Arama

Edirne - Havsa - Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol Kız Meslek Lisesi

Güncelleme: 12 Eylül 2008 Gösterim: 5.340 Cevap: 0
Bia - avatarı
Bia
Ziyaretçi
12 Eylül 2008       Mesaj #1
Bia - avatarı
Ziyaretçi
Havsa Şehit Öğretmen Mehmet Birol Kız Meslek Lisesi

Sponsorlu Bağlantılar
Misyon :

Biz bir ekip olarak özveriyle çalşıp kendimizi sürekli geliştirerek bir meslek sahibi olmak isteyen ve bu meslekte yüksek öğrenimi hedefleyen öğrencilerimizi; mesleki ve teknik bilgilerle donanmış, çevresiyle sağlıklı iletişim kurabilen, demokratik ve hoşgörü sahibi, kendine güvenen, yapıcı, yaratıcı, çağın gereklerine ve çevrenin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, Milli Eğitimin genel amaçları ve temel ilkeleri doğrultusunda, Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, üretken bireyler olarak yetiştirmek için varız.

Tarihçe:

Okulumuz 1968 ' 1969 öğretim yılında şahsa ait iki katlı bir binada Pratik Kız Sanat Okulu olarak Uzunköprü Caddesi üzerinde eğitim-öğretime başlamıştır. 1978 yılında Sokollu İlkokulunun bahçesinde bulunan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne geçilerek burada 1981 yılına kadar eğitim ' öğretim yapılmıştır.

Halen eğitim ' öğretimi devam ettirdiğimiz okulun arsası Havsa etrafından olan Mehmet HAVSA ve Ahmet Namık HAVSALI tarafından başlanmış olup, bu arsa üzerine bina Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaygın eğitim binası olarak yaptırılmıştır. Okul binası 11 Kasım 1981 tarihinden itibaren yaygın eğitim olarak hizmet vermeye devam etmiştir. 1984 ' 1985 öğretim yılına kadar Pratik Kız Sanat Okulu olarak eğitim ' öğretime devam etmiştir. 1985 ' 1986 Eğitim ' öğretim yılında ise Kız Meslek Lisesine dönüştürülen okulumuz örgün eğitime başlamıştır. 1991 -1992 yılına kadar bünyesinde Kız Meslek Lisesi, Kız Sanat Ortaokulu, Pratik Kız Sanat Okulu ve Anaokulu ile hizmet vermiştir. 1991 ' 1992 eğitim ' öğretim yılında Muhasebe ve Elektrik bölümlerinin açılmasıyla okulumuz Çok Programlı Liseye dönüştürülmüştür. 1997 ' 1998 öğretim yılında, ilçemize bağlı Arpaç Köyünden olan ve Muş ili Malazgirt ilçesine bağlı İyikomşu köyü İlkokul öğretmeni olarak görev yaparken 24.05.1993 yılında Elazığ ' Bingöl Karayolunda terör örgütü tarafından şehit edilen Mehmet BİROL'un ismi verilerek okulumuz HAVSA ŞEHİT ÖĞRETMEN MEHMET BİROL ÇOK PROGRAMLI LİSESİ adını almıştır.

1995 yılında inşaatına başlanan yeni okul binamız 2003 ' 2004 öğretim yılında hizmete açılmış olup 19 Şubat 2004 tarihinde Maliye Bakanımız Sayın Kemal UNAKITAN ve Milli Eğitim Bakanımız Sayın Doçent Doktor Hüseyin ÇELİK tarafından açılışı yapılmıştır.
2003 ' 2004 Öğretim yılında okulumuzda Bilgisayar Bölümü açıldı.
2006 ' 2007 Öğretim yılında okulumuz kızmeslek lisesine dönüştürülerek HAVSA ŞEHİT ÖĞRETMEN MEHMET BİROL KIZ MESLEK LİSESİ adını almıştır.
Halen okulumuzda Elektrik, Muhasebe, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Bilgisayar ve Tekstil Konfeksiyon bölümlerinde toplam 300 öğrencimiz olup, Anaokulumuzda da 11 öğrencimiz vardır

İletişim.... Telefon 0284 3361052..