Arama

Yavuz Özkan

Güncelleme: 14 Kasım 2006 Gösterim: 4.316 Cevap: 0
BARIŞ - avatarı
BARIŞ
Ziyaretçi
14 Kasım 2006       Mesaj #1
BARIŞ - avatarı
Ziyaretçi
Yavuz Özkan

Sponsorlu Bağlantılar
1942 yılında Yozgat’ta doğdu. 1956-66 yıllarında dergi ve gazeteler yayınladı. Daha sonra tiyatro oyunları yazdı ve yönetti. Kocaeli Tiyatrosu'nu kurdu. 1970'lerde kısa filmler çekti ve film senaryoları yazdı. Vardiya adlı belge filmiyle yönetmenliğe başladı (1974). 1978'de Maden'i, 1979'da Demiryol'u çekti. 1980'de Paris'e gitti ve yedi yıl kaldı. Fransız televizyonu için, Bekleyiş ve Son Savaşçı isimli iki televizyon filmini yazdı ve yönetti. 1987 yılında döndü. Düzenli olarak her yıl bir film çekti. Filmleri yurtiçi ve yurtdışında ödül kazandı ve birçok filmi dünyanın birçok ülkesinde gösterime girdi.

1995 yılında Z-1 Film Atölyesi'ni kurdu. Sinemanın ustaları, sanatçılar, akademisyenler, felsefeciler, edebiyatçılar ve iletişim bilimcilerden oluşan 33 kişilik öğretim kadrosuyla parasız sinema eğitimi verdi. Atölye isimli bir dergi çıkardı. Atölye’nin son yılında eğitim, senaryo ve diyalog yazarlığı, sinematografi ve sinema oyunculuğu dersleri için "New York Tisch School Of Arts", "Lodz Film, Television And Theatre School", "Hungarian Academy Of Drama, Film And TV", "Royal Shakespeare Company" den getirilen öğretim görevlileriyle devam etti. Atölye'de, daha sonra da Küçük Sahne Sadri Alışık Tiyatrosu’nda Cumartesi Söyleşileri düzenledi. 1999 yılında 'Herkesin Bildiği Sırlar' ve 'Karşı Penceredeki Kadın' isimli oyunları yazdı ve yönetti. 1999-2002 yılları arasında Film Yönetmenleri Derneği Genel Başkanlığı yaptı. En son çektiği 'Hayal Kurma Oyunları' isimli filmi
yeni sezonda gösterime girecek.

Hazırlıkları devam eden yeni filmi “Kumpanya”nın çekimlerine 2005’Mayıs’ında başlayacak.

Önemli filmleri: Maden (1979), Demiryol (1979), Yağmur Kaçakları (1987), Umutlar Yarına Kaldı (1988).

Biyografi Konusu: Yavuz Özkan nereli hayatı kimdir.