Arama

Müzayede Nedir?

Güncelleme: 31 Ocak 2016 Gösterim: 4.347 Cevap: 4
Gabriella - avatarı
Gabriella
Ziyaretçi
29 Ekim 2008       Mesaj #1
Gabriella - avatarı
Ziyaretçi
Müzayede, Mezat olarak da bilinir, taşınır ya da taşınmaz malların açık artırma yoluyla alım ya da satımı. Geleneksel müzayede, alıcıların birbirini izleyen artırma önerilerinin müzayede yöneticisi tarafından kabul edilecek en yüksek (ve son) bedele ulaşması sürecidir.Hollanda tipi müzayedede ise satıcı mal için önerdiği bedeli giderek azaltır, her alıcının kabul ettiği bedele malı satar; bedel çok düşmüşse malı satıştan çeker.Katılmak isteyenlerin, satılacak malları müzayede başlamadan görmelerine izin verilir.Bu aşamada alıcı malın durumunu değerlendirir, kendine uygun gelen bir fiyat saptar.Satıcı müzayede başlamadan önce mal için bir taban fiyat saptayabilir ve artırmada fiyat o değere yükselmezse en yüksek artırmayı kabul etmez, malı satıştan çeker.
Birçok ülkede tarım ürünlerinin satışında müzayede büyük önem taşır.Malların, özellikle de çabuk bozulabilen ürünlerin bu yolla hızlı biçimde el değiştirmesi sağlanır.Müzayedeye en çok çıkarılan mallar arasında kullanılmış ev eşyası, kullanılmış tarım makineleri, sanat yapıtları, antikalar, pul, eski para, ender kitaplar ve mücevherlerbaşta gelir.Bazen çiftlik ya da bina gibi taşınmazlar da müzayede yolyla satılabilir.Hisse ya da mal değişiminde de müzayede yöntemi kullanılabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Tarihte mal ve araziden başka köleler de müzayede yoluyla satılmıştır.Eski Yunan'da kölelerin müzayedeyle satılması Homeros döneminde bile vardı.Bu uygulama Roma İmparatorluğu'nda da Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde sürdü.Avrupa'da ortaçağ sonlarında serflik kaldırılınca yeniden canlandı.18. ve 19. yüzyıllarda Amerikan kolonilerine Afrika'dan getirilen köleler müzayedeyle büyük toprak sahiplerine satılırdı.
Dünya'daki en büyük ve tanınmış müzayede firmaları Christie's ve Sotheby's'dir.
Kaynak:Vikipedi,Özgür Ansiklopedi

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
nicoec - avatarı
nicoec
Ziyaretçi
29 Ekim 2008       Mesaj #2
nicoec - avatarı
Ziyaretçi
slm antalyada böle bi müzayede salonu varmı acaba..tşk
Sponsorlu Bağlantılar
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
31 Ocak 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
MÜZAYEDE a. (ar. müzayede).
1. Bir malı en yüksek fiyatı verene satma; artırma, açık artırma.
2. Müzayede salonu, açık artırma ile alım satım yapılan yer || Bir malı müzayedeye çıkarmak, koymak, açık artırma yoluyla satışa çıkarmak.

Kaynak: Büyük Larousse
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
31 Ocak 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
MÜZAYEDE
  • Arttırma; açık arttırma.
  • satış.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
31 Ocak 2016       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
müzayede ingilizcesi
  • auction, auction sale.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Etiketler: Müzayede Nedir?