Arama

Kanton Nedir?

Güncelleme: 17 Şubat 2016 Gösterim: 2.881 Cevap: 1
buz perisi - avatarı
buz perisi
VIP Lethe
17 Temmuz 2012       Mesaj #1
buz perisi - avatarı
VIP Lethe
Kanton
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

İsviçre Konfederasyonu'nu oluşturan devletlere ve Fransa'da yönetim bölümlerine verilen ad. Fransa'da kantonlar yönetim çevresinden küçük, komünden büyüktür. İsviçre kantonuysa, herhangi bir sınırlama olmadığı sürece egemen bir devlet olup her kanton, yönetim bölümlerine, çevreler ve komünlere bölünmüştür. Yasama gücü kanton parlamentosu ya da halk meclisi eliyle yürütülür.

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
In science we trust.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
17 Şubat 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
KANTON a (fr. canton; esk. Provence dilindeki canton’dari).
1. Fransız devrimi döneminden kalma, manevi kişilikten yoksun, dolayısıyla ne malı ne de özel yönetimi olan yönetim çevresi (kanton çerçevesinde, kanton başına bir tane olmak üzere genel danışmanlar seçilir: kanton seçimleri).
Sponsorlu Bağlantılar
2. İsviçre'de, İsviçre Konfederasyonumu oluşturan eyaletlerden her biri. (Bk. ansikl. böl.)
3. Lüksemburg’ da, en büyük yönetim bölümü.
4. Kanada'da, yüzölçümü 100 mil kare olan kadastro bölümü.

—Dy. Hat kantonu, işaretlemeye temel olan ve bir durma ya da serbest hat işareti içeren hat birimi.

—Mutf. Kanton pilavı, suda haşlandıktan sonra sebze, yumurta ve jambonla sote edilmiş pirinç.

—ANSİKL. İsviçre kantonu, “Federal anayasaca egemenliği sınırlanmadığı” sürece egemen bir eyalettir. Her kanton, yönetim bölümlerine, çevrelere ve komünlere ayrılır. Yasama gücünü ya bir kanton parlamentosu (genellikle Yüce meclis) ya da her yıl toplanarak el kaldırma yöntemiyle yasaları ve bütçeyi kabul eden ve hükümeti atayan Halk meclisi (Landsgemeinde) yürütür. Bu sistem, genellikle, ancak kırsal kesim ya da orman kantonlarında, yani nüfusu daima az olan kantonlarda uygulanabilir: örneğin Appenzell, Untervvald, Schwyz, vb.’de. Yürütme gücü Küçük meclis'in ya da Devlet meclisi’ nin sorumluluğundadır.

Kaynak: Büyük Larousse

SİLENTİUM EST AURUM