Arama

Japon Akçaağacı (Acer palmatum)

Güncelleme: 16 Şubat 2010 Gösterim: 2.477 Cevap: 0
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
16 Şubat 2010       Mesaj #1
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
vikipedi sözlük
Sponsorlu Bağlantılar

260px Kaede leaf spring

Bilimsel sınıflandırma
  • Alem: Plantae (Bitkiler)
  • Bölüm: Magnoliophyta(Kapalı tohumlular)
  • Sınıf: Magnoliopsida(İki çenekliler)
  • Takım: Sapindales
  • Familya: Aceraceae(Akçaağaçgiller)
  • Cins: Acer
  • Tür: A. palmatum
  • Binominal adı Acer palmatum Thunb.

Japon akçaağacı (Acer palmatum), akçaağaçgiller (Aceraceae) familyasından doğal olarak Japonya, Kore ve Çin'de bulunan bir akçaağaç türü.
15 m'ye kadar boylanabilen yaprak döken ağaçlardır. Kabuk yeşilimsi boz veya açık kahverengi ve pürüzsüzdür. Dalları sarı-mor, kış tomurcukları morumsu sarı, konik, büyük, 1 pullu ve pseudoterminaldir. Yaprak sapı 2-6 cm uzunluğunda; yapraklar ilk açtığında sarımsı kahverengi tüylü; elsi (palmat) yapraklar 5-7 loplu, loplar geniş, kenarı çarpık çift dişli, ucu uzun ve sivridir.
Çiçek kurulu 10-20 çiçekten oluşmuş, 3-4 cm uzunluğunda, yarı sarkık, altında 1 veya 2 çift yaprak bulunur. Çanak yapraklar 5'li, morumsu kırmızı, dikdörgen biçiminde, 3 mm uzunluğunda ve kenarları tüylüdür. Taç yapraklar soluk sarı ya da pembemsi beyaz, geniş ve küçüktür. Stamen sayısı 8, uzunluğu 3,5 mm'dir. Dişi çiçekler ise küçük bir disk içerisindedir. Ovaryum düz; birbirine karşı bulunan stigmalar uzuncadır.
Samara 1,5 cm uzunluğunda, kanatlı, kanatlar arasında geniş bir açı vardır. Nus oval-dışbükey, hafif ince damarlı ve zayıf yapılıdır. Kromozom sayısı 2n=26'dır.

Alt türler

3 alt türü tespit edilmiştir.
  • Acer palmatum subsp. palmatum. Yapraklar 4-7 cm küçük, beş veya altı loplu, kenarı çift dişli. Tohum kanatları 10-15 mm uzunluğunda. Orta ve Güney Japonya'nın alçak kesimlerinde görülür.
  • Acer palmatum subsp. amoenum (Carrière) H.Hara. Yapraklar büyük, 6-12 cm genişliğinde, yedi veya dokuz loplu, yaprak kenarı tek dişli. Tohum kanadı 20-25 mm uzunluğunda. Japonya ve Güney Kore'nin yüksek kesimlerinde bulunur.
  • Acer palmatum subsp. matsumurae Koidz. Yapraklar büyük, 6-12 cm genişliğinde, yedi loplu (bazen beş veya dokuz loplu) yaprak kenarı çift dişli; tohum kanadı 15-25 mm uzunluğunda. Japonya'nın yüksek kesimlerinde görülür.

Kültivarlar

• Acer palmatum cv."Atropurpureum"
  • Acer palmatum cv."Dissectum"
  • Acer palmatum cv.'Senkaki'
  • Acer palmatum cv.'Dissectum Atropurpureum'
  • Acer palmatum cv.'Septemlobum'
  • Acer palmatum cv.'Glawing Embers'
  • Acer palmatum cv.'Sango Kaku'
  • Acer palmatum cv.'Osakazuki'
  • Acer palmatum cv.'Rubrum'