Arama

Step Motor Sürücü

Güncelleme: 12 Ekim 2008 Gösterim: 5.267 Cevap: 0
Gabriella - avatarı
Gabriella
Ziyaretçi
11 Ekim 2008       Mesaj #1
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Aşağıdaki adım motor için en basit sürücü devresini görüyorsunuz. Bu devrede D1-D4 olarak gösterilen direnç uçları Paralel porttaki Data0-Data7 uçlarından istenilen dört tanesine bağlanır. Motordan gelen A,B,C,D,E uçları ise transistörün kollektörüne gösterilen noktadan bağlanır, burada dikkat edilecek nokta A,B,C,D,E uçlarının doğru sırayla bağlanmasıdır. ( Devrede A step motorun ortak ucudur )Aksi takdirde motor dönmek yerine sadece titreme yapar.
Transistor ve diyot degerleri isteğe bırakılmıştır.Ancak en az 2Watt'lık bir NPN transistor kullanılmalıdır,diyot yüksek gerilim şoklarına karşı konulduğundan değeri önemsizdir.(Örn:1N4148)Güç kaynağı olarak 12Volt,1Amper veren bir güç kaynağı uygundur.
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  1.gif
Gösterim: 316
Boyut:  2.0 KB
Devrenin Çalışması
Program aracılığı ile D1-D4 uçlarına sırası ile sürekli sinyal gönderilir. D1 ucuna sinyal uygulanduğında, 1Kohm luk sınırlama direncini geçen sinyal transistörü tetikleyerek iletime geçirir. Diyot ters bağlı olduğundan burdan geçemeyen elektrik akımı motorun sarımlarından geçerek motoeru bir adım döndürür.İkinci adım için, D1 ucundaki sinyal kesilir,Bu sırada oluşan ters EMK diyottan geçer ve transistör zarar görmekten korunur.Daha sonra D2 ucuna sinyal uygulanır ve Bir önceki basamaktaki olaylar tekrarlanmış olur.Bu şekilde D1,D2,D3,D4 uçlarına sıra ile sinyal gönderilerek adım motorun dönmesi sağlanır. Şayet ters yönde bir dönme hareketi isteniyorsa, D1-D4 uçlarına sinyal ters sıra ile uygulanır.

Kaynak:Elektrik.gen.tr

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen kompetankedi; 12 Ekim 2008 17:06