Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 29 Ocak 2008  Gösterim: 18.855  Cevap: 2

Mandala Nedir?

SEDEPH
29 Ocak 2008 14:13       Mesaj #1
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Mandala, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.


Sponsorlu Bağlantılar
Genellikle daire veya kare şeklinde olan ve herşeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılabilmektedir.


Hinduizm'de Siva ve Sakti'nin kozmik dansını, Budizm'de Buda Diyarını veya Buda'nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.


Budizm'de Mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. Budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.
Kalachakra

SEDEPH
29 Ocak 2008 14:56       Mesaj #2
SEDEPH - avatarı
Ziyaretçi
Sand Mandala/ Kum Mandala
temel olarak 5 renk kullanılarak yapılıyor ancak bu renklerin açık ve koyu tonları ile birlikte toplam 14 renk kullanılmış oluyor.

Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
29 Ocak 2008 15:20       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ayrıca bakınız: Mandala ve Mistik Sembol Resimleri
Sponsorlu Bağlantılar

Daha fazla sonuç:
Mandala Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


X-Sözlük forumu 'Mandala Nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: Mandala , Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere ...

Aramalar: Mandala Nedir?

Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş