Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 33.221|Cevap: 2|Güncelleme: 20 Şubat 2013

Söğütlü Ali kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

Mesaja atla
21 Ocak 2012 19:33   |   Mesaj #2   |   
CeLebRindaL - avatarı
VIP why did you go why
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
1916 senesinin Ağustos ayında, 18 yaşında iken askere alınan Ali Balaban, Birinci Dünya Savaşı'nın en yoğun yaşandığı dönemlerde Kut'ül Amara, Bağdat ve Tikrit Cephelerinde Ali İhsan Paşa'nın komutasında savaşmıştır. Savaşın bitmesi ile Söğüt'e dönmesine rağmen 1920 senesinde, tekrar askere çağırılan Ali Onbaşı, önce Bursa Posta Karakol Kumandan Okulu'na gönderilmiş; ancak Milli Mücadele'nin başlaması ile Söğüt Jandarma Birliği'nde görevlendirilmiştir.

Ali Onbaşı'nın, bölgesinde yaşanmış olayları ve askerlik anılarını kaleme aldığı hatıraları, o dönemde Bilecik ve Söğüt'ten bu olayların nasıl görüldüğü açısından önmeli bir kaynak olarak görülmelidir.
Sponsorlu Bağlantılar
(Arka Kapak)
Son düzenleyen Safi; 9 Şubat 2016 03:59
:))) ZEKİ
20 Şubat 2013 21:00   |   Mesaj #3   |   
:))) ZEKİ - avatarı
Ziyaretçi
Söğütlü Ali ; çanakkale savaşında dedesinin tek mirası olan söğüt bahçesinin öyküsüyle bu adı almıştır . asker orduları aç ve sefil bi şekide bu bahçeye uğrar ve ali söğütlerden ikram eder ordular söğütlerle karınlarını güzelce doyurur ali tüm hasılatını vererek o ay yıl aç kalır az bir miktar söğütle geçinir . o gece söğüt ambarına geldiğinde ikram ettiği söğütlerin yerinde 10 kat fazla söğüt bulur kısaca böyle arkadaşlar hikayesi bu benim çok hoşuma gitti .
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 9 Şubat 2016 04:00
Hızlı Cevap
Mesaj:
Taslak Konular forumu 'Söğütlü Ali kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?' konusunu görüntülüyorsunuz: söğütlü ali kim ?...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç