Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 10 Mart 2016  Gösterim: 38.022  Cevap: 2

Atabey Nedir?

DERUNİ
14 Ocak 2011 12:12       Mesaj #1
DERUNİ - avatarı
Ziyaretçi
Atabey (isim, tarih)

Anlam:Eski Türk devletlerinde, özellikle Selçuklularda şehzadelerin eğitimi veya bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezir.
Sponsorlu Bağlantılar
  1. Isparta'nın bir ilçesi..
  2. Büyük selçuklu Devleti'nde emirliklere emir olarak atanan sultan oğullarının ( melik) eğitim ve öğretiminden sorumlu öğretmen-devlet adamlarıdır. özellikle Sultan Melikşah'ın (1072 - 1092) ölümünden sonra, devletin merkezi otoritesinin zayıflaması üzerine derebeyleşmeye, giderek de, bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar. bu dönemde kurulan en önemli atabeylikler; Fars Atabeyliği ( 1147 - 1284 ), Erbil Atabeyliği, Azerbaycan Atabeyliği ( 1146 - 1232 ), Şam Atabeyliği ( 1128 - 1154 ) ve Musul Atabeyliği ( 1127 - 1159 ) dir.
  3. Süleyman Demirel'in doğduğu meşhur İslamköy'ün bağlı bulunduğu Isparta ilçesi. eski adı Agros olup 1921'de TBMM kararıyla değiştirilmiştir.
  4. Selçukluların kumandanlarına verdigi ünvandır.
  5. Osmanlıdaki karşılığı Lala'dır.
  6. Selcuklu Devleti'nde şehzadeleri eğitip yetiştiren ve zamanla devlet kuran yüksek rütbeli memurlara Atabey denirdi. Bu ünvan, ilk defa Selçuklularda kullanıldı ise de, daha onceki Türk-İslam devletlerinde de bu vazifeyi gören memurlar vardı.Osmanlılarda ise, şehzadeleri yetiştirmekle görevli kimselere Lala denirdi.

Kaynak: sözlük. bilgiportal

Son düzenleyen nötrino; 25 Kasım 2015 10:35 Sebep: Yazım yanlışı / Yazı boyutu!
Benzer Konular:
Daisy-BT
21 Mayıs 2011 10:41       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Atabey

İsim

Sponsorlu Bağlantılar

(ata'bey)
Tarihi terim

Kimi eski Türk devletlerinde, özellikle Selçuklularda genç şehzadelerin eğitimi ya da bağımsız olarak bir eyaletin yönetimi ile görevli vezirlere verilen san.Selçuklularda hükümdar çocuklarının eğitim ve öğretimi ile görevli ya da çok küçük yaşta olan hükümdarların adına devlet işlerini yöneten deneyimli, bilgili kişi. Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun zayıflamasından ve parçalanmasından sonra, pek çok Atabey, bulunduğu bölgede bağımsızlığını ilân etti.

TDK
MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Son düzenleyen nötrino; 25 Kasım 2015 10:30 Sebep: Benzer içerik kaldırıldı / Yazı boyutu düzenlendi!
10 Mart 2016 20:06       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
ATALIK ya da [B]ATABEY,[/B] Ata olma durumu, niteliği, duygusu.
  • Vasi, devlet naibi (şehzade anlamına gelen sözcük, Mangıtlar, Özbekler ve Buhara hanlıklarında, hanlık sanı yerine kullanılmıştır): "... oğlu Celal Han'a atalık oldu" (Cihannüma, yy ).

Kaynak: Büyük Larousse

Sponsorlu Bağlantılar
Benzer Konular:

Daha fazla sonuç:
Atabey Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


X-Sözlük forumu 'Atabey Nedir?' konusunu görüntülüyorsunuz: Atabey (isim, tarih) Anlam: Eski Türk devletlerinde, özellikle Selçuklularda şehzadelerin eğitimi veya bağımsız olarak bir ...

Aramalar: atabey nediratabey kimdiratabey ne demek

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç
Paylaş