Arama

Nebi Nedir?

Güncelleme: 29 Ağustos 2013 Gösterim: 8.837 Cevap: 2
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
25 Ekim 2011       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Nebi
MsXLabs.org & İslam Ansiklopedisi & TDK
Sponsorlu Bağlantılar

isim, din b. (***)
(nebi: ) Arapça neb³

Kendisine kitap indirilmemiş peygamber.
Kelime anlamı haberci, haber ve­ren demektir. Din terimi olarak pey­gamber anlamındadır. Resul de pey­gamber anlamına gelmektedir ama nebinin anlamı daha geniştir. Resul, kendisine Allah tarafından kitap ve­rilen peygambere denir. Nebî ise hem kitap verilen, hem de kitap verilme­yen peygamberi ifade etmektedir.

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
cuma çaltak - avatarı
cuma çaltak
Ziyaretçi
26 Şubat 2013       Mesaj #2
cuma çaltak - avatarı
Ziyaretçi
Nebi: haberci haber getiren...
kuranda Ali imran 81. ayette Allah nebilere kitap verdiğini açıkça ifade eder"kendisine kitap verilen haberci"
Sponsorlu Bağlantılar
3/ÂLİ İMRÂN-81: Ve Allah, nebilerden, “Size kitap ve hikmet verdim. Sonra size, beraberinizde olanı (Allah'ın size verdiği kitapları) tasdik eden bir Resûl geldiği zaman, O'na mutlaka îmân edeceksiniz ve O'na mutlaka yardım edeceksiniz” diye misak aldığı zaman, “İkrar ettiniz mi (kabul ettiniz mi?) ve bu ağır (ahdimi) üzerinize aldınız mı?” diye buyurdu. (Onlar da): “İkrar ettik (kabul ettik)” dediler. (Allahû Teâlâ): “Öyleyse şahit olun ve Ben sizinle beraber şahitlerdenim.” buyurdu.
_VICTORY_ - avatarı
_VICTORY_
VIP Silent storM
29 Ağustos 2013       Mesaj #3
_VICTORY_ - avatarı
VIP Silent storM
Nebi
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Tanrı'nın, insanlara doğru yolu göstermekle görevlendirdiği kimse; peygamber.
Sözcük, İbranice kökenlidir. Tevrat, İncil ve Kuran'da aynı anlamda kullanılır. Muhammet'e, Medine'ye göçtükten sonra nebi denmiştir. Elçi anlamında olan resul ile nebi, birbirinin yerine kullanılabilirse de resul, kendisine Tanrı katından kitap gönderilmiş ve yeni bir din kurmuş peygamberdir (Musa, İsa, Muhammet vb. gibi). Nebi ise kendinden önce gelen resulün kurduğu dini yürütmekle görevlidir. İkisi de buyruğu, vahiy yoluyla ya da Cebrail aracılığıyla Tanrı'dan alır ve halka iletir.
Tesadüfen Zirveye Çıkılmaz... Çıkılsa Bile Durulmaz...