Arama

Müjdat Gezen

Güncelleme: 31 Ekim 2008 Gösterim: 41.576 Cevap: 1
virtuecat - avatarı
virtuecat
Ziyaretçi
22 Kasım 2006       Mesaj #1
virtuecat - avatarı
Ziyaretçi
deda69mujdatgezenak3148av5

Sponsorlu Bağlantılar

29 Ekim 1943 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Sahneye ilk kez 1953 yılında bir ilkokul piyesinde çıktı. Ve aynı yıl Doğan Kardeş çocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü’nde mikrofonla tanıştı. Vefa lisesinde okudu.
1956-57 yıllarında çeşitli amatör tiyatro topluluklarında rol aldı. 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda profesyonel oldu. 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. 1962 yılında ilk filmini çevirdi. 1963 yılında ilk özel tiyatro çalışmalarını yaptı. Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatrolarına girdi. 1963-64 yıllarında sanat dergilerinde şiirleri çıktı. 1964-66 askerlik yılları ve oyun yazma denemeleri. 1966 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu’na girdi. 1967 yılında arkadaşlarıyla birlikte Halk Oyuncularını kurdu. 1968 yılında ilk kez kendi özel tiyatrosunu açtı ve aynı sezon İstanbul Tiyatrosu’nda çalıştı. 1970 yılında sahne, film, TV çalışmalarında bulundu. Aynı yıl kızı Elif dünyaya geldi. ilk kitabı 1975 yılında yayınlandı. Yayınlanmış 38 kitabı var ve bunlardan 9 tanesi okullarda yardımcı ders kitabı olarak okutuluyor. 1982 yılında bir yayınevi kurdu. Yine aynı yıl İstanbul B.Konservatuvarı ve sonradan İ.Ü. Devlet Konservatuvarı’nda Türk Tiyatrosu öğretmenliği yaptı. Aynı yıl, yazar arkadaşı Kandemir Konduk’la birlikte “Güldürü Üretim Merkezi”ni kurdu ve büyük gazetelerde mizah sayfası yönetti. 1991 yılında MSM’yi kurdu. 1992 yılında “MSM Ormanı”nı kurdu. 1995 yılında Hamlet Efendi adlı oyunu ödül aldı ve Devlet Tiyatroları’nda oynandı. 1996-98 Cumhuriyet gazetesinde yazdı. 1997 Devlet Tiyatroları’nda oyun yönetti. Aynı yıl Babam adlı oyunu ödül aldı. 1998 yılında ilk kez adını taşıyan tiyatrosunu kurdu. 2001 yılında MSM Huzurevi’ni kurdu. Yüz civarında filmde, elli civarında oyunda, binden fazla radyo ve TV. skecinde rol aldı, bunların bir bölümünü yazdı ve yönetti. 25’den fazla oyun, 8 sinema filmi ve 5 TV dizisi yönetmenliği yaptı.

MÜJDAT GEZEN HAKKINDA BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ

1)Bu mesleğe ne zaman ve nasıl başladınız?

1953 Yılında bir ilkokul piyesinde sahneye çıkarak başladım.1960 yılında Şehir Tiyatrolarında profesyonel oldum.Konservatuar tiyatro bölümüne girdim.

2)Sizce tiyatronun tanımı nedir?

Tiyatro,insanı insana insanla anlatan ve insanca anlatan tek sanat dalıdır.Diğer sanatlar tiyatronun içinde vardır.Mimarlık,dans.müzik gibi.

3)Oyuncu olmasaydınız ne olmak isterdiniz?
Öğretmen veya hukukçu olmak isterdim.25 yıldır öğretmenlik yapıyorum.

4)MSM ‘yi nasıl ve hangi amaçla kurdunuz?
İ.Ü. Devlet Konservatuarı’nda hocalık yaparken,bu işin çok güzel bir meslek olduğunu bir kez daha keşfettim ve 1991’de MSM’yi kurdum.

5)Öğrencilerinizin başarıları sizde nasıl bir duygu uyandırıyor?

Geçen yıl bir öğrencim bana “ödül aldık” dedi.Bu beni çok mutlu etti.Onların başarılarından gururlanıyoruz.

6)Hangi okullarda okudunuz?
Hırka-i Şerif İlkokulu,Karagümrük Ortaokulu,Vefa Lisesi Konservatuar

7)Hiç “keşke şu rolde oynasaydım” dediğiniz odlu mu?

Hamlet’ i oynamayı çok isterdim.Olmadı.Üç Hamlet oyununda figüranlık yapabildim.

8)Kaç kitabınız var?
38

9)Sizi en çok duygulandıran veya büyük bir sevinçle oynadığınız bir rol var mı?

Oynadığım rolleri seçme şansım var.Bu nedenle hemen hepsini severek oynarım.”Azmi” ve “Darbukatör Bayram”ın benim için yeri başkadır diyebilirim.

10)Bir gün sizin gibi başarılı bir sanatçı olmak isteyen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Yetenek-eğitim-çok çalışmak bir araya gelince iyi oluyor.Bu mesleği seçenlere bol kitap okumalarını ve çok çalışmalarını öğütlerim.

kaynak = mujdatgezensanatmerkezi.com.tr

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Biyografi Konusu: Müjdat Gezen nereli hayatı kimdir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2008       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Müjdat Gezen
MsXLabs.org&Vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar

mujdatgezen2rf3

Müjdat Gezen (29 Ekim1943 - ) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, eğitmen. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kurmuştur.

ÇOCUKLUK YILLARI

29 Ekim 1943 yılında İstanbul Fatih'te doğdu. Sahneye ilk kez 1953 yılında Hırka-i şerif ilköğretim okulu nda ilk piyesinde çıktı. Ve aynı yıl Doğan Kardeş çocuk dergisinde şiirleri yayımlandı. Yine bu yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Kulübü'nde mikrofonla tanıştı. 1956-57 yıllarında çeşitli amatör tiyatro topluluklarında rol aldı ve 1960 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları' nda profesyonel oldu ve Vefa Lisesi ni bitirdi. 1961 yılında İstanbul Belediyesi Konservatuvarları Tiyatro Bölümü' ne girdi. 1962 yılında ilk filmini çevirdi.Kendisi de benim gibi Vefa Liselidir afrm sana koçum!!

KARİYERİ

1963 yılında ilk özel tiyatro çalışmaalrını yaptı. Münir Özkul ve Muammer Karaca Tiyatrolarına girdi. 1963-64 yıllarında sanat dergilerinde şiirleri çıktı. 1964-66 askerlik yılları ve oyun yazma denemeleri. 1966 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu'na girdi. 1967 yılında arkadaşlarıyla birlikte Halk Oyuncularını kurdu. 1968 yılında ilk kez kendi özel tiyatrosunu açtı ve aynı sezon İstanbul Tiyatrosu' da çalıştı. 1970 yılında sahne çalışmaları ve film çalışmaları, TV çalışmaları. Aynı yıl Elif adlı kızı dünyaya geldi. Gazete ve dergilerde yazdı. 1975 yılında ilk kitabı yayımlandı. 1999 yılı itibariyle 28 yayımlanmış kitabı var. Ayrıca, ilkokul Türkçe kitaplarında yazıları mevcut. 1982 yılında bir yayınevi kurdu. Yine aynı yıl İstanbul B.Konservatuvarı ve sonradan İ.Ü. Devlet Konservatuvarı' nda Türk Tiyatrosu öğretmeliği yaptı. Aynı yıl, yazar arkadaşı Kandemir Konduk'la birlikte "Güldürü Üretim Merkezi'ni kurdu ve büyük gazetelerde mizah sayfası yönetti. 1991 yılında MSM'yi kurdu. 1992 yılında "MSM" Ormanı'nı kurdu. 1995 yılında Hamlet Efendi adlı oyunu ödül aldı ve Devlet Tiyatroları'nda oynandı. 1996-98 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde yazdı. 1997 Devlet Tiyatroları' nda oyun yönetti. Aynı yıl Babam adlı oyunu ödül aldı. 1998 yılında ilk kez adını taşıyan tiyatrosunu kurdu. Yüz civarında filmde, elli civarında oyunda, binden fazla radyo ve TV Skecinde rol aldı, bunların bir bölümünü yazdı ve yönetti .
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.