Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 21 Ocak 2008  Gösterim: 16.164  Cevap: 0

Türkiye'nin Boğazları - Genel Bilgi

Misafir
21 Ocak 2008 11:33       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk Boğazları
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ad:  800px-Sea_of_Marmara_map.png
Gösterim: 1543
Boyut:  387.8 KB
Sponsorlu Bağlantılar
Marmara Denizi ve Boğazlar

Türk Boğazları terimi iki dar boğazı, bir tarafta Marmara Denizi ile Ege Denizi'ni ve diğer taraftan da Karadeniz'i bağlamayı ifade eder. Geleneksel olarak Avrupa ve Asya kıtaları arasında sınır olarak kabul edilirler. Türkiye'nin kuzey batısında yer alırlar.
Ad:  402px-Zonmar-en.svg.png
Gösterim: 1492
Boyut:  44.2 KB
Su yolları bölümlemeleri
  • İstanbul Boğazı veya Boğaziçi yaklaşık 30km uzunluğunda ve sadece 700 metre genişliğinde olup, kuzeyde Marmara Denizi ile Karadeniz'i bağlar. İstanbul'a doğru akar. Onu iki kıtada yer alan tek şehir yapar. Karşıdan karşıya geçiş iki süspansiyon köprü (Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü) ile olur. Boğaz altından giden demiryolu geçişli tünel projesinin Marmaray hali hazırda yapımına devam edilmektedir.
  • Çanakkale Boğazı, 68 km uzunluğunda ve 1,2 km genişliğinde olup, güneyde Çanakkale yakınında Marmara Denizi ile Ege Denizi'ni birleştirir. Tarihsel olarak Hellespont adı ile bilinir. I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Savaşları'na sahne olmuştur. Hükümetin 1936 yılında imzaladığı Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden sonra uluslararası su yolu olmuştur.Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç