Arama

Flört Nedir?

Güncelleme: 13 Aralık 2020 Gösterim: 13.185 Cevap: 2
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
23 Şubat 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Flört
TDK, Türk Dil Kurumu
Sponsorlu Bağlantılar

isim Fransızca flirt

1 .
Kadınla erkek arasındaki duygusal ilişki.
2 .
Birbirine duygusal ilgi duyan kadın ve erkek:
"Daha doğrusu hayatımda flörtlerim olup olmadığını anlamak istiyorsunuz."- N. Hikmet.
3 . (mecaz) Siyasal bir parti, yabancı bir ülke vb.ne tam olarak bağlanmadan yaklaşma.

Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
 • flört etmek (veya yapmak)
karşı cinsten biriyle duygusal ilişki kurmak, çıkmak:
"Bir delikanlıyla flört edince hemen adınız dolaşmaya başlardı ortalıkta."- A. Ümit.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
18 Nisan 2016       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
Flört nedir?

Sponsorlu Bağlantılar
Ad: aaaad.png
Gösterim: 898
Boyut: 310.8 KB

Aralarında duygusal bir çekim olan kadın ve erkeğin ciddi bir ilişkiye başladıkları ilk aşamaya flört denmektedir.

Kişiler kendilerini en iyi bu ilk aşama flört aşamasında ifade ederler. Tarzların, yaşam stillerinin, beğenilerin, hobilerin, kişisel özelliklerin anlatıldığı bu aşama kendini tanıtmadır. Sadece anlatımla yetinilmez gözlemde iyi veriler elde ettirir. Bakışlarına anlam yüklersiniz, göz rengiyle ilgili şarkılar dinlersiniz.

Arkadaşlarıyla ilişkisinden kendinize pay çıkarır, yaşama bakış açısından nasıl bir ruh halinde olduğunu kestirirsiniz. Şiir kitaplarına koşarsınız. Algılar tamamen açıktır ve hiç bir detayı onunla ilgili kaçırmak istemezsiniz. Her iki tarafın heyecan oranı çok yüksektir. Elde etme fikri ağır basar.

Günümüzde ilk adımı erkek atmalı düşüncesi de değişti. Kadınlarda ilk adımı atıp mücadeleyi başlatabiliyor. Mücadeleyi hangi cins başlatırsa başlatsın, erkeklerin avcı genetik kodları, kadınların üreme koduyla karşılaştığından erkekler kadınların ilk olarak dişiliğine bakarlar. Kadınlar dişiliği giyim tarzından öte bir dokunuş ya da bakışlarıyla bile erkeğe hissettirir.

Dişiliği ön planda tutmak erkeğin arzusunun körelmesini engeller. Tüm özelliklerle erkeğin ilgisi diri tutulmalıdır. Kadın ve erkek kendinden emin ve ne istediğini bilmelidir. Kendinizi tanıtırken anlatımın yanında jest ve mimiklerle desteklenmiş beden dili çok iyi kullanılmalıdır.

Flört aşamasında sıra size geldiğinde kendinizle ilgili bilgileri soğuk bir şekilde, kendinden emin olmayan tarzda aktarırsanız, oyunu kaybeden olursunuz. Onu sizinde istediğinizi belli eden ifadeler kullanılmalı ancak aceleci olunmamalıdır. Bakışlar iyi kullanılmalı. Çünkü gözler kalbin aynasıdır. Konuşmadan da seninle ilgileniyorum mesajı verirsiniz.

Flört başladığı heyecanla sonlandırılmalıdır. Haddinden fazla uzun süren flörtler hazin bir sonla bitebilir. Zamanlama çok önemlidir. Flörtü başlatan kişi bitirmelidir. Son ana kadar arzusu bakışlar, dokunma, sevgi sözcükleriyle diri tutulan flört öpüşme ya da sevişme ile sonlandırılır. Artık netlikler daha fazladır ve yola bir çift olarak ciddi bir ilişkiyle devam edilir.

1920'lerden günümüze kadar uzanan dönemde, töre ve geleneklerde gittikçe artan bir gevşeme görülmüştür. Bunun sonucu olarak gelişmiş ülkelerin çoğunda, flört adı verilen olay başgöstermiştir. Sinemelarda parklarda, otomobillerde, toplantılarda birbirine sarılan, birbiriyle öpüşen gençler artık yadırganmamaktadır. Oysa başlangıçta bu olay çoğunluk tarafından tepkiyle karşılanmıştı; flört ahlaka aykırı bir olay olarak değerlendirilmişti.

Ama buna rağmen flörtün bütün dünyaya hızla yayılması önlenemedi. Bugün uzmanlar bireysel ve toplumsal kökenlerini bulabilmek amacıyle flört olayını incelemeye koyulmuşlardır. Bu uygulamanın bütün toplumlarda geçerli olup olmadığı, hayvanlarda da bulunup bulunmadığı incelenmektedir. Erkek olsun kadın olsun, her insanın fiziksel temasa mutlaka ihtiyacı vardır; çünkü bunu bir sevecenlik, bir koruma bir güvenlik olarak değerlendirir.

Flört ile ilgili Cümleler
 • Burak çok kısa bir süre için Tuğba'yla flört etti.
 • Flört etmem.
 • Flört etme zahmetlidir.
 • Ali Mary ile flört etmeye başladı.
 • Tom'la flört ettiğini gördüm.
 • Flört etmek çok stresli olabilir.
 • Asla flört etmem.
 • Flört edemeyecek kadar çok gençsin.
 • Ali altı aydır sadece Mary ile flört ediyor.
 • Rahatla. Flört etmek eğlenceli olmalı.
 • Çok daha genç bir kızla flört etmek onun için bir sorun değildi.
Diğer dillerde Flört anlamı nedir?
İngilizce'de Flört ne demek?n. flirt, date, wooing, flirtationFransızca'da Flört:flirt [le]Almanca'da Flört:n. Erlebnis, Flirt, Liebelei

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
mehmetciftci - avatarı
mehmetciftci
Kayıtlı Üye
13 Aralık 2020       Mesaj #3
mehmetciftci - avatarı
Kayıtlı Üye
Doğru flört mutlu ilişki
İlişkilerinizin en eğlenceli ve en unutulmaz evreleri olan flört dönemleri, ilişkinizin geleceğine de yön verir. Karşınızdaki kişiyi tanıyacağınız ve aynı şekilde kendinizi de ona tanıtacağınız bu dönemde uymanız gereken bazı kurallar var.
Mantığınızı yavaş yavaş yitirmeye başladığınız bu hassas dönemi, ileride gülerek ve özlemle hatırlamanın ve hatırlarken yanınızda kimin olacağını belirlemenin sizin elinizde olduğunu bilmelisiniz. Karşılıklı güven, saygı ve sevgi dolu bir ilişki istiyorsanız flört döneminizde karşınızdakini en doğru şekilde tanımalı, güvenmek için sebepler aramalı ve ona güven vermelisiniz.

İşte tüm bunları başarabilmeniz için uymanız gereken kurallar:

•Çok konuşmayın

Kadınların erkeklerde olan “Kadınlar çok konuşuyor.” önyargısını yenebilmesi için flört döneminde gereksiz ve önemsiz detaylarla muhabbeti uzatmaya çalışmaması ve iyi bir dinleyici imajı çizmesi gerekir. Erkekler de aynı şekilde farklı olmaya çabalarken fazla konuşmamaya dikkat etmelidir.

•Duygularınızın yoğunluğunu belli etmeyin

Duygularınız hangi seviyede olursa olsun karşınızdakini henüz tam olarak tanımadığınızı ve onun size olan duygularının doğruluğundan emin olmadığınız gibi kendi duygularınızın da henüz yerleşmemiş olduğunu unutmayın. Yani hoşlandığınızı belli edin fakat aşkınızdan ölüyormuş gibi davranıp karşınızdaki kişiyi şımartmayın.

•Meraklı olmayın ve karşınızdakinin de meraklı olmasına göz yummayın

Onun her an ne yaptığını merak ediyor ve sürekli onunla konuşmak istiyor olabilirsiniz ama unutmayın ki her an nerede ve kiminle olduğunu sorup merakınızı bu zamanlardan belli ederseniz, bu size daha meraklı sorular ve ilişkinin en büyük sorunu olan kısıtlama olarak geri dönecektir.

•Sürekli görüşmek için çabalamayın

Her ne kadar birbirinizi tanımanız için vakit geçirmeniz gerekse de her an birlikte olmak ve sürekli görüşmek için çabalamayın. Bu hassas dönemde birbirinizden sıkılabilir ya da onun için çok hevesli gibi görünebilirsiniz.

•Alıngan olmayın

Günümüz ilişkilerinin belki de en büyük sorunlarından biri gereksiz triplerdir. En ufak sorunda trip atmaya, alınganlık yapmaya ya da tartışmaya başlamayın.

•Sabırsız davranmayın

Aranızdaki yakınlığı arttırmak ilişkinizi başka boyutlara taşımak ve birbiriniz için radikal kararlar almak için acele etmeyin. Sabırlı olun ve her şeyi akışa bırakın. Doğru zamanın ne olduğunu göreceksiniz.
KAYNAK: PEMBENAR(milliyetgazetesi)

Benzer Konular

 Flört
13 Şubat 2007 / MaTTo Müzik tr