Arama

Ev Ekonomisti

Güncelleme: 30 Eylül 2011 Gösterim: 2.019 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ev Ekonomisti

Sponsorlu Bağlantılar
Tanım
Kırsal yörelerdeki aileleri, ekonomik düzeylerini yükseltmek ve yaşayışlarını iyileştirmek amacıyla, mevcut kaynaklarını (para-zaman vb daha verimli kullanmaları konusunda eğiten kişidir.

Görevler
  • Çalışma yapacağı yerleşim bölgesinin kültürel, ekonomik ve sosyal durumu hakkında ön araştırmalar yapar.
  • Çalışma programları dahilinde bireysel ve grup çalışmaları yapar.
  • Kırsal kesimde yaşayan aile üyelerine yeni bilgi ve teknikler öğretir, mevcut bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunur.
  • Tüketicinin korunmasına ve eğitimine yönelik araştırma ve eğitim görevleri yapar,
  • Köy kadınlarına ev idaresi, gıda-beslenme, çocuk bakımı, aile sağlığı konularında sahip oldukları kaynak ve olanakları değerlendirici bilgiler verir.
  • Ev aletlerinin, yiyecek ve giyeceklerin seçilmesi ve kullanılması hakkında ev kadınlarına önerilerde bulunur.
Kullanılan Alet ve Malzemeler
  • Görsel araçlar (TV, video, tepegöz, sinema filmi, slayt)
  • El becerilerine yönelik örnek ürünler
  • Çeşitli eğitim araç, gereçleri
Mesleğin Gerektirdiği Özellikler
Ev ekonomisti olmak isteyenlerin;

• Üst düzeyde genel yeteneğe,
  • Başkalarını etkileme gücüne,
  • Başkalarının duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlama gücüne,
  • Başkalarına yardım etme isteğine sahip olan,
  • Sosyal bilimlere ilgi duyan
kimseler olmaları gerekir.

Çalışma Ortamı ve Koşulları
Ev ekonomistleri zaman zaman kırsal bölgelerde, köy evlerinde görev yaparlar. Bu bakımdan devamlı seyahat etmeleri gerekir. Ev ekonomistleri çalışırken birinci derecede insanlarla etkileşim halindedirler.

Çalışma Alanları ve İş Bulma Olanakları
Ev ekonomistleri; kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar ile örgün ve yaygın eğitim kurumlarında, orta dereceli okullarda, halk eğitim merkezlerinde, hastane, okul, kreş ve huzurevleri gibi yerlerde çalışabilirler.

Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı fakültelerin Ev Ekonomisi bölümünde verilmektedir.

Meslek Eğitimine Giriş Koşulları
Bu alanda öğrenim görebilmek için lise veya dengi okul mezunu olmak ve Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) yeterli "Eşit Ağırlık (EA-2)" puanı almak gerekmektedir.

Eğitimin Süresi ve İçeriği
4 yıl süreli eğitim programının amacı; ailenin tüm kaynaklarını rasyonel ve ekonomik olarak kullanabilecek, çağdaş yaşamda ailenin fonksiyonlarını yüklenen kurumlarda çalışabilecek, teknik bilgi ve becerilere sahip elemanlar yetiştirmektir. Eğitim süresince; Kimya, Matematik, Anatomi ve Fizyoloji gibi temel fen bilimleri dersleri, Sosyoloji, Eğitim Psikolojisi gibi sosyal bilim dersleri ile Gıda Teknolojisi, Kırsal Çevre Sorunları, Aile Sağlığı ve İlk Yardım, Köy El Sanatları, Okul Öncesi Eğitim, Giyim ve Tekstil, Hastalıklarda Diyet gibi meslek dersleri okutulmaktadır. Öğrenciler uygulama derslerinin yanısıra halk sağlığı merkezlerinde ve çeşitli illerde alan çalışmaları da yaparlar.

Meslekte İlerleme
  • Kamu kuruluşlarında çalışanlar idari kademelerde görev alabilirler.
  • Yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilirler.
Benzer Meslekler
  • Sosyal çalışma uzmanlığı
Burs, Kredi ve Ücret Durumu
  • Durumları uygun olan öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden, kamu ve özel kurum ve kuruluşların sağladığı burslardan yararlanabilirler.
  • Kamu kuruluşlarında görev alan yeni mezun meslek elemanı, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu' na göre 9. derecenin 1. kademesinden aylıkla göreve başlatılır, ayrıca görevin yürütülmesi için köylere gidildiğinde günlük harcırah ödenmektedir.
Daha Ayrıntı Bilgi için Başvurulabilecek Diğer Yerler
  • İlgili Eğitim Kurumları
  • Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  • Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri

GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
30 Eylül 2011       Mesaj #2
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Ev Ekonomisti Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar
İşin Doğası
  • Kırsal yörelerdeki ailelerin, ekonomik düzeylerini yükseltmek ve yaşayışlarını iyileştirmek amacıyla, mevcut kaynaklarını (para, zaman vb.) daha verimli kullanmaları konusunda eğitir.
  • Çalışma yapacağı yerleşim bölgesinin kültürel, ekonomik ve sosyal durumu hakkında ön araştırma yapar.
  • Çalışma programı dahilinde bireysel ve grup çalışmaları yapar.
  • Kırsal kesimde yaşayan aile üyelerine yeni bilgi ve teknikler öğretir, mevcut bilgi ve becerilerini geliştirmelerinde katkıda bulunur.
  • Tüketicinin korunmasına ve eğitimine yönelik araştırma ve eğitim görevleri yapar.
  • Köy kadınlarına ev idaresi, gıda-beslenme, çocuk bakımı, aile sağlığı konularında sahip oldukları kaynak ve olanakları değerlendirici bilgiler verir.
  • Ev aletlerinin, yiyecek ve giyeceklerin seçilmesi ve kullanılması hakkında ev kadınlarına önerilerde bulunurlar.
Kariyer Olanakları
  • Formasyon dersleri alanlar orta dereceli okullarda ve halk eğitim merkezlerinde çalışabilirler.
  • Yüksek lisans ve doktora eğitimi yapabilirler.
  • Kamu kuruluşlarında yada özel sektörde idari kademelerde görev alabilirler.
İstihdam
  • Kırsal bölgelerde, insanları kaynakların daha iyi kullanılması konusunda aydınlatırlar. Tarım Bakanlığı, hastane, kreş, otel, huzurevi gibi kuruluşlarda kurum idareciliği, toplum kalkınmasına ve halk sağlığına yönelik araştırma ve inceleme yapan özel ve kamu kuruluşları ile örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ev idaresi ve aile ekonomisi alanında eğitim verebilirler.
  • Öğretmenlik sertifikası olanlar orta dereceli okullarda ve halk eğitim merkezlerinde çalışabilirler.
Gereken Kişilik Özellikleri
  • Ev Ekonomisti olmak isteyenlerin sosyal bilimlere ilgi duyan, başkalarını etkileme, duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlama gücüne, başkalarına yardım etme isteğine sahip olan, orijinal fikirler geliştirebilme yeteneği olan, insanlarla iyi iletişim kurabilen kimseler olmaları beklenir.
Benzer Meslekler
  • Sosyal Çalışma Uzmanı
Eğitim
  • Mesleğin temel eğitim süresi 4 yıldır.
Okutulan dersler ; ilk yıl kimya, matematik, anatomi, fizyoloji gibi temel fen ve ekonomi, sosyoloji, eğitim psikolojisi gibi sosyal bilim dersleri ile gıda teknolojisi, kırsal çevre sorunları, aile sağlığı ve ilkyardım, köy el sanatları, okul öncesi eğitim, giyim ve tekstil, hastalıklarda diyet gibi meslek dersleri verilir.

kaynak