Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 5 Aralık 2016  Gösterim: 2.890  Cevap: 2

Yıldızların Parlaklık Sistemi

10 Mart 2009 14:11       Mesaj #1
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
YILDIZLARIN PARLAKLIKLARI

Gökyüzündeki yıldızlar, hem gerçek parlaklıklarına hem de bize yakınlıklarına bağlı olarak parlak ya da sönük görünürler. Yıldızların parlaklığını ifade edebilmek için "kadir" birimi kullanılır. Sayma ve ölçme değerleri, mantıksal olarak, genellikle sayılan ya da ölçülen değer arttıkça artar; ölçülen azaldıkça azalır. Kadirde, bunun tam tersi olarak, ölçülen değer attıkça azalır; ölçülen değer azaldıkça artar. Bu sistemin temeli, çok eskilere, M.Ö. 120'li yıllara dayanır. Bu yıllarda, Yunan gökbilimci Hipparcus, oluşturduğu yıldız kataloğundaki yıldızları basit bir sistemle sınıflandırdı. Bu sınıflandırmaya göre, en parlak yıldızlar 1 kadir, en sönük olanlarsa 6 kadirdi.

M.S. 140'lı yıllarda, Claudius Ptolemy, bu sistemi biraz daha genişletti. Aynı sınıfa giren fakat birbirinden biraz daha farklı parlaklıklardaki yıldızları da birbirinden ayırabilmek için, örneğin, 2 kadir ile 3 kadir arasındaki bir yıldızı tanımlarken, "2. kadirden daha sönük" ya da "3. kadirden daha parlak" gibi ifadeler kullandı. Yıldızların 1 kadirden 6 kadire kadar sınıflandırıldığı bu sistem, Ptolemy'den sonra 1400 yıl daha sorunsuz olarak kullanıldı.

Sponsorlu Bağlantılar
Teleskobu gökyüzüne çeviren ilk insan olan Galileo, Ptolemy'nin 6 kadir sınırını aşan yıldızlar olduğunu keşfetti. Böylece, o zamana değin 6 kadirle sınırlı olan yıldız parlaklıkları, artık bu sınırı aşmıştı. Teleskoplar geliştikçe, gökbilimciler bu sınırı daha da öteye götürdüler.

Günümüzde, 5 cm çaplı ortalama bir dürbünle yaklaşık 9 kadir parlaklıktaki yıldızları, amatörlerin yaygın olarak kullandığı 15 cm çaplı bir teleskoptan 13 kadir parlaklıktaki yıldızları görebiliyoruz. İnsanoğlunun ulaşabildiği sınırsa, Hubble Uzay Teleskobu'nun görebildiği yaklaşık 30 kadir parlaklıktır.

19. yüzyılın ortalarında, gökbilimciler artık bu sistemi bir ölçeğe yerleştirmenin gereğini duymaya başladılar. Oxford'lu gökbilimci Norman Pogson, bir kadir olan bir yıldızın parlaklığının altı kadir olan bir yıldızın parlaklığının yaklaşık 100 katı olduğunu belirledi. Bu basit oran 1'e 100 öteki gökbilimcilerce de benimsendi. Buna göre, 5'e 100'lük artış, (yaklaşık 2,512) iki kadir arasındaki parlaklık farkına eşittir.

Sonuç olarak ortaya çıkan logaritmik bir ölçektir. Tam olarak öyle olmasa da duyularımız yaklaşık olarak, algılamada logaritmik olarak işler. Bu da otomatik olarak neden ortaya logaritmik bir ölçeğin çıktığını açıklıyor.

Yıldız parlaklıkları bir ölçeğe oturtulduklarında, yeni bir problem ortaya çıktı. Bazı bir kadirlik yıldızlar gerçekte ötekilerden oldukça parlaktı. Buna da bir çözüm bulundu. Gökbilimciler, çıplak gözün göremediği sönük yıldızlar için ölçeği nasıl genişlettilerse, parlak yıldızlar için de onlara birden küçük değerler vererek ters yönde genişlettiler.

Vega, Arcturus, Capella ve Rigel gibi yıldızlar 0 kadir parlaklığa yerleştirildiler. Daha da parlak gökcisimleri için, ölçek daha da genişletilerek, (-) değerler aldı. Örneğin gökyüzünün en parlak yıldızı Akyıldız -1,5, Venüs en parlak durumundayken -4,4, dolunay 12,5, Güneş -26,7 kadir parlaklıktadır.

19. yüzyılda, yıldızların parlaklıklarını fotoğraf çekerek ölçmek isteyen gökbilimciler, bir sürprizle karşılaştılar. Göze aynı parlaklıkta görünen yıldızlar, filmin üzerinde farklı parlaklıklarda görünüyorlardı. Bunun nedeni, fotoğraf filminin göze oranla mavi ışığa daha duyarlı olmasıydı. Bunun üzerine ortaya yeni bir ölçek çıktı: Fotoğrafik parlaklık ( mp ). Daha önceki parlaklıksa "görünür parlaklık ( mv )" olarak değiştirildi.

Bu aslında çok önemli bir keşif oldu. Çünkü, görünür ve mavi renklerdeki parlaklıkların farkı, yıldızın renginin, dolayısıyla da sıcaklığının belirlenmesine olanak tanıyordu. Günümüzde, bu ölçümler, değişik renklerde filtreler kullanılarak yapılıyor. En çok kullanılan filtreler morötesi (u), mavi ( B ) ve görünür ( V ) dalgaboylarını geçiren filtrelerdir. B-V, bir yıldızın sıcaklık endeksini verir. Eğer bu değer küçükse yıldız sıcak, büyükse soğuktur. Sarı bir yıldız olan Güneş'in renk endeksi 0,63, turuncu bir yıldız olan Betelgeuse'un renk endeksiyse 1,85'tir.

Bir cismin tüm dalgaboylarındaki parlaklığınaysa bolometrik parlaklık denir. Bolometrik terimi, bolometre olarak adlandırılan ve bir cismin yaydığı toplam ışımayı ölçen bir aygıttan kaynaklanmıştır.

Görünen ve Gerçek

Yukarıda anlattıklarımızın tümü, doğal olarak yerdeki bir gözlemcinin gözlemlerine dayanıyor. Yazının başında da değindiğimiz gibi, her yıldız bize farklı uzaklıktadır. Bu nedenle, onların görünür parlaklıkları, aslında gerçek parlaklıklarını pek yansıtmıyor.

Yıldızların birbirlerine göre gerçek parlaklıklarını ifade edebilmek için gökbilimciler yeni bir ölçek oluşturdular: "Mutlak parlaklık, M" ölçeği. Bir yıldızın mutlak parlaklığı, onun gözlemciye 10 parsek (1 parsek = 3,26 ışık yılı) uzaklıkta olduğu varsayılarak hesaplanır.

Eğer 10 parsek uzaktan baksaydık Güneş bize 4,45 kadir parlaklıkta görünecekti. Avcı Takımyıldızı'nın en parlak yıldızı olan Rigel'e aynı uzaklıktan baksaydık onu -8. kadir parlaklıkta görecektik.

Kuyruklu yıldızlar ve asteroidler için mutlak parlaklık tanımlaması daha farklıdır. Bir kuyruklu yıldızın ya da asteroidin mutlak parlaklığı, Güneş'teki bir gözlemcinin, cismi bir astronomi birimi (Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık, 150 milyon km) uzaktan baktığında gördüğü parlaklıktır.

Kaynak:Tübitak

Son düzenleyen nötrino; 7 Eylül 2015 11:41


3 Mayıs 2016 11:58       Mesaj #2
Finn and Jake - avatarı
VIP Antika adam
Yıldızların Işıldamasını sağlayan şey, hidrojen atom çekirdeklerinin kaynaşarak helyum çekirdeklerine dönüşmesi sırasında salınan enerjiye bağlı radyasyondur.

Kaynak: NTV Yayınları.

5 Aralık 2016 14:43       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI

Astronomide Kullanılan Parlaklık Birimi 'Kadir' ve Yıldızların Parlaklıklarıİnsan gözü 6. kadire kadar olan yıldızları görür, burada kadir bir parlaklık birimidir. Gökbilimciler ters oldukları için zamanında en parlak yıldıza 1, en sönüğüne de 6 demişler ve gökyüzündeki yıldızları daha teleskop keşfedilmeden önce kataloglamışlardır. Bu tanımla daha sonra teknolojinin ilerlemesine karşın bu birimden vazgeçilmemiştir ama hem negatife doğru hem de 6'dan yukarı doğru yıldızların parlaklıkları belirlenmiştir.

Bugün altıncı kadire kadar olan yıldızların sayısını çok kolay biliyoruz, yaklaşık 5000 tane (aslında 7155 tane ama çeşitli nedenlerle ancak 5000 tanesi görülür). Belirli bir zamanda ufuk düzlemi üstünde gökyüzünün yarısı kaldığına göre güzel karanlık ve Ay'sız bir gecede görebileceğimiz yıldız sayısı 2500'ü geçmez. Bu normal insan gözü içindir yani göz merceğimizin çapı 8 mm'dir, ancak bu kadar ışık toplar. (10x50) ölçülerinde normal bir avcı dürbünü ile göreceğimiz toplam yıldız sayısı birden 500 000'e fırlar, çünkü ne kadar ışın toplayıcı alan büyükse o kadar sönük cisimleri görürüz. Bu sayılar Samanyolu gökadasında 200 milyar yıldız olduğu bilinerek düşünülürse neredeyse sadece çok yakınımızdaki yıldızların görüldüğü anlaşılır.

Parlaklık ölçüsü birimi kadir olarak adlandırılır. Kadir değeri negatif, 0 ve pozitif değerler alabilir. Parlaklık, pozitiften negatife doğru kaydıkça artmaktadır. Mutlak ve görünen olmak üzere İki tür parlaklık birimi bulunmaktadır.

Yıldızların uzaklığına göre değişmeyen parlaklık birimine mutlak parlaklık birimi (M) denir. 10 parsek uzaklıkta düşünülen bir yıldızın sahip olduğu parlaklık değerine o yıldızın mutlak parlaklığı denir.

  • Güneş’in mutlak parlaklığı: M = +4,85 kadir
  • Aldebaran yıldızının mutlak parlaklığı: M = -0,1 kadir
  • Sirius A yıldızının mutlak parlaklığı: M = +1,3 kadir
Göz, dürbün, teleskop gibi ışık alıcısına ulaşan ışığın parlaklık değerine görünen parlaklık birimi (m) denir.Bunun için kutup yıldızının görünen parlaklığı +2,12 kadir kabul edilerek yıldızın parlaklığı kutup yıldızıyla karşılaştırılarak görünen parlaklık tespit edilir.
  • Güneşin görünen parlaklığı: m = -26,84 kadir
  • Aldebaran görünen parlaklığı: m = -1,06 kadir
  • Antares görünen parlaklığı: m = +1,22 kadir
  • Sirius görünen parlaklığı: m = -1,58 kadir

Kaynak: Astronomi (Ethem Derman)


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç