Arama

Gri''ff''

Güncelleme: 19 Haziran 2007 Gösterim: 2.029 Cevap: 0
recruit87 - avatarı
recruit87
Ziyaretçi
19 Haziran 2007       Mesaj #1
recruit87 - avatarı
Ziyaretçi
5bogazici200102028229
Gri''ff''
Sponsorlu Bağlantılar
Gri''ff" ile bir röportaj yapmak istedim ama bir araya gelmemiz oldukça zor olduğundan röportajı en azından, sanal aleme taşıyalım ve msn’de yüz yüze gerçekleştirelim dedik. Buna ne yazık ki; son dönemde benim zamanım elvermedi ama biz bu röportajı yapana kadar geçecek olan sürede gruba dair bilgi edinmeniz için, gruptan bana ulaşan biyografiyi küçük editlerle sizinle paylaşmak istiyorum. Son dönemlerde Hard Rock yapan ve sesini bana kadar ulaştıran kalite bir grup hakkında bilgi edinmek isterseniz buyurun. Gri''ff " karşınızda…

Grup, 2003 yılında üç arkadaşın bir araya gelmesiyle Eskişehir’de kuruldu. İlk zamanlar herhangi bir isim kullanılmadı. O zamanki grup üyeleri Seçkin Canan (gitar, vokal), Sercan Demir (bas) ve Serkan Sakallı (davul) idi. İlk konser performanslarını kuruldukları yıl Doors Park’ta ‘amatör gruplar konseri’nde sergilediler. Grubun o zamana kadar bir adı yoktu ve sahnede bir isme ihtiyaç duyulduğundan, alelacele bir isim bulundu. Grup 2003’ün Ekim ayında "gri ateş" adıyla sahneye çıktı. Aynı yılın sonunda, yine Doors Park’ta aynı kadroyla Rock Your Body festivalinin afişinde yer aldılar. Ancak organizatörle yaşanan tatsızlık sonucu grup sahneye çıkmadı. 2004 yılında yaptıkları müziği daha kaliteli bir hale getirmek ve çok sesliliği yakalamak amacıyla grup kadrosunu genişletti. Erhan (yan flüt, klarnet) ve Tifo (ritim gitar) gruba katıldı. Yeni kadroyla çalışmalarını sürdüren grup, Blues üstüne yoğunlaştı. Bu süreç içinde kadrodaki elemanlar ayrı ayrı sahne alsalar da, "gri ateş" olarak sahneye çıkmadılar. 2004’ün sonlarına doğru Erhan kendi isteğiyle gruptan ayrıldı. 2004 Kasımında grup ERT ile tanıştı, çalışmalara da bizzat yardımcı olarak "Eskişehir Rock Project" albümünde ingilizce bir şarkı ile yer aldılar. Demo çalışmaları sırasında isim değiştirme ve kalıcı bir isim bulma kararı alındı. "Gri" grubun artık bir simgesi olduğundan, grup üyeleri tarafından gri’ye dokunulmadı ve isim "Gri Riff" olarak değiştirildi. Ancak bu isimde tam olarak istenileni yansıtmadığından kısaltıldı ve şu anki hali olan " Gri''ff "olarak belirlendi. 2004 Aralık ayında Hayal Kahvesi’nde Gevende ile sahne alan Gri''ff"’ten, konser sonrası Serkan ayrıldı. Ve son gelişmenin ardından Gri''ff" şu an ki halini aldı. Sonraki dönemlerde sabit bir davulcu bulamayan Gri''ff" yoluna bu şekilde devam etmeye karar verdi. 2005 yılına gelindiğinde Gri''ff" artık yalnızca beste çalışmaları üzerine yoğunlaşmıştı. Bu süreçte Murat Yakupoglu ile tanışan elemanlar, davulcusunu da bulmuş oldu. İki yıllık süreç içinde artık ne yapılmak istendiğine karar verilmişti ve bir yol çizildi. 2005 yılının Mayıs ayında Gri''ff" ODTÜ Bahar Şenlikleri’nde stadyumda sahne aldı. Ardından yine aynı ay içinde Eskişehir’de Gar Bar’da sahne aldı. Gri''ff" artık kendi ürettikleriyle bir yere gelmek istiyordu ve bir demo albüm hazırlamaya başladı. Çalışmaların ardından, Ankara’da Midasın Kulaklığı stüdyosunda 3 şarkı kaydedildi. Bu kayıtlarda Gri''ff"’in davullarını, (Murat’ın o dönem çalışmalara katılamamasından dolayı.) Sıfırın Altında grubundan Umut Gülmez çaldı. Kayıtları tümüyle bitirerek, 2005 sonbaharında demonun dağıtımına başlandı.
Midasın Kulaklığı stüdyosunda kaydedilen demo, vokal dışında hücum kayıt tekniğiyle yapıldı. Kayıtları parasal nedenlerden dolayı bir günde tamamlanan demodaki şarkıların tümünün söz ve besteleri gruba ait. Düzenlemeler de yine grup elemanları tarafından yapıldı. Demoda daha önce "Bloody Tears" ismiyle Eskişehir Rock Project albümünde yer alan parçada; Türkçe sözler ile ve "Doyasıya" adıyla yer aldı. Kayıtlar dahil tüm basım, dağıtım ve diğer masrafları grup üyeleri üstlenerek self bir albüme imza attılar. Öyle ki; CD’ler, evlerdeki CD writer’lar aracılığıyla çoğaltıldı. Bu durumda Gri''ff"’e mantıklı gelen, para harcanacaksa bunun kayıtlar için harcanmasıydı. Diğer masrafları düşürmek gerekiyordu ve kayıtların iyi olmasını sağlamak içinde oldukça para harcamak gerekti. Aslında demonun bedava dağıtılabilmesini de kayıt dışı fazla masraf yapılmaması sağladı. Demoda yer alan parçaların tümü Gri''ff"’in daha önce yaptığı bestelerden oluşuyor. Seneler önce yapılan ancak hiç kaydı yapılmamış "durma" (2003) ve "melekler ölmez" (1999) isimli parçalar demonun diğer parçaları.
Grup bu demonun üzerinden yeterli zamanın geçmesinin ve de gerekli mali birikimin yeniden sağlanmasının ardından yeni besteleri için de stüdyoya girip, onları da 2. demo olarak dağıtmayı amaçlıyor...
Kaliteli bir sounda sahip olan üç parçalık demoyu edinmeniz için yapmanız gereken tek şey gruba ulaşmak. Gri''ff"’in demosuna kayıtsız kalmayın ve röportajı beklerken Hard Rock dinleyin. Çünkü ülkemizde Hard Rock yapan grup sayısı ikiyle ikinin çarpımından bile az!!! Durum bu kadar vahimken Gri''ff"’i es geçmemeniz dileğimle. Çünkü Gri''ff" kaliteli müzik yapıyor…