Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 27 Mayıs 2015  Gösterim: 2.357  Cevap: 1

Bayağı Alakarga (Garrulus glandarius)

BrookLyn
26 Kasım 2008 17:47       Mesaj #1
BrookLyn - avatarı
Ziyaretçi
Bayağı alakarga
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Garrulus glandarius 1 Luc Viatour


Bayağı alakarga (Garrulus glandarius), kargagiller (Corvidae) familyasından kanat lekeleri mavi ve beyaz, kuyruk sokumu beyaz, kuyruğu siyah bir kuş türü.

Uçuşta beyaz kanat paneli, kuyruk sokumu ve siyah kuyruğu ile hemen tanınır. Genellikle tek başına ya da küçük gruplar halinde bulunur, ilkbahar gösterilerinde daha büyük gruplar oluşturabilir. Ormanlar, meyve ve zeytin bahçeleri, büyük parklar, bahçeler, bazen de şehir parklarında gözükür.

Bilimsel sınıflandırma
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Aves (Kuşlar)
Takım: Passeriformes (Ötücü kuşlar)
Familya: Corvidae (Kargagiller)
Cins: Garrulus
Tür: G. glandarius
Binominal adı: Garrulus glandarius Linnaeus, 1758

Son düzenleyen asla_asla_deme; 4 Mayıs 2010 11:57


27 Mayıs 2015 22:50       Mesaj #2
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
ALAKARGA
MsXLabs & Büyük L.

ALAKARGA a. 1. Avrasya ve Kuzey Afrika ormanlarında yaşayan ve meşe palamuduna düşkünlüğüyle tanınan kuş. (Bil. a. Oarrulus glandarius; kargagiller familyası.) (Bk. ansikl.böl —2. Yeni Dünya alakargası, Amerika'da yaşayan cyanocitta ve cyanocorax cinsinden kuşların genel adı. Yer alakargası, Orta Asya' nın çölsü bozkırlarında yaşayan alakarga (podoces cinsi).
—ANSİKL. Alakarga kızılsan karnı, mavi omuzları, kara bıyığı ve beyaz kuyruğuyla tanınır. iyi uçamadığından, ağaçlık yerlerden hiç ayrılmaz, böylece yırtıcı kuşlardan da korunmuş olur. Meyvelerle, özellikle meşe palamuduyla ve çeşitli böceklerle beslenir. Tüm Avrasya'nın yerleşik kuşudur, ama kışın açlık çekerse batıya ve güneye doğru göçer. 40 kadar alakarga türünden 30'dan fazlası, özellikle mavi olanları Amerika’da yaşar.


Garrulusglandarius

Garrulus glandarius albipectusHızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç