Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 9.331|Cevap: 3|Güncelleme: 2 Aralık 2011

Anzavur Ayaklanması

13 Eylül 2008 22:45   |   Mesaj #1   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
ANZAVUR AYAKLANMASI, Kurtuluş Sa vaşı sırasında Anadolu'daki direnişi kırmayı amaçlayan ayaklanmalardan en önemlisidir. Sivas Kongresi sonrasında İstanbul Hükümeti Kuva-yı Milliye karşıtı etkinliklerini artırdı. Kuva-yı Milliye'cilerin, I. Dünya Savaşı'ndaki yenilginin sorumlusu olarak görülen İttihat ve Terakki'nin devamı olduğu, dine ve halifeye karşı oldukları propagandasıyla halk Kuva-yı Milliye'ye karşı kışkırtılıyordu. Bu amaçla, eski bir jandarma subayı olan Anzavur Ah-med yönetiminde ayaklanma düzenlenerek Kuzey Ege ve Marmara bölgelerindeki direni­şin gücü kırılmaya çalışıldı.

Anzavur Ahmed Eylül 1919'da Biga, Gö­nen ve Manyas'ta halkı ulusal kurtuluşçu güçlere karşı kışkırtma çalışmalarına başladı. Balıkesir yöresinde çevresine topladığı eşkiya çeteleriyle 2 Ekim 1919'da Susurluk'u basa­rak oradaki silahlan ele geçirdi. Daha sonra Kuva-yı Milliye güçlerine saldırmak üzere Bursa'ya yöneldi. Aynı ay içinde Kirmastı (Mustafakemalpaşa) yakınlanndaki Söğüt-alan'da Kuva-yı Milliye birliklerince kıstınlan Anzavur, Çerkeş Ethem'in de yardımıyla dağıtıldı. Manyas'a kaçan Anzavur'un ilk ayaklanması başansızlıkla sonuçlandı.
Sponsorlu Bağlantılar

Anzavur Ahmed ikinci kez 1920 Şubat'ında ayaklandı. Gâvur İmam adlı bir başka ayak­lanmacının ele geçirdiği Biga'ya giden Anza-vur'u, İstanbul Hükümeti Balıkesir valiliği­ne atadı. Ayaklanma hızla çevreye yayıldı. Anzavur üzerine gönderilen askeri birlikleri yenilgiye uğrattı. Ayaklanmanın boyutları bü­yüyerek Gönen, Manyas, Ulubat, Susurluk, Bandırma ve Karacabey ayaklanmacıların eli­ne geçti. Çerkeş Ethem ve Demirci Mehmed Efe gibi Kuva-yı Milliye güçleri Bursa üzerine yürüyen Anzavur'u Kirmastı-Susurluk yolu üzerindeki Yayaköy'de 15 Nisan 1920'de kar­şıladı. Zorlu bir savaştan sonra Anzavur'un kuvvetleri yenildi. Anzavur İstanbul'a kaçtı. Geride kalan adamlan direnmek istedilerse de dağıtıldılar. Böylece, Batı Cephesi'nin oluşturulmasını ve Yunan işgalinin durdurul­masını geciktiren Anzavur Ayaklanması nisan sonunda kesin olarak bastınlmış oldu.

Kaynak: MsXLabs.org & Temel Britannica

Diğer Konular:
Breath
22 Haziran 2010 10:56   |   Mesaj #2   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
Anzavur Ayaklanması
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sponsorlu Bağlantılar
Ahmet Anzavur Ayaklanması, Kurtuluş Savaşı’na karşı Anadolu’da düzenlenen ayaklanmalardan biridir. İstanbul Hükümeti’nce desteklenmiş olan Anzavur Ayaklanması'nın adı, ayaklanmaya önderlik eden Anzavur Ahmet'ten gelir.Sivas Kongresi sonrasında İstanbul Hükümeti, Kuva-yı Milliye'cilerin dine ve halifeye karşı oldukları propagandasıyla halkı kışkırtıyordu. Eski bir jandarma subayı olan Anzavur Ahmed’i de Kuzey Ege ve Marmara bölgelerindeki direnişi kırılmakla görevlendirdi. Anzavur Ahmed Eylül 1919'da Biga, Gönen ve Manyas'ta Kuva-yı Milliye karşıtı çalışmalara başladı. 2 Ekim 1919'da silahlı adamlarıyla Susurluk'a girdi. Ama Kirmastı (Mustafakemalpaşa) yakınlarında Çerkes Ethem kuvvetlerine yenildi.

2. Anzavur Ayaklanması
Anzavur Ahmed, Şubat 1920'de ikinci kez ayaklandı. Gâvur İmam adlı bir başka ayaklanmacının denetimindeki Biga'yı üs edindi. Ardından Gönen, Manyas, Ulubat, Susurluk, Bandırma ve Karacabey’i ele geçirdi. Çerkes Ethem ve Danişmentli İsmail Efe komutasındaki Kuva-yı Milliye güçleri, zorlu bir savaşın ardından 15 Nisan 1920'de Anzavur Ahmed’in kuvvetlerini dağıtıldı. Anzavur Ahmed İstanbul'a kaçtı. Böylece, Batı Cephesi'nin oluşturulmasını ve Yunan işgalinin durdurulmasını geciktiren Anzavur Ayaklanması Nisan ayı sonunda kesin olarak bastırılmış oldu.

Daisy-BT
12 Mayıs 2011 22:54   |   Mesaj #3   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi

Anzavur Ayaklanması

İstiklâl Savaşı'nda, millî cepheleri arkadan vurmak için İstanbul hükümetince çıkarttırılan ayaklanmalar.
(1 Ekim 1918-25 Kasım 1919 ve 16 Şubat 1920-16 Nisan 1920).

Bu ayaklanmalar Yunanlılar'a karşı Ayvalık ve Edremit taraflarında kurulan millî cepheleri arkadan vurmak ve Balıkesir Millî Kongresi'nin halk üzerindeki etkisini azaltmak ve İtilâf devletleri işgalindeki Çanakkale Boğazı ile millî kuvvetler arasında bir tampon bölge meydana getirmek amacını güdüyordu ve doğrudan doğruya Vahidettin ve Damat Ferit'ten talimat alarak hareket eden Çerkez asıllı Ahmet Anzavur tarafından çıkartılmıştı.

Anzavur, Bandırma, Biga, Gönen, Karacabey ve Kirmastı (Mustafakemalpaşa) dolaylarında halkı millî mücadeleye karşı ayaklandırmayı başardı. Asiler birçok masum ve vatansever insanı, bu arada Akbaş cephaneliği baskınını gerçekleştiren Edremit kaymakamı Köprülülü Hamdi Bey ile 174. Alay kumandanı Yarbay Rahmi Bey'i de şehit ettiler. Ahmet Anzavur sonunda Çerkes Ethem kuvvetlerine yenildi ve İstanbul'a kaçtı. Kuvayı Milliye'ye karşı mücadelesinden dolayı İstanbul hükûmetince kendisine mirmiranlık ve paşalık rütbesi verildi; İzmit mutasarrıflığına getirildi. Haince teşebbüslerine Kuvayı Tedibiye kumandanı unvanıyla Adapazarı ve Geyve dolaylarında devam etti (Mayıs-Haziran 1920).

Millî kuvvetler karşısında bu bölgede de tutunamayan Anzavur tekrar memleketi olan Biga dolaylarına geldi ve 1921 yılı Mayıs ayı içinde Karabiga'nın Adliye köyü civarında, Yeniçiftlik köyünden Mehmet Efe tarafından öldürüldü.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Misafir
2 Aralık 2011 23:58   |   Mesaj #4   |   
Avatarı yok
Ziyaretçi
atatürke suikast yapmya giderken demirkollar sülalesinden arnavut ali tarafından kellesi kesilerek öldürülüyor.mehmet efe flan degl öldüren herkez yanlıs yazıyo bigalıyım ben dedem falan babama anlatmıs eskiler bilir bu olayı kılıç falanda duruyormuş.4o gün adam kkelleyi gezdirip çerkez köylerine korku salmış yunanlıları çıkarms bigadan atatürke ilaçlatıp elçiyle kelle yolanmış. çete lider yeni çiftlikli mehmet effe ölü anzavur ahmet öldüğü sıra zaten çete lideri olarak arnavut aliyi geçirmişler
Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazla sonuç:
Anzavur Ayaklanması

Hızlı Cevap
Mesaj:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
Pixabay Resimleri:
paneli aç