Arama

Otomatik Kumanda Teknisyeni

Güncelleme: 10 Haziran 2007 Gösterim: 4.549 Cevap: 0
P.u.S.u - avatarı
P.u.S.u
Ziyaretçi
10 Haziran 2007       Mesaj #1
P.u.S.u - avatarı
Ziyaretçi
OTOMATİK KUMANDA TEKNİSYENİ

Sponsorlu Bağlantılar

TANIM İş makineleri, takım tezgahları ve çeşitli otomasyon cihazların otomatik kumanda devrelerini kuran, işleten, bakım ve onarımını yapan kişidir.

GÖREVLER - Kurulacak sistemin projesini inceler, - Sistemin kurulacağı yeri inceler, - Projeye göre malzemeleri temin eder, - Otomatik kumanda sistemlerini kural, - Söz konusu sistemlerin programlarını veya gerekli program değişikliklerini yapar ve sistemi devreye alır, - Pilot üretim yaparak sistemi test eder, - Otomasyon kumanda sisteminin bakım ve onarımını yapar, - Olası arızaları belirler ve problemi ortadan kaldırır.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Otomasyon sahasında kullanılan çeşitli ölçü aletleri, - Programlanabilir kumanda aletleri (Bilgisayar, PLC, Mikrokontrolör), - Lehimleme gereçleri, - Çeşitli el takımları, - Çeşitli güç kaynakları, - Elektronik devre elemanları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Otomatik kumanda teknisyeni olmak isteyenlerin; - Temel bilimlere özellikle fizikte mekanik ve elektronik konularına ilgi duyan, - El ve parmak becerisine sahip, - İnce ayrıntıları görebilen, dikkatli, - Alet ve makinelerle çalışmaktan hoşlanan, - Yönergelere uyabilen kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Endüstride otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı ve otomatik makinelerle seri üretim yapan fabrikalarda çalışırlar. Birinci derecede alet ve malzemelerle ilgilidir. Çalışılan ortam gürültülü, kapalıdır.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Endüstride otomatik kumanda sistemlerinin uygulandığı alanlarda (gıda, otomotiv, tekstil vb.) teknoloji yoğun olarak üretim yapan kuruluşlarda çalışmaktadır. İş bulma olanakları oldukça geniş olmakla birlikte, kişinin sadece okul hayatında edindiği bilgilerle kalmayıp, iş hayatındaki uygulamanın içinde yer alarak çaba harcamasıyla daha fazla istihdam imkanına kavuşabileceği bir gerçektir.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, Anadolu Teknik Liseleri ve Anadolu Meslek Liselerinin "Otomatik Kumanda" bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI İlköğretim okulu mezunu öğrencilerin, Orta öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girerek Anadolu Teknik ve Anadolu Meslek Lisesinin "Otomatik Kumanda" bölümünü kazanmış olmaları gerekmektedir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Meslek eğitim süresi Anadolu Teknik Liselerinde 5 yıl, Anadolu Meslek Liselerinde ise 4 yıldır.

MESLEKTE İLERLEME Meslek liselerinin Otomatik Kumanda bölümünden mezun olanlar istedikleri takdirde, meslek yüksekokullarının Biyomedikal Cihaz Teknolojisi, Elektrik, Elektrik- Elektronik Teknikerliği, Elektronik Haberleşme, Endüstriyel Elektronik, Endüstriyel Otomasyon, Ev cihazları Teknolojisi, Hidroelektrik Santralleri, Mekatronik, Otomotiv, Radyo ve Televizyon Tekniği ön lisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Ayrıca ÖSS sınavında başarı göstererek Elektronik öğretmenliği, Elektronik ve bilgisayar öğretmenliği, Elektronik haberleşme öğretmenliği programlarını tercih ettiklerinde ek puandan faydalanmaktadırlar. Deneyim süresinin artması, kişisel gayret ve başarıyla çalışması neticesinde Baş teknisyenlik, bölüm şefi, bölüm teknik amiri gibi şirketin bünyesinde var olan yönetim kademelerine getirilebilir. BENZER MESLEKLER: Kontrol ve enstrümantasyon teknolojisi teknisyeni, hidrolik, pnömatik teknolojisi teknisyeni, endüstriyel elektronik teknisyeni.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Öğrenciler işyerlerindeki uygulama stajını 2'nci sınıftan itibaren yapabilmektedirler. Bu süre içerisinde öğrencilere bazı işletmeler sigorta yaparak ücret vermektedirler. Meslek eğitimi sonrası kazanç, kişinin iş tecrübesi ve nitelik ve çalışma süresine göre değişmektedir. Asgari ücretin 3-4 katına kadar ücret alabilmesi mümkündür.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER - İlgili Eğitim Kurumları, - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İl ve Şube Müdürlükleri.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

24 Kasım 2008 / Ziyaretçi Soru-Cevap
16 Mayıs 2011 / Misafir Soru-Cevap
16 Nisan 2009 / asla_asla_deme Taslak Konular
30 Mayıs 2013 / _AERYU_ Genel Mesajlar
24 Eylül 2013 / Bozkurt X-Sözlük