Arama

Teklif Nedir?

Güncelleme: 2 Ağustos 2015 Gösterim: 6.575 Cevap: 1
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
18 Haziran 2009       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Teklif

Sponsorlu Bağlantılar
isim Arapça tekl³f

1 .
Yapması için birinden bir iş isteme.
2 .
İncelenmek veya kabul edilmek için bir şey sunma, önerme, öneri:
"Böyle bir teklifi kabul edeceğini sanmıyorum."- A. Ümit.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  • teklif etmek
Birleşik Sözler
  • teklif tekellüf
  • değişiklik teklifi
  • kanun teklifi
  • tadil teklifi
  • yasa teklifi

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
2 Ağustos 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
TEKLİF a. (ar. külfet'ten teklif).
1. incelenmek ya da kabul edilmek üzere bir şey sunma, önerme; bu amaçla öne sürülen görüş, düşünce; öneri: Meclis'e yeni bir kanun teklifi sunmak. Bana yardım teklifinde bulundu. Evlenme teklifinizi kabul ediyorum. Size bir teklifim var.
Sponsorlu Bağlantılar
2. Bir kimseden, bir şey yapmasını isteme
3. içten olmayan, resmi davranış: Aramızda teklif mi var, bana istediğin saatte gelebilirsin.
4. (Bir kimseye, bir gruba) bir şey teklif etmek, onu, o kimsenin değerlendirmesine, onayına sunmak: Haftaya tekrar toplanmamızı teklif etti. Alıcı, bana arabam için gülünç bir fiyat teklif etti. Bir kimseye evlenme teklif etmek.
5. Bir kimseyi, bir iş, bir görev için teklif etmek, o işe, o göreve aday göstermek; önermek.
6. Teklif tekellüf, senlibenli, samimi olmama durumu, resmiyet: Aramızda teklif tekellüf mü var?

—Esk. Teklifi ham, kabul dilmeyecek kadar ağır ve uygunsuz teklif. || Teklifi malayutak, yapılması mümkün olmayan ağır teklif. || Teklifi tekellüf, teklif tekellüf, resmi, soğuk ve çekingen olma hali.

—Ask. denize. Teklif bayrağı, düşmanla konuşmak ve görüşmek için yollanan bir filikaya ya da gemiye çekilen beyaz bayrak.

—Bors. Aleni alım teklifi, borsa düzeni içinde uygulanan ve bir gerçek ya da tüzel kişinin, bir şirketin hissedarlarına ellerindeki hisseleri belli bir süre içinde ve belli bir fiyata satın almaya hazır olduğunu ilan yoluyla duyurması işlemi. (Bunu, portföyünde bulunan ya da yeniden ihraç edeceği hisse senetleriyle belli bir oran üzerinden değiştirme suretiyle de yapabilir. O zaman buna "aleni değiştirme teklifi” denir.) || Aleni satış teklifi, borsada kayıtlı bir şirketin hisse senetlerini elinde bulunduran bir gerçek ya da tüzel kişinin, bu hisselerden önemli bir miktarı sabit bir fiyatla ve belli yöntemlere göre satmayı ilan yoluyla duyurması işlemi. (Çoğu Batı ülkelerinde uzun süreden beri uygulanan ve sanayide yapısal değişikliklere olanak veren aleni alım ve satım teklifleri mekanizması, henüz Türkiye'de sermaye piyasası sistemine girmiş değildir.)

—Huk. Teklif mektubu, ihaleye katılanlann yapılacak iş için önerdikleri bedeli gösteren yazı. (Teklif mektubunda şartnamenin okunup kabul edildiği belirtilir; önerilen bedel rakam ve yazıyla yazılarak imzalanır.)

Kaynak: Büyük Larousse