Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 24 Mart 2016  Gösterim: 4.231  Cevap: 2

Sarık Nedir?

15 Haziran 2009 23:50       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Sarık -ğı
TDK, Türk Dil Kurumu

Sponsorlu Bağlantılar
isim
1 .
Sarılarak meydana getirilen başlık:
"O artık sarığı ile, cübbesi ve lapçınları ile tam bir hoca efendi idi."- T. Buğra.
2 . Kavuk, fes gibi bazı başlıkların üzerine sarılan tülbent, şal vb.


24 Mart 2016 23:14       Mesaj #2
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
SARIK
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kadiri Sarik Yesil 9225 1
Sarık, genellikle pamuklu veya ipek kumaştan yapılmış, başa veya fes, kavuk gibi bir iç şapkanın üzerine sarılan bir başlık. Sih ve müslüman toplumlarında, genellikle Asya ülkelerinde yaygındır.Türkçede sarık dendiğinde özel olarak Osmanlı'da kullanılan, Fes veyakavuk üzerine sarılan sarık türü de kastedilir.
Sarık pek çok Avrupa dilinde turban olarak anılır. Bu kelimenin kökeni Farsça dulband sözcüğüne dayanır. Türkçeye tülbent olarak geçen kelime Fransızcaya turban olarak geçmiştir. Fransızcadan Türkçeye geçen türban kelimesi ise Türkçede kadın başörtüsü anlamında kullanılır.

Kullanımı
Bugün özellikle Batı'da sarık kavramı Sihlerle yakından ilişkilendirilmiştir.

Sihlerde sarık
Vaftiz olmuş Sihler inanışları gereği saçlarını kesemezler. Sarık takmak zorunlu değildir ancak sarık uzun saçı toplamak için çok kullanışlıdır. Zamanla saçı uzun olmayanlar da bu geleneksel başlığı takmaya başlamışlardır. Özellikle Batı'da Sihler için sarık kimlikleriyle ilgili bir öğe haline de gelmiştir. Sihler taktıkları sarığı, daha çok, Pencapça "sarık" anlamına gelen ve daha saygın bir isim olduğu kabul edilen dastār (ਦਸਤਾਰ) olarak anarlar. Hintçe'de sarık için kullanılan sözcük pagṛī`dir.

Müslüman toplumlarda sarık
Dünyanın farklı yerlerindeki Müslüman toplumlarda sarık çeşitli şekillerde kullanılır. Sarılma şekli, rengi vs. ülkeden ülkeye ve toplumdan topluma farklılık gösterebilir.
Sudan'da takılan beyaz sarık "toplumsal statü" göstergesidir.
Sarık Arap Yarımadası'nda yüzü ve başı doğrudan güneş ışığından korumak için geleneksel olarak takılır. Nitekim sarığın Arap geleneklerinde farklı bir yeri vardır. Eski Arap kültüründe bir kişinin sarığını atmak, düşürmek hakaret olarak kabul edilirdi.
Sarık Şii liderler arasında da yaygındır.
Sarık Türklerde halk arasında yaygınlaşmamıştır. Osmanlı Devleti zamanında Osmanlı sultanları ve din büyükleri tarafından takılırdı. Osmanlı padişahları da başlangıçtan II. Mahmud dönemine kadar sarık takmışlardır.

Ayrımcılık
11 Eylül saldırıları, Irak ve Afganistan'ın işgali ve sonrasında yaşananlar dünyada Müslümanlara olan önyargıyı artırmış, nefret suçuolarak tabir edilen saldırılarda büyük bir artış görülmüştür. Müslüman veya Arap olmayan ve sarık takan toplumun çoğunluğunu oluşturan Sihler ve sarık takan diğer azınlıklar da bu saldırılardan paylarını almışlardır. Bu durum batı medyasında büyük yankı bulmuştur.


24 Mart 2016 23:19       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
Sarık İngilizcesi

TurbanDaha fazla sonuç:
Sarık Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç