bir döneminde 10 kadar kedisi vardı. Mercury'nin kişisel yardımcısı Peter Freestone, patronunun kedilere "en az insanlar kadar değer verdiğini" yazmıştır. Nitekim, Mr. Bad GuyDelilah" şarkısı kedilere ithaf edilmiştir. Mercury, video ve albüm kapaklarında bir kediyi canlandıran giysiler giymiştir.

Mercury, Pers kökenli olduğunu pek çok hayranından gizlemiş ve röportajlarda soykütüğünden nadiren bahsetmiştir. Çoğu kaynakta Freddie Mercury'nin Hint kökeninden geldiği belirtilse de, aslında kendisi İran'a Müslümanlık geldiği zaman Hindistan'a göç eden Zerdüşt'lerin soyundan gelmektedir. Pek çok arkadaşı, Mercury'nin etnik kökeninden utandığını ve uzun yıllar Hintli göçmenlere karşı şiddet ve ırkçı isyan hareketlerine sahne olmuş bir ülkede ırkçı bir tepkiden korktuğunu açıklamışlardır. Öte yandan gruptaki arkadaşı Roger Taylor, Mercury'nin etnik kökenini, sadece rock müzisyeni kimliğine uymadığı için geri plana ittiğini ileri sürmüştür.[28]

Ad: 586px-CumhuriyetFreddie.jpg
Gösterim: 146
Boyut: 143.2 KBÖlümü
Mercury'ye 1987 ilkbaharında AIDS teşhisi kondu. Oysa o yıl yayımlanan bir röportajında Mercury, test sonuçlarının negatif çıktığını söylemiş ve AIDS olduğunu inkar etmişti. İngiliz basını, bu inkarlara rağmen Mercury'nin sağlığı ile ilgili olarak yayılan dedikoduların peşini bırakmıyordu. Yaşamının son yıllarında, "These Are the Days of Our Lives" filmindeki sıska görünüşü de bu dedikoduların yayılmasını körüklüyor ve ciddi bir rahatsızlığı olduğunu belli ediyordu.

22 Kasım 1991'de Mercury, Queen'in menajeri Jim Beach'i Kensington'daki evine çağırdı ve bir basın açıklaması hazırladılar. Ertesi gün, aşağıdaki açıklama basına verildi:
“ Son iki hafta boyunca basında yapılan yoğun varsayımlar üzerine, testlerimin HIV pozitif çıktığını ve AIDS taşıdığımı onaylıyorum. Bu bilgiyi bugüne dek gizli tutmamın, yanımdakilerin mahremiyetini korumak adına doğru olacağını düşünmüştüm. Fakat artık, dostlarımın ve dünya çapındaki hayranlarımın gerçeği bilme vakti gelmiştir ve umarım herkes bu korkunç hastalıkla mücadelede doktorlarıma katılacaktır. Mahremiyetim benim için her zaman önemli olmuştur ve fazla röportaj vermememle ünlüyümdür. Bu tutumum bundan sonra da böyle devam edecektir, lütfen anlayışla karşılayın. ”

Freddie Mercury, bu açıklamadan 24 saat kadar sonra, evinde, yakın arkadaşlarının kollarında, 45 yaşında öldü. Resmi ölüm nedeni, AIDS'ten dolayı yakalandığı bronşiyal pnomöni idi. Yıllardır dinsel törenlere katılmamasına rağmen, cenaze töreni zoroastriyen bir papaz tarafından yönetildi. Kensal Green mezarlığında yakıldı. Küllerine ne olduğu bilinmemekle birlikte, Cenova Gölüne serpildiği, ailesine verildiği gibi çeşitli rivayetler vardır. Queen'in geride kalan üyeleri The Mercury Phoenix Trust'ı kurdular ve The Freddie Mercury Tribute Konseri düzenlediler. Şefine 500.000 £, kişisel yardımcısına 500.000 £, şöförüne 100.000 £, ve eşi Jim Hutton'a 500.000 £, eski yaşam boyu arkadaşı Mary Austin'e ise malikanesini bırakmıştır.

Etkilendikleri
Freddie Mercury'nin ailesi, onun çocukluğunda hep Hint müziği dinlerdi ve onun ilk etkilendiği kişi de bir Bollywood playback şarkıcısı olan Lata Mangeshkar idi. Record Collector dergisine göre, İngiltere'ye taşındıktan sonra, Mercury büyük bir Jimi Hendrix, The Beatles ve Led Zeppelin hayranı oldu. Hendrix için: "Jimi Hendrix çok önemlidir. O benim idolümdür. Sahndedeki duruşu ile bir rock yıldızı için tam bir örnek teşkil eder. Onu birisiyle karşılaştırmanıza imkân yoktur. Sihiriniz ya vardır ya da yoktur. Geliştirilecek bir şey değildir bu. Onun yerini kimse dolduramaz." demiştir. Mercury’nin hayran olduğu bir diğer kişi de, şarkıcı ve oyuncu Liza Minnelli idi. 1975 yılında verdiği bir röportajda Minnelli için: "Liza'nın her tarafından yetenek akıyor. Üstün bir enerjiye ve güce sahip. Kendini dinleyicisine aktarması ise çok etkileyici. Ondan öğrenilecek çok şey var. şeklinde konuşmuştur.

Ondan geriye kalanlar

Son anketler
 • Son anketlere göre Mercury İngiltere'de hala popülerliğini koruyor. Örneğin, 600.000 İngilizin katıldığı 1999 Binyıl anketinde bir müzisyen ve şarkı yazarı olarak sırasıyla 14. ve 15. sıraları aldı.
 • 2002'de BBC tarafından desteklenen ve halkın oylarıyla oluşturulan, "En büyük 100 İngiliz" listesinde 58. olmuştur.
 • Mercury'nin iki şarkısı; "Bohemian Rhapsody" ve "We Are The Champions", farklı anketlerde dünyanın en sevdiği şarkılar olarak seçildi. En son olarak, 66 ayrı ülkede 600.000 kişiyle yapılan ankette, "We Are The Champions" dünyanın en popüler şarkısı seçildi. Bu sonuç, "Bohemian Rhapsody" şarkısını son 50 yılın en beğenilen şarkısı ilan eden bir başka büyük anketin bulgusuyla tezat içindedir.
 • DigitalDreamDoor'daki çevrimiçi müzik topluluğu, Freddie Mercury'yi "En büyük 100 rock vokalisti" listesinde sürekli olarak 1 numarada tutmaktadır.
 • BBC radyo'sunun düzenlediği "20. yüzyılın en büyük şarkıcıları" listesinde Mercury, en yüksek puan alan hard rock vokalisti idi ve 10. sırada yer almıştı. MTV'nin, "Son 25 yılın en büyük şarkıcıları" listesinde 2. sırayı almıştır.
 • Son olarak yapılan bir ankete göre Mercury <<Ultimate Rock God>> yani 'Rock ın Tanrısı' ilan edildi.
Dünyanın ilk Farsi kökenli Hint rock yıldızı
Freddie Mercury'nin kökeni Farsi idi. Hindistan'da büyümüş ve 17 yaşındayken de ailesi ile birlikte İngiltere'ye göç etmişlerdi. Dolayısıyla dünyanın ilk Hintli rock yıldızı olduğu tartışmalıdır. Bazılarınca Zanzibar'ın en meşhur müzisyeni olarak da tanımlanır.

Binyıl pulu

Kraliyet posta servisi Freddie Mercury'nin anısına "Binyıl pulu" çıkarmıştır. Pulun arka planında Queen'in davulcusu Roger Taylor'ın görünmesi tartışmalara yol açmıştır. O zamanlar, pullarda sadece İngiliz kraliyet ailesinin resimleri basılabilirdi fakat bu politika daha sonra değiştirilmiştir. Aslında bu gelenek, onlarca yıl önce 1967'de, dünyanın çevresini yelkenlisi ile tek başına dolaşan Sir Francis Chichester için çıkarılan pul ile bozulmuştu(1967).

60. doğum günü kutlamalarını saran tartışmalar

25 Ağustos 2006'da İslamik Seferberlik ve Çoğalma (UAMSHO) adlı bir örgüt, Zanzibar hükümetinin kültür bakanlığına çağrıda bulunarak, Freddie Mercury'nin 60. doğum günü kutlamalarının engellenmesini talep etmiştir.

UAMSHO'nun planlanan kutlamalara ilişkin şikayetleri arasında: Mercury'nin müslüman olmayışı, homoseksüel bir yaşam sürmesi, gerçek bir Zanzibar'lı olmayışı, ve "Mercury'yi Zanzibar'la ilişkilendirmekle, bir İslam adası olan Zanzibar'ın itibarının zedelenecek olması" vardı. Ve planlanan kutlamalar iptal edildi.

Freddie Mercury'den sözler
 • "Yaşlı bir adam olmak istemiyorum. 70 yaşına kadar yaşamak sıkıcı olsa gerek.."
 • "Dopdolu bir yaşamım oldu.Yarın ölsem hiç gam yemem. Ben hayatta her şeyi başardım."
 • "Para mutluluk alamaz ama kesinlikle onu verebilir!"
 • "Bir gitar kahramanı olmak için hiçbir zaman bir çaba göstermedim çünkü o kahrolası gitarı çalamıyorum!"
 • "Merhaba, ben Kim Basinger..! Aaa Freddie Mercury..."
 • "Bazen hayatın bir yerden bir yere koşuşturarak sıkılmaktan daha fazla bir şey olması gerektiğini düşünüyorum."
 • "Sadece benim biliyor musun, sadece ben.. herkes kadar iyi.. ya da bir o kadar kötü.."
 • "Müzik aynen resim çizmeye benzer..resmi çizerken arada neye benzediğini görmek için bir adım geri çekilmek zorundasındır.. Ben de Queen den bir adım geri çekiliyorum. Sevenlerimin, müziğimi ebediyete kadar hayatta tutmalarını istiyorum."
 • "Sahnede o kadar güçlüyüm ki sanki bir canavar yarattım. Şarkı söylerken çok dışa dönüğüm, ama aslında içimde çok farklı biriyim."
 • "Queen'in konsepti kral ve kraliçelerle ilgili. Göz kamaştırıcılık bizim bir parçamız ve biz beyefendi olmak istiyoruz."
 • "Devasa olacağımı düşünmüştüm - ve olduk."
 • "İnsanların bir Queen gösterisinden tamamiyle eğlenip gitmesine çok seviniyorum. Bence Queen şarkıları saf kaçışlar, güzel bir filmi görmek gibi."
 • "Ben sadece müzik ******suyum, canım!"
 • "Daha büyük, daha iyi - her şeyde."
 • "Aynen gerçek kraliçe gibi yanımda hiç para taşımam. Eğer bir mağazada bir şey beğenirsem, hep bizim ekipten birinin almasını istiyorum."
 • "Dişlek olmamdan hoşlanmıyorum. Onları yaptıracağım ama daha vaktim olmadı. Onun dışında...Mükemmelim."
 • "Bir muz ağacı olduğumu düşünüyorum."
 • "Kahrolası ölene kadar beraber olacağız, bundan eminim. Hep gitmek istiyorum ama izin vermiyorlar!"
 • "Ben yaşlı bir ******yum. Sabah kalkıp başımı kaşıyıp o gün kimle seks yapmak istediğimi merak ediyorum."
 • "Şu bu anlama mı geliyor, bu şu anlama mı geliyor, tek bilmek istedikleri şey bunlar. Boşver onları tatlım. Bence eğer bir şaire kendi yapıtını analiz etmesini sormayı göze alırsan sana şu cevabı verecektir: Eğer orda var diyorsan tatlım, ordadır."
