Arama

Sıkıntı Nedir?

Güncelleme: 21 Ekim 2015 Gösterim: 3.795 Cevap: 1
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
13 Mart 2008       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
sıkıntı
isim

Sponsorlu Bağlantılar

1 . İşsizlik, tekdüzelik, bezginlik vb. sebeplerden doğan ruhsal yorgunluk, cefa, eziyet:
"İçinin sıkıntısını mümkün mertebe gizlemeye çalışarak, dereden tepeden konuşarak oyalandı."- P. Safa.

2 . Bir bozukluğun, karışıklığın sebep olduğu etkili ve sürekli yorgunluk, mihnet:
"Sıkıntı ve ızdırapla sağa sola döndüm."- A. Gündüz.

3 . Yokluk ve parasızlığın yol açtığı geçim darlığı:
"İhtiyarın bir para sıkıntısı içinde olduğunu o söylemeden ben keşfetmiştim."- S. F. Abasıyanık.

4 . Bulunmama durumu:
"Bu kış yine, kok kömürü sıkıntısı baş gösterecekmiş."- H. Taner.

5 . mecaz Sorun, mesele, sendrom, problem:
"Atatürk öldüğü zaman Türkiye'nin ufak tefek sıkıntılar dışında hiçbir büyük problemi yoktu."- B. Felek.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller

sıkıntı basmak

sıkıntı çekmek

sıkıntıda olmak

sıkıntısı olmak

sıkıntı vermek

sıkıntıya düşmek

sıkıntıya gelememek

Birleşik Sözler

can sıkıntısı

geçim sıkıntısı

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
21 Ekim 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
SIKINTI a.
1. Bir güçlüğün, bir engelin, bir eksikliğin, vb. yol açtığı geçici üzüntü, hoşnutsuzluk: Bir sıkıntın mı var, üzgün görünüyorsun
Sponsorlu Bağlantılar
2. İşsizliğin, güçsüzlüğün, tekdüzeliğin, ilginç bir şey bulamamanın yarattığı bunalım; ruhsal yorgunluk, bezginlik, boşluk duygusu: Köyde sıkıntıdan patlıyorum, yapacak hiçbir şey yok.
3. Fiziksel ya da ruhsal bir rahatsızlık: Biraz sıkıntısı var, çok güç nefes alıyor. Sık sık üstüne bir sıkıntı geliyor. Sıkıntı geldi, biraz pencereyi açar mısın?
4. Parasızlığın yol açtığı güç durum: Bu ay çok sıkıntıdayım, bana biraz borç verebilir misin? Büyük para kaybına uğramak onu sıkıntıya soktu. Sıkıntıya düşmek.
5. Bir kimsenin, bir şeyin insana yüklediği ağırlık, yük; verdiği hoşnutsuzluk: Bir kimseye sıkıntı vermek. Sıkıntı olmak.
6. Sıkıntı basmak, canı çok sıkılmak, içi daralmak: Bu saatlerde sıkıntı basar, ne yapacağını bilmezdi. || Sıkıntı çekmek, güç koşullar içinde ya da yoksul yaşamak: Çocukluğunda çok sıkıntı çekmişti.

—Tip. Kalp sıkıntısı, solunum sıkıntısı, kalbin ve solunum sisteminin akut işlev yetersizliği.

Kaynak: Büyük Larousse