Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 9.599|Cevap: 0|Güncelleme: 16 Ağustos 2008

KKTC Radyo Kanalları

Mesaja atla
Bia
16 Ağustos 2008 14:59   |   Mesaj #1   |   
Bia - avatarı
Ziyaretçi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Radyo Kanalları

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT), KKTC Hükümeti'ne ait televizyon kanalıdır. Haber,müzik programı,köyleri tanıtım amaçlı programları yayınlamaktadır. BRT'nin ilk yayin hayatı 1963 yılında bir garajdan 2 mücahit tarafından radyo yayını olarak kurulmuştur. İlk yayın sözü ise 'Bayrak,Bayrak,Bayrak' diye verilmişti. BRT,Bayrak Radyo Televizyon Kurumu olarak adlandırılmıştır.
Sponsorlu Bağlantılar

Özel radyo ve televizyonların kurulmaya başladığı 1996 yılına kadar KKTC'nin tek yayın kurumu olan BRTK'nın temelleri 1960'lı yıllara dek uzanmaktadır. 1960 - 1963 yılları arasında Kıbrıs adasının tek yayın kurumu olan CBS (Kıbrıs Yayın Kurumu), 1960 Kıbrıs Anayasası gereğince %70 Kıbrıslı Rumlardan, %30 da Kıbrıslı Türklerden oluşuyordu. 1963'te başlayan ve adayı 1974 Kıbrıs Harekâtı'na götürecek çatışmalar yüzünden Türkler CBS'ten ayrıldı. Ülkenin yegâne yayın kurumunda herhangi bir şekilde temsil edilmeyen Türkler, bu ihtiyaçları nedeniyle 1964'te 6 adet radyo istasyonu kurarak yayına soktular. Bayrak Radyosu, Canbulat Radyosu, Lefke Sancak Radyosu, Gazi Bafın Sesi Radyosu, Larnaka Doğanın Sesi Radyosu ve Limasol Radyosu adı verilen bu 6 kanal "Sancak Radyoları" ortak adıyla anılıyorlardı. 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından Bayrak Radyosu dışındaki 5 radyo kapatıldı. Bayrak Radyosu'nun da ismi değiştiridi ve "Bayrak Radyo Televizyon Kurumu" adıyla kamu hizmetine sokuldu.

1996 yılında ilk özel radyo kanalı First FM ve ilk özel TV kanalı Tempo TV'nin kurulmaları sonucu teklik özelliğini yitiren BRTK; hâlen ülkedeki 5 TV kanalından ikisini, 24 radyo kanalından da 5'ini bünyesinde bulundurmaktadır.


Alıntıdır

Daha fazla sonuç:
KKTC Radyo Kanalları

Hızlı Cevap
Mesaj:
Türk ve İslam Dünyası forumu 'KKTC Radyo Kanalları' konusunu görüntülüyorsunuz: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Radyo Kanalları Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT), KKTC Hükümeti'ne ait televizyon ...

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç