Arama

Dünya Kentleri: Guadalajara (İspanya)

Güncelleme: 23 Aralık 2016 Gösterim: 2.458 Cevap: 2
careless_WhispeR - avatarı
careless_WhispeR
VIP i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ
2 Mart 2009       Mesaj #1
careless_WhispeR - avatarı
VIP i Jυѕт ∂ιє∂ ιη уσυя αямѕ

Guadalajara

Ad:  Guadalajara (İspanya)1.jpg
Gösterim: 158
Boyut:  46.3 KB

İspanya’nın orta kesiminde, Castilla-La Mancha özerk bölgesine (comunidad autönoma) bağlı Guadalajara ilinin merkezi kent. Madrid’in kuzeydoğusunda, Henares Irmağı kıyısında yer alır. Arriaca adlı eski bir İber yerleşmesi olarak kurulan ve bir süre Roma egemenliği altında kalan kentin bugünkü adı Arapçada “Taşlı Irmak” anlamına gelen Vadiü’l-Hicare’den türetilmiştir. 1085’te Hıristiyanlarca ele geçirildi.
Sponsorlu Bağlantılar

15-17. yüzyıllar arasında, İspanyol ressam ve yazarlarının koruyucusu olan ve Infantado dükü unvanını taşıyan Mendoza ailesinin merkeziydi. Günümüzde öksüzler yurdu olarak kullanılan Mendoza Sarayı’nın (yapımına 1461’de başlandı) cephesi kentin en önemli sanat anıtıdır. Öteki ilginç yapılar Santa Mana de la Fuente (13. yy), bir zamanlar Dominiken manastırının bir bölümü olan San Gines ve San Nicolas (1691) kiliseleridir. Ortaçağda yünlü ticaretine dayanan ekonomisi günümüzde tarıma dayalı sanayileri kapsar. Kentte bir de askeri havaalanı vardır. Nüfus (1981) 56.922.

kaynak: Ana Brtannica

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 23 Aralık 2016 01:08
http://www.msxlabs.org/forum/signaturepics/sigpic184255_2.gif
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
23 Aralık 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Guadalajara
İspanya’nın orta kesiminde, Castilla-La Mancha özerk bölgesine (comunidad autönoma) bağlı il.
Sponsorlu Bağlantılar

Meseta Central’in (Orta Plato) kuzeydoğu ucunda 12.190 km2’lik bir alanı kaplar. Kuzeyinde San Felipe Dağında 2.199 m’ye ulaşan platolar ve Guadarrama Dağlarının çıkıntıları uzanır. Güneyde Yeni Kastilya Platosu havzasına doğru alçalan yüzeyi, güneydoğu ucunda yeniden yükselerek Albarracm Dağlarını oluşturur. İl topraklarından geçen Tajo Irmağının Henares, Jarama ve Tajuna gibi önemli kolları üzerinde kurulan Entrepenas, Buendıa ve Bolarque barajlarından hidroelektrik üretimi ve sulamada yararlanılır. Zorita’da 1968’de tamamlanmış bir nükleer santral vardır; Trillo’da da yeni bir santral inşa edilmektedir.
Ad:  Guadalajara (İspanya)2.jpg
Gösterim: 144
Boyut:  85.1 KB
İl merkezi Guadalajara ile Hita, Sigüenza ve Atienza ortaçağda önemli birer ekonomi ve kültür merkeziydi. Günümüzde yalnızca Guadalajara büyük yerleşme özelliğini sürdürmektedir. Kuzeydoğuda yer alan Molina, İspanya’nın en soğuk kenti olarak kabul edilir. İl topraklarının yaklaşık yarısı üretime elverişsizdir. Koyun besiciliği ekonominin en önemli kaynağını oluşturur. Kara ve deniz avcılığına dayalı olan turizm de ekonomiye önemli katkıda bulunur. Tahıl üretimi, zeytincilik ve bağcılık gelişmiştir. Güneybatıda yer alan Alcarria Ovası balıyla ünlüdür. Nüfus (1981) 143.124.

kaynak: Ana Brtannica

SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
23 Aralık 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
GUADALAJARA
Ad:  Guadalajara (İspanya)3.jpg
Gösterim: 119
Boyut:  53.2 KB

Ispanya'da (Castilla-la Mancha) kent, il merkezi, Henares kıyısında; 55 100 nüf. Cid'in arkadaşı Alvar Fâhez de Minaya kenti 1085’te Mağribliler'den aldı, infantado sarayı'nın (iç savaş sırasındaki çatışmalardan büyük zarar gördü), J. Guas'ın üstün yapıtı olan (1480) çok güzel bir cephesi vardır. Kulesi müdecar üslubunda olan (XIII. yy.) S. Marta de la Fuente kilisesi ve başka eski anıtlar.

—Guadalajara'nin yüzölçümü 12 190 km2; 148 961 nüf. (1990). K.B.'sında sierra de Guadarrama'nın doğusu adeta ıssızdır; eteğinde, Henares’in yukarı vadisinde ve Madrid-Zaragoza yolu üzerinde (bunlar uzun süre gelişmeden kalmışlarsa da günümüzde Madrid'in gösterdiği gelişmeden etkilenmektedirler), bir dizi küçük kent (Sigüenza, Guadalajara) vardır. D.’ya doğru, yüksek Molina de Aragön platoları hemen hemen bütünüyle ormanlarla (çam ormanları) kaplıdır. G.'de, La Alcarria tahıl tarlalarıyla yeşil meşe ormanlarının bulunduğu kireçli bir platodur.

—Ask. tar. Milliyetçiler safında çarpışan İtalyan birlikleri, Madrid’e yapılacak saldırı girişimi sırasında, Guadalajara yakınlarında, mart 1937de cumhuriyetçi ordu ve uçakları tarafından bozguna uğratıldılar. (İSPANYA iç savaşı.)

Kaynak: Büyük Larousse
SİLENTİUM EST AURUM
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

10 Kasım 2016 / kompetankedi Tarih
23 Aralık 2016 / Daisy-BT Turizm
15 Ocak 2010 / volture Taslak Konular
15 Ocak 2010 / volture Turizm
15 Ocak 2010 / volture Turizm