 • "Bir kaltak olmak hoşuma gidiyor. Kaltaklar tarafından çevrelenmek de hoşuma gidiyor. Sıkıntı dünyadaki en büyük hastalık tatlım. Bazen hayatın bir yerden bir yere koşuşturarak sıkılmaktan daha fazla bir şey olması gerektiğini düşünüyorum."
 • "Ben çok duygusal biriyim, çok uçlarda yaşayan biriyim ve bu genellikle beni ve çevremdekileri mahvediyor."
 • "Bugünü boşver, önemli olan yarın."
 • "Her halde konuştuğum en son insan olduğun için en iyi röpörtajı elde edeceksin tatlım. Dünyayı değiştirmeye çalışmıyorum. Benim için mutluluk en önemli şey ve eğer mutluysam bunu işlerimde görebilirsin. Sonuç olarak en sonunda tüm yanlışlar ve bahaneler benim üstüme oluyor. Dürüst olmayı seviyorum ve ilgilendiğim kadarıyla yıllara sığdırabileceğim kadar eğlence ve güzel zaman sığdırmaya çalışıyorum. İşte gördün mü, artık bunu kaydettin. Kullan bunu. Bir röpörtajda çok tutkulu olmaya en fazla bu kadar yaklaşabildim. Ne kadar kaldı? Hadi ama, ben sıkılıyorum."
 • "Kendimi hiçbir zaman bir lider olarak görmedim. Ama en önemli insan olarak belki görmüşümdür."
 • "Bu kadar başarılı olmamızın nedeni tabi ki benim genel karizmam."
 • "Dilerim ki hepiniz kahvaltıda şampanya içersiniz."
 • "Eğer planlandıysa, sıkıcıdır."
 • "Sadece benim biliyor musun, sadece benim. Bazen çok düzensizim, bazen çok düzenliyim ve...sadece benim."
 • "Hayatı tamamıyla yaşıyorum. Benim için hergün bir Fashing."
 • "Birkaç arkadaşım var, büyük bir evim ve de istediğim zaman istediğim yere gidebiliyorum...ama ne kadar çok paran olursa o kadar da üzüntün oluyor. Benim de bir şekilde çok param var."
 • "Eğer anlamıyorlarsa, boşver tatlım."
 • "Ben star olmayacağım, ben efsane olacağım."
Freddie Mercury hakkında söylenenler
 • Queen ile birlikte "Under Pressure" şarkısını kaydeden ve The Freddie Mercury Tribute Konserinde sahne alan rock yıldızı David Bowie, Mercury hakkında: "Tüm teatral rock yıldızları içinde Freddie bu işi en ileri götürendir. Tayt giyen bir adama her zaman hayranlık duymuşumdur. Bir kez onun konserini izledim ve gerçekten de dedikleri gibi seyirciyi avuçlarının içine almasını gayet iyi biliyor. Bir klişeyi kendi avantajına dönüştürebiliyor."demiştir.
 • Barcelona albümünde Mercury ile birlikte çalışan, opera sanatçısı Montserrat Caballé: "Freddie ile hemen hemen tüm diğer rock yıldızları arasındaki fark, onun sesini satmasını bilmesiydi." şeklinde konuşmuştur.
 • Queen'in geride kalan üyelerinden Brian May ve Roger Taylor ile sahne alan pop yıldızı Robbie Williams: "Freddie, eğer oradaysan ve çalışmanı kanalize etmek için bir sanatçı seçmek istiyorsan, lütfen bana bir albüm ya da en azından ortadaki sekizi ver." demiştir.
