Arama

Kişisel ve ideolojik önyargılar bilgi savlarını oluşturmada ne derece etkilidir?

Güncelleme: 7 Aralık 2011 Gösterim: 9.318 Cevap: 12
gööözdeee - avatarı
gööözdeee
Ziyaretçi
17 Kasım 2008       Mesaj #1
gööözdeee - avatarı
Ziyaretçi
kişisel ve ideolojik önyargılar bilgi savlarını oluşturmada ne derece etkiler??
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Nisyan-ı Bâtın
Ziyaretçi
25 Kasım 2008       Mesaj #2
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Ziyaretçi
Msn Sarcastic Zor bir soru... Görünen o ki hiçbirimizin araştırmaları yada bilgisi yardımcı olabilecek nitelikte olmamış ancak cevabı çok merak ediyorum ve bu soruyu çözebileceğine inandığım birine ilettim, kendisi bana geri dönerse size ulaşacağım..
Sponsorlu Bağlantılar
senanurr - avatarı
senanurr
Ziyaretçi
14 Aralık 2008       Mesaj #3
senanurr - avatarı
Ziyaretçi
lütfen acil bu sorunun cvbı lazım
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2008       Mesaj #4
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
ön yargılar, bir beyinin öğrenme yolundaki büyük engellerden biridir. küçük çocukların çok pis öğrenebilme kabiliyetleri biraz da bundan kaynaklanır. yoksa işte küçüklerin öğrenme yeteneği daha fazladır bilgisi o kadar da etkili değildir.

şöyle ki; küçükler hiç bir şey bilmedikleri için söylenenleri olduğu gibi dinleyip öğreniyorlar. öğretilen konu hakkında hiç bir fikirleri yok, dolayısıyla ön yargıları da yok. ne veriliyorsa sünger gibi alıyorlar. ama biz güya bir takım bilgi düzeyine sahibiz ya, yeni öğrendiğimiz konuyu öğrenmeye çalışmak yerine hemen kafamızdaki önceden cevapları bulunabilmiş sorularla kıyaslıyoruz. onlara göre referans belirleyip hantallaşıyoruz. konular dallanıyor, beynimiz yavaşlıyor. halbuki her karşılaştığımız olguya temiz beyinle yaklaşırsak, en çok bilinenmiş gibi görünen konuya sonuna kadar ön yargısız yaklaşırsak hem biz hem de etrafımız daha iyi olacaktır. gelişiriz.

ayrıca bir diğer bilgi olarak da; islam'da ön yargı kesinlikle bastırılması gereken bir his olarak belirlenmiştir. kapalı bir odadan gelen çığlıktan sonra içerden eli kanlı bir insan ve ceset çıksa bile kesinlikle o eli kanlı şahsiyet suçlu ilan edilemez, araştırmak gerekir diye öğüt vardır.
Quo vadis?
torullu - avatarı
torullu
Ziyaretçi
21 Aralık 2008       Mesaj #5
torullu - avatarı
Ziyaretçi
kişisel ve ideolojik ön yargılar bir insanın bilgi savları oluşturmasını nasıl etliler?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Ekim 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kişisel ve ideolojik ön yargılar bir insanın bilgi savlarını ne derece etkiler?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bilgi savlarının oluşmasında kişisel deneyimlerin etkisi lütfenacil lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Kasım 2009       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya lütfen lazım bana bu ödeviml ben lise öğrencisiyinm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insanların yaşam süresince edindiği bilgi ve deneyimler insan da kişisel ve ideolojik bir ön yargı oluşturmaktadır. bu da bilgi savlarının oluşturulmasında başlı başına bir engeldir. yanı yetişkin bir birey ön yargıya sahip olduğundan dolayı öğrenimi güçtür. ama küçük bir cocuğun deneyimsiz olması onun kişisel bir ön yargıya sahip olmaması demek ve verilen bilgiyi kolayca öğrenmesi demektir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Aralık 2009       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bilgi savı ne demektir. Bilgi savlaı nasıl doğrulanabilir.