Arama

Mersin Üniversitesi

Güncelleme: 16 Ocak 2009 Gösterim: 20.447 Cevap: 1
Tiglon - avatarı
Tiglon
Ziyaretçi
4 Eylül 2007       Mesaj #1
Tiglon - avatarı
Ziyaretçi
banner 1

Sponsorlu Bağlantılar
Mersin Üniversitesi
(Mersin)

TBMM’nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 Sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir.
1993-1994 eğitim-öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarını yürütecek Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri’ne öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır.
1995-1996 eğitim-öğretim yılında Su Ürünleri Fakültesi, 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Tıp Fakültesi faaliyete geçmiştir. 15 Mart 1999 tarihinde de Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastanesi) hizmete açılmıştır.

Mersin Üniversitesi mevcut 6 fakültesine, 1999 yılında Eğitim, Mimarlık Fakültelerini, 2000 yılında Eczacılık Fakültesi’ni, 2001 yılında Tarsus Teknik Eğitim ve İletişim Fakültelerini ekleyerek fakülte sayısını 11’e çıkarmıştır.Devlet Konservatuvarı, 1994-1995 eğitim-öğretim yılında orta öğretim düzeyinde öğrenci alarak açılmış; 1997-1998 eğitim-öğretim yılında lisans programına başlamıştır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu öğrencili olarak öğretime başlamıştır. 2001 yılında Rektörlük Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’nın Yabancı Diller Yüksekokulu’na dönüştürülmesiyle yüksekokul sayısı 6’ya; Erdemli, Silifke, Anamur, Aydıncık Meslek Yüksekokullarının da açılmasıyla Meslek Yüksekokulu sayısı 8’e çıkmıştır.
Üniversitemizde Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri’nin yanı sıra, Sağlık Bilimleri Enstitüsü 1999-2000 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılından itibaren faaliyete geçerek yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitime başlamıştır.

Ülkemizin her yönüyle üstün akademik standartlara sahip, saygın üniversitelerinden birisi olmak,Mezunlarımıza ülke sorunları karşısında duyarlı, yetenekleriyle içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilen, öğrendiklerini ülkesinin refahı için hayata geçirebilen bir anlayışı ve sorumluluk duygusunu kazandırmak,Bireyi merkez alan, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, toplumsal barış ve uzlaşmanın esas tutulduğu bir sevgi ve hoşgörü ortamı yaratmak,
Gelişen dünya koşullarına ayak uydurabilen, değişen teknolojiye yön verebilen, toplumsal dinamikleri yaratabilen bir üniversite olmak, E-üniversite kavramını tüm birimlerde başarıyla hayata geçirmek, ağ tabanlı uzaktan eğitim programlarını geliştirmek,Modern fiziki yapılanması, eksiksiz teknik altyapısı ve yetkin akademisyen kadrosu ile yüksek öğretimde toplam kaliteyi yakalamaktır.

Kampusler:

Çiftlikköy Merkez Kampusu:

Üniversitemizin merkez kampusu olan Çiftlikköy Kampusu’nda Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar, İletişim ve Mühendislik Fakültelerinin yanı sıra Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu ve Devlet Konservatuvarı yer almaktadır. Rektörlük idari ve akademik merkez birimlerinin de bulunduğu bu kam****a öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif amaçlı kullanabileceği pek çok tesis ve alan da yer almaktadır.

Yenişehir Kampusu:

Kent merkezinin Batı yönünde bulunan bu kampus, 1999 tarihinden itibaren hizmet vermektedir. Yenişehir Kampusu’nda; Tıp Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri yer almaktadır.

Tece Kampusu:

Mersin-Antalya yolu sahil bandında yer alan Tece Kampusu, toplam 20 bin metrekare alana sahiptir. Mersin Üniversitesi Eğitim Tesisleri, Mersin Üniversitesi Öğrenci Yurdu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Uygulama Oteli faaliyetlerini bu kam****a sürdürmektedir.

Telefon:(0324) 361 00 01-(0324) 361 00 63
Fax:(0324) 361 00 15
e-mail: basin@mersin.edu.tr

______________________________FAKÜLTELER_________________________________

Eczacılık Fakültesi:

Fakültemiz, 13 Temmuz 2000 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 28.03.2000 tarih ve 2809 sayılı kanunun ek 30. Maddesine göre Bakanlar Kurulu’nun 2 Haziran 2000 tarih ve 2000/854 sayılı kararıyla kurulmuş; 2 Ağustos 2000 tarihinde Dekan atanmasıyla faaliyete geçmiştir. Fakültemizde halen 3 Bölüm bulunmaktadır.
Fakültemizde 4 yıllık lisans programı uygulanmaktadır. Fakülte eğitim-öğretim programı ilaç-hastaya yönelik klinik eczacılık ve farmasötik bakım ağırlıklıdır.Halen Fakültemizde 3 Doçent, 7 Yardımcı Doçent olmak üzere 10 öğretim üyesi görev yapmaktadır.
2004-2005 Eğitim-Öğretim Yılında Fakültemizde 4 sınıfta 119 öğrenci bulunmaktadır.Halen Fakültemizde 1 Fakülte Sekreteri, 4 memur ve 1 hizmetli görev yapmaktadır.

Eczacılık Meslek Bilimleri,Eczacılık Teknolojisi,Temel Eczacılık bölümleriyle gerekli insan gücünü karsılamak amacıyla eğitim vermektedir.

Adres :Eczacılık Fakültesi Dekanlığı Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampusu C-Blok MERSİN
Telefon :(0324) 361 19 23 _e-mail: eczacilik@mersin.edu.tr

Eğitim Fakültesi:

16.02.1999 tarih 99/12444 sayılı Kararname ile kurulmuştur. İlköğretim, Eğitim Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojisi Eğitimi, Yabancı Diller, Türkçe Eğitimi Bölümleri öğrencisiz olarak açılmıştır. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında mevcut açık bölümlerine öğrenci almamıştır. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında 2 bölümüne (İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngiliz Dili Eğitimi Anabilim Dalı ) 62 öğrenci alınmıştır. Fakültemizde 9 bölüm 21 program bulunmaktadır.
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi,Eğitim Bilimleri,Türkçe eğitimi,Yabancı Diller Eğitimi
İlköğretim bölümleri ile eğitim vermektedir.
Adres :Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yenişehir Kampusu Mersin / İÇEL
e-mail: meuef@mersin.edu.tr

Fen Edebiyat Fakültesi:

Fakültemiz 3837 sayılı yasa ile 1992 yılında kurulmuş olup,1993-94 eğitim-öğretim yılında 5 Bölüme (Alman Dili ve Edebiyatı , Türk Dili ve Edebiyatı , Beden Eğitimi ve Spor ve Matematik) öğrenci alarak eğitim öğretime başlamıştır. 1994-95 eğitim- öğretim yılında mevcut bölümlerine Biyoloji,Felsefe,Fizik, Sosyoloji Bölümleri ;1996-97 eğitim-öğretim yılında Mütercim Tercümanlık (Almanca), Psikoloji,Tarih Bölümleri ; 1997-98 eğitim- öğretim yılında açılan Sanat Tarihi Bölümü hariç Mütercim Tercümanlık (Fransızca) , Kimya Felsefe 2.Öğretim ve Arkeoloji Bölümlerine öğrenci alarak eğitim ve öğretime devam etmiştir.
Yüksek öğretim Kurulunun, 2547 sayılı Kanunun 2880 sayılı kanunla değişik 7/h maddesi uyarınca 1999-2000 eğitim-öğretim yılından itibaren mevcut öğrencilerin mezun olmaları koşulu ile Sosyoloji Bölümüne öğrenci alımı durdurulmuştur.
1999-2000 eğitim-öğretim yılında 14 olan Bölüm sayımız Alman Dili ve Edebiyatı ve Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin Çeviri Bölümüyle Birleştirilmesi ve Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünün Arkeoloji Bölümü adı altında tek bir Bölüm haline dönüştürülmesi ile Bölüm sayımız 12 olmuştur. Fakültemiz halen 12 Bölümde 101 akademik, 22 idari personel ile eğitim öğretimini sürdürmektedir.
Adres : Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çiftlikköy Kampusu 33343 Mersin / İÇEL
Telefon : (0324) 361 45 03-45 09
e-mail: fenedebiyat@mersin.edu.tr

Güzel Sanatlar Fakültesi:

2003-2004 Eğitim-Öğretim yılında Fakültemizde 94’ü Grafik, 69’u Heykel, 84’ü Resim, 3’ü Sahne Dekorları ve Kostümü, 41’i Tekstil ve 33’ü Seramik Bölümünde olmak üzere toplam 324 öğrenci öğrenim görmüştür.Fakültemizde 2 Profesör, 1 Doçent, 8 Yardımcı Doçent, 18 Öğretim Görevlisi, 1 Araştırma Görevlisi görev yapmaktadır. 7 Araştırma Görevlisi 2547 sayılı yasanın 35.maddesi uyarınca Lisansüstü eğitimi ( Doktora) için Türkiye’nin değişik Üniversitelerinde görevlendirilmişlerdir. Ayrıca bu eğitim kadrosu içinde 1 de Yabancı Uyruklu Öğretim Görevlisi sözleşmeli olarak çalışmaktadır. 31 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Fakültemizde öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısı, 10.45’dir
Adres : Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çiftlikköy Kampusu 33342 Mersin / İÇEL
Telefon :(0324) 361 50 07
e-mail: gsfak@mersin.edu.tr

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:

1993-1994 eğitim-öğretim yılında ilk kez İşletme Bölümüne öğrenci almış, açılmış olan Maliye, Kamu Yönetimi, İktisat, Uluslararası İlişkiler Bölümlerine öğrenci almamıştır.
1995-1996 eğitim-öğretim yılında açılmış olan İktisat Bölümüne öğrenci almıştır.İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ilk mezunlarını 1997 yılında vermiştir.
1998-1999 eğitim-öğretim yılında açılmış olan Kamu Yönetimi Bölümüne öğrenci almıştır.
1999-2000 eğitim-öğretim yılında açılmış olan Bölümlerine Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü eklemiş, ancak öğrenci almamıştır.
2000-2001 eğitim-öğretim yılında açık olan 6 bölümünden 3 bölümüne (İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi) 123 öğrenci alacaktır. 2000 Haziran ayı sonu itibari ile öğrenci sayısı 423 olup, 42 öğretim elemanı mevcuttur.
Adres :ME.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fak. Çiftlikköy Merkez Kampusu 33343 Mezitli/Mersin
e-mail: iibf@mersin.edu.tr

İletişim Fakültesi:

Üniversitemizin Çiftlikköy Kampusunda bulunan Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi 29 Haziran 2001 tarihinde kurulmuştur.
Fakültemiz; Gazetecilik -Reklamcılık ve Halkla İlişkiler,Radyo-TV-Sinema olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır.
Adres : Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampusu İletişim Fakültesi 33342 Mezitli MERSİN
e-mail: iletisim@mersin.edu.tr

Mimarlık Fakültesi:

16.02.2003 tarih 99/12444 sayılı Kararname ile kurulmuştur. Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümleri öğrencisiz olarak açılmıştır. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Mimarlık Bölümü öğrenci alarak eğitime başlamıştır.
Adres : Me.Ü. Mimarlık Fakültesi Yenişehir Kampusu C Blok 3.Kat 33170
Telefon :(0324) 361 2231
e-mail: mimfak@mersin.edu.tr

Mühendislik Fakültesi:

1993-1994 eğitim-öğretim yılında ilk kez Çevre Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği Bölümlerine öğrenci almış, açılmış olan Makine Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Metalürji Mühendisliği Bölümlerine öğrenci almamıştır.
1994-1995 eğitim-öğretim yılında mevcut Bölümlerinden Makine Mühendisliği ve Jeoloji Mühendisliği Bölümlerine öğrenci almıştır. 1996-1997 eğitim-öğretim yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü mevcut Bölümlerine ekleyerek öğrenci almıştır. Mühendislik Fakültesi ilk mezunlarını 1997 yılında vermiştir.1997-1998 eğitim-öğretim yılında mevcut Bölümlerine Kimya Mühendisliği Bölümüne eklenmiş ancak öğrenci almamıştır.
1999-2000 eğitim-öğretim yılında Metalürji Mühendisliği Bölümü Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü olarak değiştirilmiştir.2000-2001 eğitim-öğretim yılında Elektrik-Elektronik Bölümüne ilk kez öğrenci alınmıştır.2000-2001 eğitim-öğretim yılında açık olan 9 bölümünden 6 bölümüne (Çevre, Gıda, Jeoloji, Makine, Bilgisayar, Elektrik-Elektronik) 216 öğrenci alınmıştır.
Adres : Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çiftlikköy Kampusu 33342 Mersin / İÇEL
Telefon :(0324) 361 55 55
e-mail: muhfak@mersin.edu.tr

Su Ürünleri Fakültesi:

Su Ürünleri Fakültesi; Temel Bilimler, Yetiştiricilik ve Avlama ve İşleme Teknolojisi olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Fakültemizde eğitim tek tip diplomaya yönelik olup, öğrencilerimiz “Su Ürünleri Mühendisi" unvanı ile mezun olmaktadırlar.Bir yıllık İngilizce Hazırlık Programından sonra dört yıllık Lisans eğitimi süresince öğrencilerimiz temel fizik, Matematik , Kimya, Zooloji ve Botanik derslerinin yanı sıra su ürünleri temel bilimleri, su ürünleri yetiştiriciliği ve Avlaması ile işlenmesine yönelik dersler almaktadırlar. Lisans eğitiminin 6. yarıyılını tamamlayan öğrencilerimizin 1 aylık staj görmeleri gerekmektedir. Öğrencilerimizin tecrübe meslek deneyimleri kazanmalarına yönelik olan bu staj su ürünleri yetiştiriciliği , avlaması veya işlemesine dönük olabilmektedir. Öğrencilerimizin teorik bilgilerini pratiğe dönüştürebilmeleri açısından Fakültemiz Su Ürünleri Hastalıkları, Su Kimyası, Sistematik ve Av Araçları Gereçleri Laboratuvarlar ile donatılmıştır. Ayrıca Fakültemizin modern Su Ürünleri Yetiştiriciliği araştırma ve uygulama ünitesinde başta Tilapiya, karabalık ve yılan balığı olmak üzere ılık ve sıcak su balık türlerinin yetiştiriciliği ve besiciliği yapılmaktadır.
Rektörlüğümüze bağlı Su Sporları Topluluğu da Fakültemizin koordinatörlüğünde öğrencilerimizin su altı sporları ile ilgilenmelerini olanaklı kılmaktadır.
Mersin ilimizin zengin içsu ve deniz kaynakları Fakültemizi su ürünleri eğitimi açısından eşsiz bir konuma getirmektedir.
Adres : Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Yenişehir Kampusu 33169 Mersin / İÇEL
Telefon :(0324) 361 21 29
e-mail: suurunleri@mersin.edu.tr

Tıp Fakültesi:

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, 17 NİSAN 1998’de Prof. Dr. Uğur ORAL’ ın Tıp Fakültesi Dekanlığı’na YÖK tarafından atanması ile kurulmuştur. ME.Ü. Tıp Fakültesi çalışmalarına Metropol İş Merkezinin 11. katında 4 idari personel ile başlamıştır. 1998 yılı sonunda; ME.Ü.Tıp Fakültesi’nin Öğretim Üyesi Sayısı; 2 profesör, 4 Doçent, ve 34 Yardımcı Doçentçe yükselmiştir.
17 Şubat 1999, PTT tesislerinin bir kısmı Üniversitemiz tarafından Yenişehir Kampüsü olarak inşa edilmek üzere alındı. Haziran1999 tarihinde, ME.Ü.Tıp Fakültesi Dekanlığı ve Temel Tıp Bilimleri Bölümü Metropol İş Merkezinden Yenişehir Kampüsüne taşınmıştır.
Fakültemiz ilk kez Eylül 1998’de öğrenci almaya başladı. 1998 yılında kayıt yaptıran 28 öğrencimiz Ç.Ü. Tıp Fakültesinde öğrenimlerine başladılar. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim-öğretimlerinin ilk 3 yılını tamamladıktan sonra 2001-2002 eğitim öğretim yılından itibaren eğitimlerine Fakültemizde devam etmekteler. 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılında kayıt yaptıran 28 öğrencimiz eğitimlerine Yenişehir Kampüsü, ME.Ü Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü’nde başladılar. Bu öğrenciler bugün 4.sınıf öğrencisi olarak fakültemizde eğitim- öğretimlerine devam etmektedirler. Fakültemiz 2004-2005 eğitim öğretim yılında fakültemiz ilk mezunlarını verecektir. 2000-2001 Eğitim-Öğretim yılında kayıt yaptıran 33 öğrencimiz ise 1.sınıf öğrencisi olarak eğitimlerine devam ediyorlar.
Adres : Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenişehir Kampusu 33160 MERSİN
Telefon :(0324) 361 10 90
e-mail: tip@mersin.edu.tr

Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi:

ME.Ü.Tarsus Teknik Eğitim Fakültesi, Mersin Üniversitesinin belirlediği vizyon ve misyona ödünsüz biçimde bağlı olup, yürüttüğü görevler ve akademik çalışmalarının her aşamasında bu ilkeleri uygulamakta; çalışmalarını ve tüm akademik etkinliklerini belirtilen amaçlar doğrultusunda sürdürmektedir.
Fakültemizin amacı; çağdaş Türkiye Devletinin Anayasayla belirlenmiş temel niteliklerine ve Atatürk İlke ve Devrimlerine yürekten bağlı, demokratik ve laik Cumhuriyet kavramlarından ödün vermeyen, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, gerçek bir rehber olarak bilim ışığının aydınlığında ilerleyen, yarışmacı, sorumluluk bilincine ve üst düzey alan bilgisine sahip, sorgulayan, araştıran, ilgili teknolojileri kullanan, izleyen ve geliştirebilen, öğrenmeyi öğrenen, bilgiye ulaşabilen, ulaştığı bilgileri bağımsız bir biçimde yorumlayarak bundan yeni, insanlık için yararlı ve kullanılabilir bilgiler üretebilen, Yüce Atatürk’ün belirlediği çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefini gözeten, çalışkan ve topluma yararlı, insan ve insanlık sevgisini özümsemiş bireyler yetiştirme ülküsünü yaşam biçimine dönüştürmüş, aydın ve çağdaş Teknik Öğretmenler yetiştirmektir
Adres :Kırklarsırtı Mah. Veysel Çavuş Cad. No:41/33480 TARSUS
Telefon : (0324) 62748 04
e-mail:tarsusteknik@mersin.edu.tr

_______________________________ENSTİTÜLER_________________________________

Fen Bilimleri Enstitüsü:

2547 Sayılı yasa ile 03 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Mersin Üniversitesi’nin kuruluş yasasında yer alan Mersin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, 1993-1994 Eğitim-Öğretim yılından itibaren lisansüstü eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlamış, günümüze kadar kendisine yüklenen görevleri yerine getirme çabası içinde bulunmuştur. Enstitümüz 13 Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans, 7 Ana Bilim Dalında ise Doktora ders programlarını ve tez çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca, Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalında da Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik Öğretmenliği programları yürütülmektedir. Kuruluşundan bu güne kadar toplam 186 öğrencimiz Lisansüstü çalışmalarını başarı ile tamamlamış olup, halen 210 öğrenci Yüksek Lisans ders veya tez aşamasında, 26 öğrenci de Doktora aşamasında çalışmalarını yürütmektedir. Enstitümüze halen kayıtlı, fakat Hazırlık sınıfına devam eden toplam 32 öğrencimiz bulunmaktadır.

Adres :Yenişehir Yerleşkesi C Blok Kat: 1 33169 MERSİN
Telefon :(0324) 361 1913-1915-1919-1939
e-mail: fenbilimleri@mersin.edu.tr

Sağlık Bilimleri Enstitüsü:

maddesi uyarınca Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulunun 09.11.1999 tarihli Toplantı Kararı ile lisansüstü eğitim - öğretim faaliyetine başlamıştır. Enstitümüz ilk öğrencilerini 1999-2000 eğitim-öğretim yılında almış; 15 Haziran 2004 tarihi itibarıyla 15 Anabilim Dalında 92 yüksek lisans öğrencisi, 9 Anabilim Dalında 9 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 101 öğrenci öğrenimini sürdürmektedir.. Kuruluşundan bu güne kadar 21 öğrencimiz lisansüstü çalışmalarını başarı ile tamamlamıştır.
Adres : Mersin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yenişehir Kampusu Mersin / İÇEL
Telefon :( 0324) 361 19 01
e-mail: saglikbilimleri@mersin.edu.tr

Sosyal Bilimler Enstitüsü:

Enstitümüz 2547 sayılı yasaya uygun olarak 1993-1994 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir. Enstitümüzde 19 ana bilim ve 5 ana sanat dalı olmak üzere 24 lisans üstü program açıktır. Doktora programı Alman Dili ve Edebiyatı ile Eğitim Bilimleri ( Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık ) Ana Bilim Dalında açıktır. Alan Öğretmenliğine yönelik tezsiz yüksek lisans programları, Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana bilim dalı (Felsefe grubu öğretmenliği, Tarih öğretmenliği ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği. 3 alanda) ile Güzel Sanatlar Eğitimi ( Resim Öğretmenliği , Müzik Öğretmenliği 2 alanda ) Ana Bilim Dallarında bulunmaktadır.

Adres :Mersin Üniversitesi Yenişehir kampüsü, C Blok Kat 1 33286 MERSİN
Telefon :( 0324) 361 19 07-19 09
e-mail: sosyalbilimler@mersin.edu.tr
_____________________________YÜKSEKOKULLAR______________________________

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu:

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz 1993-1994 Eğitim/Öğretim Yılında Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü olarak kurulmuştur. Aynı yıl 25 kız ve 25 erkek olmak üzere toplam 50 öğrenci 13 öğretim elemanıyla eğitim-öğretim yaşamına başlamıştır.Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 1999-2000 Eğitim-Öğretim Yılından itibaren Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokuluna bağlanmıştır. Bölümümüz mezunları Beden eğitimi ve Spor Öğretmeni olarak çalışabilmektedirler.
Adres :Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Çiftlikköy Kampüsü MERSİN
Telefon :( 0324) 361 65 03 -e-mail: bedenyo@mersin.edu.tr

Takı Tasarımı Teknolojisi Yüksekokulu:

Mersin’in Kuyuluk beldesi’nde bulunan Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu, 2002 - 2003 eğitim-öğretim yılında ilk kez öğrenci almıştır. Yüksekokulun amacı, her türlü takı tasarımı ve yapımı alanında çalışacak insan gücünü yetiştirmektir.
Adres :Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu Fikri Sağlar Cad. No:18 Kuyuluk/ MERSİN
e-mail: takitekyo@mersin.edu.tr

Yabancı Diller Yüksekokulu:

Yüksekokulumuz 20 Aralık 2001 tarih ve 24616 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan 08/11/2001 tarih ve 2001/3299 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup, 24.01.2002 tarihinde Müdür ataması ile faaliyete başlamıştır. Yüksekokulumuzun 69 dolu öğretim elemanı ( Okutman) kadrosunda olup, 1 Yrd.Doç. ve 1 Okutman 2547 sayılı Kanunun 13/b-4 maddesi uyarınca Yüksekokulumuzda görevlendirilmiş, 15 öğretim elemanımız ise 2547 sayılı Kanunun 13/b-4 maddesi uyarınca Üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda görevlendirilmiştir. Yüksekokulumuzca yürütülen zorunlu ve isteğe bağlı Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi ile Ortak Zorunlu Yabancı Dil dersleri ; 1 Yrd. Doç.Dr., 56 Okutman, İdari Hizmetli ise 3 memur, 1 Daktilograf ve 1 Teknisyen ile yürütülmektedir. Yüksekokulumuzca Fen-Edebiyat Fakültesi Almanca Mütercim-Tercümanlık, Fransızca Mütercim -Tercümanlık, Psikoloji Arkeoloji, Biyoloji, Felsefe, Kimya Bölümü, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü , Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Bölümü, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Seyahat İşletmeciliği ve Konaklama İşletmeciliği Bölümü öğrencilerine İngilizce-Almanca-Fransızca Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık eğitimi, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimlerine kayıtlı Yüksek Lisans öğrencilerine, Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik ve Ebelik, Mersin Meslek Yüksekokulu Turizm ve Otel İşletmeciliğine kayıtlı öğrencilerine ise isteğe bağlı İngilizce Hazırlık eğitimi verilmektedir.
Adres : ME.Ü. Yabancı Diller Yüksekokulu Çiftlikköyü Kampüsü Mezitli / Mersin
Telefon :( 0324) 361 66 08
e-mail: ydilleryo@mersin.edu.tr

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 1980 yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak Mersin’de Eski Öğretmen Okulu binasında eğitim -öğretime başlamıştır. Yükseköğretim Kanunu gereğince 1982 yılında Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapsamına alınmıştır. Yüksekokul 1993 yılından itibaren Mersin Üniversitesi bünyesinde Eğitim-Öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Eylül 2003 tarihinden başlamak üzere, Yüksekokulumuz Tece Kampüsü’ndeki yeni binasında hizmet vermektedir. Yüksekokulda 1998-1999 Akademik yılına kadar Turizm ve Otel İşletmeciliği programı çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetini sürdürülmüş, 1999-2000 eğitim-öğretim yılında ise,”Konaklama İşletmeciliği “ ve “Seyahat İşletmeciliği” olmak üzere iki ayrı program uygulanmaya başlanmıştır. Ancak sektör talepleri dikkate alınarak 2003-2004 Akademik yılından başlamak üzere yeniden “Turizm ve Otel İşletmeciliği” programının uygulanmasına geçilmiştir.
Adres :Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu TECE KAMPÜSÜ Tece/MERSİN
Telefon : (0.324) 482 20 22-23
e-mail: tioyo@mersin.edu.tr

Sağlık Yüksekokulu:

Sağlık Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında imzalanan protokol ile 1996 yılında Mersin Sağlık Lisesi Sağlık Yüksekokuluna dönüştürülerek Üniversitemize devredilmiştir.Yüksekokulumuzda Ebelik ve Hemşirelik Bölümleri açılmıştır. 1998-1999 Öğretim yılında her iki bölüme öğrenci alınarak eğitim-öğretime başlanılmıştır. Halen Üniversitemiz Yenişehir Kampusünde eğitim-öğretim faaliyetimiz sürdürülmektedir.

Adres :Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Yenişehir Kampusu 33169 MEZİTLİ/MERSİN
Telefon : (341) 28 15-19 / 1743
e-mail: saglikyo@mersin.edu.tr

Devlet Konservatuvarı:

Konservatuvarımız 1994 Yılında kurulmuştur. 1994 – 1995 Eğitim – Öğretim Yılında Klasik Batı Müziği alanında ilk kez ortaöğretim düzeyinde açılmıştır.1996 – 1997 Eğitim – Öğretim Yılında Konservatuvar öğrencilerinden oluşan Senfoni Orkestrasını kurmuştur. 1997 – 1998 Eğitim – Öğretim Yılında ortaöğretim düzeyinin yanı sıra Lisans düzeyinde de Müzik ve Sahne Sanatları Bölümüne öğrenci alınmıştır. 1999 – 2000 Eğitim Yılında Yarı Zamanlı Müzik Bölümüne Öğrenci alınmıştır. 2000- 2001 Eğitim – Öğretim Yılında, Yarı Zamanlı bölüme 15 öğrenci, Tam Zamanlı Ortaöğretime 19 öğrenci, Lisans bölümüne 8 öğrenci olmak üzere toplam 42 öğrenciyle eğitim yapmıştır. Konservatuvar şuanda Müzik Bölümünde 137 , Sahne Sanatları Bölümünde 13 öğrenci olmak üzere toplam 150 öğrenciye eğitim vermektedir. 2003 – 2004 Eğitim – Öğretim Yılında yaklaşık olarak 200 öğrenciye eğitim verecektir. Eğitim – Öğretim 1 Müzik Laboratuar, 1 Kütüphane, 14 Kültür sınıfı, 5 Teori sınıfı 56 Çalgı sınıfı olmak üzere toplam 75 adet sınıf bulunmaktadır. Ayrıca 6 adet büyük derslik mevcuttur. Konservatuvarda 14 kadrolu Öğretim Görevlisi, 13/ b maddesi uyarınca 5 Okutman, 3 Türk Sözleşmeli , 7 Yabancı Sözleşmeli Sanatçı Öğretim Görevlisi, 10 dışardan ek ders ücreti karşılığı görevli personelimiz bulunmaktadır.
Adres : Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürlüğü Çiftlikköy Kampusu 33343 Mersin
e-mail: konservatuvar@mersin.edu.tr

__________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI__________________________

Anamur Meslek Yüksekokulu:

Yüksekokulumuz, 1995-1996 Eğitim-Öğretim döneminde İşletmecilik, Turizm ve Otelcilik Programları ile eğitim öğretime başlamıştır. 1997-1998 Eğitim-Öğretim döneminde Satış Yönetimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Programları, 2001-2002 Eğitim-Öğretim döneminde ise Subtropik İklim Bitkileri Programı açılmıştır. Halen Yüksekokulumuzda İktisadi ve İdari Programlar Bölümü’nde İşletme, Pazarlama, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Turizm ve Seyahat İşletmeciliği, Turizm Rehberliği olmak üzere 6 Programda, Teknik Programlar Bölümü’nde ise Subtropik İklim Bitkileri Programı olmak üzere 1 Programda eğitim-öğretim faaliyetleri yürütülmektedir. Turizm Programlarına 1 yıl Almanca Hazırlık verilmektedir.
Adres :Mersin Üniversitesi Anamur Meslek Yüksekokulu 33640 Anamur / İÇEL
Telefon : (0.324) 816 54 95

Aydıncık Meslek Yüksekokulu:

Gülnar Meslek Yüksekokulu’na bağlı olarak Aydıncık İlçesinde eğitim ve öğretimini sürdüren Turizm ve Otelcilik ile Seyahat İşletmeciliği Programları 23.10.1998 tarihli Yükseköğretim Genelkurul Kararıyla Aydıncık Meslek Yüksekokulu’na dönüştürülmüş, 29.12.1998 tarihinden itibaren Aydıncık Meslek Yüksekokulu olarak eğitim-öğretimine devam etmiştir. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında mevcut Turizm ve Otelcilik ile Seyahat İşletmeciliği Programlarına öğrenci almıştır. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında mevcut 2 programına 82 öğrenci alacaktır. 2000 Haziran ayı sonu itibari ile öğrenci sayısı 193’tür.
Adres : Mersin Üniversitesi Aydıncık Meslek Yüksekokulu Aydıncık / Mersin

Erdemli Meslek Yüksekokulu:

Yüksekokulumuz 1994 yılında Erdemli Alata Bölgesinde kurulmuş olup, İşletmecilik ve Bilgisayar Programcılığı Programlarını açarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Sırasıyla 1995 yılında Muhasebe Programına, 1997 yılında da Bankacılık Programına öğrenci alınarak dört programda Eğitim ve Öğretim devam etmektedir.
Adres : ME.Ü. Erdemli Meslek Yüksekokulu 33740 Erdemli-MERSİN

Gülnar Meslek Yükseokulu:

Gülnar Meslek Yüksekokulu Yükseköğretim Kurulu Yürütme Kurulunun 2 Nisan 1990 tarihli kararı ile Selçuk Üniversitesine bağlı olarak ve 1990- 1991 eğitim - öğretim yılında Teknik Programlar Bölümü bünyesinde Harita Kadastro Programına 40 öğrenci alınması ile kurulmuş, 1992 yılında 3837 sayılı yasa ile Mersin Üniversitesine bağlanmıştır. 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Seracılık (Büyükeceli),Turizm ve Otelcilik (Aydıncık) Süt ve Ürünleri Programlarına öğrenci alınmıştır. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Süt ve Ürünleri programı Mut Meslek Yüksekokuluna bağlanmış, aynı yıl Seracılık Programı da Aydıncık’a aktarılmıştır. 1997 yılında Seracılık Programı Silifke Meslek Yüksekokuluna bağlanmıştır.1994-1995 eğitim-öğretim yılında İnşaat, Mobilya Dekorasyon Programları açılmış ve öğrenci alınmıştır. 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Seyahat İşletmeciliği (Aydıncık) Programı açılarak öğrenci alınmıştır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında Turizm ve Otelcilik ile Seyahat İşletmeciliği Programları Aydıncık Meslek Yüksekokulu olarak ayrı müdürlük olmuştur. 2001-2002 eğitim-öğretim yılında Halı Kilim Programı, 2002-2003 eğitim-öğretim yılında İktisadi ve İdari Programlar Bölümü ve aynı bölüm bünyesinde Muhasebe Programı açılmıştır. 2003-2004 eğitim-öğretim yılında Teknik Programlar Bölümü bünyesinde Harita Kadastro, İnşaat, Mobilya Dekorasyon ve Halı Kilim Programı olmak üzere dört program, İktisadi ve İdari Programlar Bölümü bünyesinde Muhasebe Programı olmak üzere toplam beş program ile eğitim-öğretimini kendi hizmet binasında sürdürmektedir. Yüksekokulumuzda, çağdaş bir iletişimle, ilçenin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle Mobilya Dekorasyon ile Halı Kilim Programlarının üretime dönük olması, yazın da halka ücretsiz halı dokuma kursu açılması ve halkın katılımıyla ileride ilçenin kalkınmasına katkı sağlayacağı hedeflenmektedir.
Adres : Mersin Üniversitesi Gülnar Meslek Yüksekokulu Gülnar / İÇEL

Mersin Meslek Yüksekokulu:

Mersin Meslek Yüksekokulu 1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak kurulmuş, 1982 yılında Çukurova Üniversitesi kapsamına alınmıştır. 3837 sayılı Kanunla 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlanmıştır. 1993-1994 eğitim-öğretim yılında İşletmecilik, Muhasebe, Turizm ve Otelcilik, İnşaat, Elektrik, Endüstriyel Elektronik Programlarına öğrenci almıştır.1994-1995 eğitim-öğretim yılında mevcut programlarına Kontrol Sistemleri Teknolojisi, Kimya, İklimlendirme-Soğutma, Haberleşme, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Pazarlama Programlarını ekleyerek öğrenci almıştır.1996-1997 eğitim-öğretim yılında programlarına Taş ve Metal İşletmeciliği Programlarını ekleyerek öğrenci almıştır.1997-1998 eğitim-öğretim yılında Bilgisayar Programcılığı, Büro Yönetimi ve Sekreterlik (2.Ö.), Elektrik (2.Ö.), Endüstriyel Elektronik (2.Ö.), Turizm ve Otelcilik (2.Ö.) Programlarını ekleyerek öğrenci almıştır. 1997-1998 eğitim-öğretim yılında açık bulunan Taş ve Metal İşletmeciliği Programına öğrenci alınmamıştır. 1998-1999 eğitim-öğretim yılında İklimlendirme (2.Ö.), İşletmecilik (2.Ö.), Kimya (2.Ö.), Muhasebe (2.Ö.), Bilgisayar Programcılığı (2.Ö.), İnşaat (2.Ö.), Seramik Programlarını açmış ve öğrenci almıştır.1999-2000 eğitim-öğretim yılında Haberleşme (2.Ö.), Kontrol Sistemleri Teknolojisi (2.Ö.), Pazarlama (2.Ö.), Seyahat İşletmeciliği ve Tur Operatörlüğü Programlarını ekleyerek öğrenci almıştır.1999-2000 eğitim-öğretim yılında Seramik Programı Seramik ve Cam olarak değiştirilmiş, mevcut programlara Biyomedikal Cihaz Teknolojisi ile Makine Programları eklenmiştir. 2000-2001 ve 2001-2002 eğitim-öğretim yıllarında Biyomedikal Cihaz Teknolojisi ve Makine Programları dışındaki mevcut 31 programa öğrenci alınmıştır. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Makine (2.Ö.), Mobilya ve Dekorasyon, Mobilya ve Dekorasyon (2.Ö.), Otomotiv (2.Ö.) Programları eklenmiş olup Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı dışındaki mevcut 35 programa öğrenci alınmıştır. Ayrıca Endüstriyel Elektronik Programında Uzaktan Öğretim sistemine geçilmiştir. 2003 Haziran ayı sonu itibari ile öğrenci sayısı 5336 olup, 64 öğretim elemanı mevcuttur.
Adres : Mersin Üniversitesi Mersin Meslek Yüksekokulu Çiftlikköy Kampusu Mersin / İÇEL
Telefon :( 0324) 361 67 03

Mut Meslek Yüksekokulu:

Mut Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 17.04.1990 tarih ve 8154 Sayılı yazıları ile Bahçe Ziraatı, Harita Kadastro ve Makine programlarından ibaret olmak üzere 1990 yılında Selçuk Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. 3837 Sayılı yasa ile 1992 yılında Mersin Üniversitesi’ne bağlanmıştır. Mut Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 eğitim-öğretim yılında, İlçe Belediyesine ait bir binada Harita Kadastro Programı ile eğitim-öğretim etkinliklerine başlamıştır. 1991-1992 yılında Süt ve Ürünleri Programının öğrencili olarak açılması ile Mut İlköğretim Okulu binasında eğitim-öğretim etkinliklerini sürdürmüştür. 1990 yılında kurulan Mut Meslek Yüksekokulu, Ocak/l994’den bu yana Deveci Mahallesi, şehir merkezinin 4 km dışında KARAKOZAK ailesince bağışlanmış 20001m2 arsası üzerindeki 5397m2 kapalı alanlı 4 katlı binasında, 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Bahçe Ziraatı ve Mobilya Dekorasyon; 1995-1996 eğitim-öğretim yılında Bilgisayar Programcılığı 1997-1998 eğitim-öğretim yılında da Arıcılık ve Bağcılık programlarında eğitim-öğretim devam etmektedir. 2001-2002 eğitim öğretim yılında İktisadi ve İdari Programlar Bölümü kurulmuştur. Anılan Bölüme, Muhasebe Programı açılmış olup; 2002-2003 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır.
Adres : Mersin Üniversitesi Mut Meslek Yüksekokulu Deveci Mahallesi 33600 Mut / MERSİN

Silifke Meslek Yüksekokulu

Meslek yüksekokulumuz 1994-1995 Eğitim -Öğretim yılında; Seracılık ve Taş ve Metal İşletmeciliği programlarında toplam 38 öğrenci ile eğitim -öğretime başlanmıştır. 1996-1997 Eğitim -Öğretim yılında Su Ürünleri, 1997-1998 Eğitim-Öğretim yılında ise Mantarcılık ve Satış Yönetimi , Pazarlama programı açılarak program sayısı altı’ya çıkmıştır. Taş ve Metal İşletmeciliği programı 1997-1998 Eğitim - Öğretim yılından beri öğrencisiz olup, mevcut olarak SERACILIK, SU ÜRÜNLERİ, MANTARCILIK PAZARLAMA ve İŞLETME Programlarında toplam 325 öğrenci bulunmaktadır.
Adres : Cavid Erden Cd. Belediye Eski Binası 33940 – Silifke/Mersin

Tarsus Meslek Yüksekokulu:

03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun ile Mersin Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. 11.10.1993 tarihinde eğitim-öğretimine başlamıştır. 1993-1994 eğitim-öğretim yılında Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Pazarlama, Bilgisayar Programcılığı, Tekstil Programlarına öğrenci almıştır. 1996-1997 eğitim-öğretim yılında mevcut programlarına Moda-Konfeksiyon Programını ekleyerek öğrenci almıştır. 2000-2001 eğitim-öğretim yılında mevcut 5 programına 154 öğrenci alacaktır. 2000 Haziran ayı sonu itibarı ile öğrenci sayısı 294 olup, 14 öğretim elemanı mevcuttur.
Adres :Mersin Üniversitesi Tarsus Meslek Yüksekokulu Şahin Mahallesi 33450 Tarsus / İÇEL

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu:

Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu halen 7800 m2 arsa üzerinde; toplam kullanım alanı 2400 m2 olan bodrum katı + 4 katlı ana bina, 500 m2’lik 2 katlı ofis binası ve 600 m2’lik yemekhane binasında eğitim ve öğretime devam etmektedir.Okul binasında standartlara uygun olarak yeterli sayıda idari personel odası, 30 adet öğretim elemanları odası, 2 adet toplantı salonu, 1 adet kafeterya ve 1 adet yemekhane bulunmaktadır.Kısa vadede tıbbi ve idari laboratuarlar, atölyeler, kütüphane/dökümantasyon merkezi ve amfilerin hayata geçirilmek üzere planlamaları yapılmıştır.
Adres:Mersin Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Karaduvar Mahallesi Öner Bulvarı 33020 MERSİN
Telefon:(0324) 234 69 34
Son düzenleyen kompetankedi; 24 Temmuz 2008 00:09
Harry Kewell - avatarı
Harry Kewell
Ziyaretçi
16 Ocak 2009       Mesaj #2
Harry Kewell - avatarı
Ziyaretçi
mersin universitesi kampusu

Sponsorlu Bağlantılar