 • Wayne's World (film) adlı filmi ile "Bohemian Rhapsody" yi genç nesillere duyuran komedyen Mike Myers, Mercury için: "Tiyatrosallığı vardı, hayattan daha büyüktü, yeni, taze, ve süperdi. İnsan kılığında dolaşan bir tanrıydı." demiştir.
 • Rock şarkıcısı Rob Halford: "Freddie'nin öldüğünü duyduğumda çok üzüldüm. Dünya büyük bir yorumcuyu, harika bir sesi, usta bir müzisyeni kaybetti. Tanrıya şükür, sonsuza dek dinleyebileceğimiz müziği var." demiştir.
 • "Onu seyrettim, öldüğünü gördüm, ve benim için çok acı vericiydi, çünkü onu gerçekten çok seviyordum, sesi ile uyumlu yaşadı ve öldü." Dave Mustaine (Megadeth).
 • Gay aktivistlerce sürekli eleştirilen Axl Rose da sadık bir Freddie Mercury hayranı idi ve: "Çocukken Mercury'nin şarkı sözlerine tutunmasaydım, nerede olurdum bilemem. Müziğin tüm formlarını onlardan öğrendim. Tüm yaşamım boyunca daha büyük bir öğretmenim olmadı." dediği bilinir." Rose, The Freddie Mercury Tribute Konserinde, "We Will Rock You" ve "Bohemian Rhapsody" şarkılarında Elton John'a eşlik etmiştir.
 • Kurt Cobain, intihar ettiğinde (1994) bıraktığı iddia edilen notta şunlar yazılıdır: "Okurken veya yazarken müzik dinleme veya müzik oluşturma zevkini yıllardır hissetmedim. Bu konuda hissettiğim suçluluk duygusunu tarif etmeye kelimeler yetmez. Örneğin, sahne arkasında iken ve ışıklar sönüp de kalabalığın çılgınca haykırışları başladığında, bu beni Freddie'yi etkilediği gibi etkilemiyordu. Freddie bundan hoşlanıyordu, kalabalıktan gelen sevgi ve hayranlıktan tat alıyordu, ki buna hep saygı duymuş ve kıskanmışımdır.
 • Bir radyo röportajında şarkıcı Tori Amos, 1999'daki şarkısını (Sugar ) yazabilmek için Freddie Mercury'nin ruhunu çağırdığını söylemiştir: "Banyodaydım. Kafamın içindeki ses Freddie'ninki idi, akorlarla oynuyordum ve bu şarkıyı yazmama neden olan bu şeyleri düşünüyordum ve birden onun: "Şeker, o bana şeker getiriyor" dediğini duydum. ve dedim ki: "Teşekkürler Freddie..."
 • Müzik dünyasından yakın arkadaşı Elton John ise Freddie'nin ölümü üzerine şu cümleyi söylemiştir: "Tanrı en sonunda kare asını tamamladı dostum.. Janis Joplin, John Lennon , Elvis Presley ve sen...Arkadaşım olduğun için teşekkürler.. Seni her zaman seveceğiz."
 • Dave Groh(Foo Fighters)ise her zaman etkilendiği Freddie Mercury'den şöyle söz etmiştir: "Dünyada karşısındaki seyirci kitlesine hitap edebilen 2 insan tanıdım..Biri Papa,diğeri Freddie Mercury..
 • Daimi dostu ; [Elton John], onun hakkında düşüncelerini şöyle belirtmiştir: "Bu kahrolası adamın(!) sesi o kadar güçlü ki piyano çalarken vokaline dikkat etme ihtiyacı bile hissetmiyor"

Diskografi

Solo albümleri
 • Mr. Bad Guy (1985)
 • Barcelona (1988, Montserrat Caballé ile birlikte)
Ölümünden sonra yayımlananlar:
 • The Freddie Mercury Album / The Great Pretender (1992)
 • The Solo Collection (10 CD ve 2 DVD) / Solo (3 CD) (2000)
 • Lover of Life, Singer of Songs — The Very Best of Freddie Mercury Solo (2006)
Solo seçilmiş şarkılar
 • Love Kills (1984)
 • I Was Born to Love You (1985)
 • Made in Heaven (1985)
 • Living on My Own (1985)
 • Time (1986)
 • The Great Pretender (1987) (1993'te tekrar yayımlandı)
 • Barcelona (Montserrat Caballé ile birlikte (1987), 1992'de tekrar yayımlandı)
 • In My Defence (1992)
 • Living on My Own (No More Brothers remiksi, 1993)
 • Love Kills (Sunshine People Remiksleri, 2006)
Queen grubuyla yayınladığı albümler
 • 1973 - Queen
 • 1974 - Queen II
 • 1974 - Sheer Heart Attack
 • 1975 - A Night At The Opera
 • 1976 - A Day At The Races
 • 1977 - News Of The World
 • 1978 - Jazz
 • 1979 - Live Killers
 • 1980 - The Game
 • 1980 - Flash Gordon
 • 1981 - Greatest Hits
 • 1982 - Hot Space
 • 1984 - The Works
 • 1986 - A Kind Of Magic
 • 1986 - Live Magic
 • 1989 - The Miracle
 • 1989 - Queen At The Beeb
 • 1991 - Innuendo
 • 1991 - Greatest Hits II
 • 1992 - Live At Wembley'86
 • 1992 - The 12" Collection
 • 1992 - Classic Queen
 • 1995 - Made In Heaven
 • 1995 - Queen In Nuce
 • 1997 - Queen Rocks
 • 1999 - Greatest Hits III
 • 2000 - The Platinum Collection
 • 2004 - Live At The Bowl
 • 2007 - Rock Montreal
Queen albümlerinde bulunan şarkıları
 • 1973 – Great King Rat (Queen)
 • 1973 – Great King Rat (Queen)
 • 1973 – My Fairy King (Queen)
 • 1973 – Liar (Queen)
 • 1973 – Jesus (Queen)
 • 1973 – Seven Seas Of Rhye (Enstrumental) (Queen)
 • 1974 – Ogre Battle (Queen II)
 • 1974 – Fairy Feller’s Master-Stroke (Queen II)
 • 1974 – Nevermore (Queen II)
 • 1974 – The March Of The Black Queen (Queen II)
 • 1974 – Funny How Love Is (Queen II)
 • 1974 – Seven Seas Of Rhye (Queen II)
 • 1974 – Killer Queen (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – Flick Of The Wrist (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – Lily Of The Valley (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – In The Lap Of The Gods (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – Bring Back That Leroy Brown (Sheer Heart Attack)
 • 1974 – In The Lap Of The Gods… Revisited (Sheer Heart Attack)
 • 1975 – Death On Two Legs (A Night At The Opera)
 • 1975 – Lazing On A Sunday Afternoon (A Night At The Opera)
 • 1975 – Seaside Rendezvous (A Night At The Opera)
 • 1975 – Love Of My Life (A Night At The Opera)
 • 1975 – Bohemian Rhapsody (A Night At The Opera)
 • 1976 – You Take My Breath Away (A Day At The Races)
 • 1976 – The Millionaire Waltz (A Day At The Races)
 • 1976 – Somebody To Love (A Day At The Races)
 • 1976 – Good Old-Fashioned Lover Boy (A Day At The Races)
 • 1977 – We Are The Champions (News Of The World)
 • 1977 – Get Down, Make Love (News Of The World)
 • 1977 – My Melancholy Blues (News Of The World)
 • 1978 – Mustapha (Jazz)
 • 1978 – Jealousy (Jazz)
 • 1978 – Bicycle Race (Jazz)
 • 1978 – Let Me Entertain You (Jazz)
 • 1978 – Don’t Stop Me Now (Jazz)
 • 1980 – Play The Game (The Game)
 • 1980 – Crazy Little Thing Called Love (The Game)
 • 1980 – Don’t Try Suicide (The Game)
 • 1980 – Ming’s Theme (Flash Gordon)
 • 1980 – The Ring (Flash Gordon)
 • 1980 – Football Fight (Flash Gordon)
 • 1980 – The Kiss (Flash Gordon)
 • 1980 – Vultan’s Theme (Flash Gordon)
 • 1982 – Staying Power (Hot Space)
 • 1982 – Body Language (Hot Space)
 • 1982 – Life Is Real (Hot Space)
 • 1982 – Cool Cat (Hot Space)
 • 1984 – It’s A Hard Life (The Works)
 • 1984 – Man On The Prowl (The Works)
 • 1984 – Keep Passing The Open Windows (The Works)
 • 1984 – Is This The World We Created? (The Works)
 • 1986 – Pain Is So Close To Pleasure (A Kind Of Magic)
 • 1986 – Friends Will Be Friends (A Kind Of Magic)
 • 1986 – Princes Of The Universe (A Kind Of Magic)
 • 1989 – Party (The Miracle)
 • 1989 – Khashoggi’s Ship (The Miracle)
 • 1989 – The Miracle (The Miracle)
 • 1989 – Breakthru (The Miracle)
 • 1989 – Rain Must Fall (The Miracle)
 • 1989 – My Baby Does Me (The Miracle)
 • 1989 – Was It All Worth It (The Miracle)
 • 1991 – I’m Going Slightly Mad (Innuendo)
 • 1991 – Don’t Try So Hard (Innuendo)
 • 1991 – All God’s People (Innuendo)
 • 1991 – Delilah (Innuendo)
 • 1991 – The Hitman (Innuendo)
 • 1991 – Bijou (Innuendo)
 • 1991 – The Show Must Go On (Innuendo)
 • 1991 – Mad The Swine (Innuendo)
 • 1995 – It’s A Beautiful Day (Made In Heaven)
 • 1995 – Made In Heaven (Made In Heaven)
 • 1995 – Let Me Live (Made In Heaven)
 • 1995 – Mother Love (Made In Heaven)
 • 1995 – I Was Born To Love You (Made In Heaven)
 • 1995 – A Winter’s Tale (Made In Heaven)
Queen

Biyografiler
 • Boyce, Simon. They Died Too Young: Freddie Mercury. Parragon. ISBN 0-7525-1105-X
 • Clarke, Ross. Freddie Mercury: A Kind Of Magic. ISBN 1-874130-01-9
 • Evans, David and Minns, David. Freddie Mercury: This is the Real Life. Brittania, 1992. ISBN 0-9519937-1-2, ISBN 0-9519937-0-4
 • Evans, David and Minns, David. Freddie Mercury — The Real Life: The Truth Behind The Legend. ISBN 1-901953-00-9
 • Freestone, Peter. Freddie Mercury: An Intimate Memoir By the Man Who Knew Him Best. Omnibus Press, 2001.
 • Freestone, Peter and Evans, David. Mister Mercury. ISBN 0-9533341-0-4
 • Hutton, Jim and Waspshott, Tim. Mercury and Me. Bloomsbury, 1994. ISBN 0-7475-1922-6
 • Jackson, Laura. Mercury: The King of Queen. London: Smith Gryphon, 1996. ISBN 1-85685-132-X
 • Jones, Lesley-Ann. Freddie Mercury. The Definitive Biography. London: Hodder & Stoughton, 1997. ISBN 0-340-67209-9
 • Marten, Neville and Hudson, Jeffrey. Rock Lives: The Ultimate Story: Freddie Mercury & Queen. Castle Communications, 1995. ISBN 1-86074-040-5
 • Sky, Rick. The Show Must Go On. Fontana, 1992. ISBN 0-00-637843-9
 • Freddie Mercury: A life, In His Own Words. 22 Eylül 2006'da yayımlandı.
Ad: 309px-Freddy_Mercury_Statue_Montreux.jpg
Gösterim: 108
Boyut: 49.4 KB
Vikipedi

dkmb86g 811d9bnmcfw bDaha fazla sonuç:
Freddie Mercury

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç