Arama

Dünya Nehirleri - Adige Nehri

Güncelleme: 29 Mayıs 2015 Gösterim: 2.609 Cevap: 1
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
25 Eylül 2009       Mesaj #1
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
ADİGE
MsXLabs.org & Büyük L.
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  verona-adige-6134.jpg
Gösterim: 501
Boyut:  119.9 KB

ADİGE, İtalya' nın uzunluk bakımından ikinci ırmağı (410 km). Hidrografik havzasının (12 200 km2) dörtte üçlük bölümü Alpler'dedir. Bu nedenle ilkbaharda suları yükselir. Resia boyunda doğarı Adi- ge, Trentino'nun Alp kesimini baştan sona aşar, Verona'dan biraz önce ovaya girer. Sonra Adriya denizi'ne doğru akar. Çığırının son kesiminde, kendi alüvyonları nedeniyle ovanın üstünde yükselir.
Tar.1805’ten sonra İtalya krallığı’nda bir Yukarı Adige yönetim bölgesi (merk. Trento) ve bir Adige yönetim bölgesi (merk. Verona) vardı. Trentino’yu oluşturan Adige vadisi, uzun süre AvusturyalIların elinde kaldı. Trentino, Saint-Germain anlaşması'nın imzalanmasından (10 eylül 1919) sonra İtalya'ya geri verildi. 1939’da Yukarı Adige yönetim bölgesi nüfusunun almanca konuşan kesimi, Almanya'ya gönderildi. Trentino Yukarı Adige bölgesine, günümüzde bölgesel özerklik tanınmıştır.
Son düzenleyen _Yağmur_; 29 Mayıs 2015 13:28
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
29 Mayıs 2015       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Adige Nehri - İtalya
MsxLabs.org & Vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar

Adige nehri, (İtalyanca: Adige, Venedikçe: Àdexe, Trentin: Ades, Friulice: Adis, Almanca: Etsch, Ladin: Adesc veya Adiç, Latince: Athesis) İtalya'nın Po Nehri'nden sonra gelen en büyük ve en uzun ikinci nehri, 410 kilometre (Po 672 kilometre). Kuzeydoğuda Alpler'den doğar, Trento'dan, Varona'dan geçtikten sonra Venedik Körfezi'nde Adriyatik Denizi'ne dökülür.

Ağzından 250 kilometre içeriye kadar gemiler girebilir. Adige tarihte birçok savaşlara şahit olmuştur. 1799'da Fransız generali Scherer Avusturya birliklerini bu ırmağın kıyısında yenmiş, I. Dünya Savaşı'nda da bu bölgede İtalyan - Avusturya birlikleri arasında zorlu çarpışmalar olmuştur.
Adige nehrinin vadisi, İtalya'nın önemli tarım alanlarındandır.

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.