Arama

Yalnız Nedir?

Güncelleme: 19 Mart 2016 Gösterim: 1.005 Cevap: 2
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
15 Haziran 2015       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM
YALNIZ sıf.
1. Yanında başkaları olmayan bir kimse için kullanılır: Artık yalnızız, konuşabiliriz. Koca evde yalnızdım.
Sponsorlu Bağlantılar
2. Tanıdıkları, arkadaşları, ailesi ya da günlük yaşamını paylaşacak bir can yoldaşı olmayan bir kimse için kullanılır: O hayatı boyunca yalnızdı. Yalnız bir kadın.
3. Başkalarından, duygusal olarak uzak olan bir kimse için kullanılır: Herkesin ortasında yalnızdı.
4. Dıştan hiçbir yardım, hiçbir destek görmeyen bir kimse, bir topluluk için kullanılır: Önceleri Türkiye bu konuda yalnız bir ülkeydi.
5. Yalnız başına, başkası olmadan, tek başına: Yalnız başına kalamazsın burada.

♦ be
1. Yanında başkaları olmadan: Bizi yalnız bırakır mısınız? Lütfen gidin, yalnız kalmak istiyorum.
2. Bir yakını, dostu, arkadaşı olmaksızın: Yalnız yaşıyor.
3. Duygusal yönden başkalarından uzak olarak: Bu gece kendimi çok yalnız hissediyorum.
4. Dışardan hiçbir yardım, hiçbir destek görmeksizin: Bu işi yalnız başardı. Beni bu işte yalnız bıraktınız.
5. Tekliği, yoğunluğu belirtir; yalnızca, salt, bir tek: Onunla yalnız bir kez konuştum. Onu yalnız bir mucize kurtarabilir. Bu işi yalnız o biliyor. Bunu, yalnız yardım etmek için yaptı.

♦ bağ. Cümleyi karşıtlık, kısıtlama, sınırlama ilişkisiyle önceki cümleye bağlar; ama, ancak, fakat: istediğinizi yaparım, yalnız bütün sorumluluğu sizin yüklenmeniz gerekir.

♦ a. Toplumsal ilişkilerden kopmuş ya da koparılmış kimse: Bir yalnızın güncesi.

Ad:  yalnız3.jpg
Gösterim: 129
Boyut:  9.0 KB
Kaynak: Büyük Larousse

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 19 Mart 2016 23:36
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
6 Şubat 2016       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
yalnız
sıfat
Sponsorlu Bağlantılar

1 . Yanında başkaları bulunmayan.
2 . zarf Yanında başkaları olmayarak:
"Ömrümde şehir içinde bile yalnız dolaşmaya alışmamış bir adam için bir genç kızın tek başına Avrupa seyahatine çıkışı akıl durdurucu bir şeydi."- Y. K. Karaosmanoğlu.
3 . zarf Sadece, salt:
"Kendisini yalnız Bombay'a kadar götürecek tren parası vardı."- F. R. Atay.
"İhtiyarcığın mezarında yalnız bunu beğenmedim, yalnız bunu güzel bulmadım."- M. Ş. Esendal.
4 . bağlaç Ama, şu kadar ki, ancak, fakat.
5 . isim, psikoloji Toplumsal ilişkilerden yoksun veya yoksun bırakılan kişi.

Birleşik Sözler
yalnız başına
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
6 Şubat 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
yalnız ingilizcesi
  • alone, lonely, lone, desolate, solitary; alone, on one's own; only, solely; but, however