Arama

Yarılma Nedir?

Güncelleme: 20 Mart 2016 Gösterim: 888 Cevap: 5
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
20 Haziran 2015       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM
yarılma
isim
Sponsorlu Bağlantılar
  • Yarılmak işi.

Son düzenleyen Safi; 20 Mart 2016 15:46
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
20 Haziran 2015       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
YARILMA a. Yanlmak eylemi.

Sponsorlu Bağlantılar
—Jeomorfol. Yoğun sellenmenin açtığı Yaranburgaz mağarası doğrusal yarık. (Dakotalar'ın sivri tepeleten rinin topografyası [bad lands terimi burada doğmuştur] killerdeki yarılma biçiminin güzel bir örneğidir.)

—Mad. oc Yarılma yüzeyi, kömürün yaprak yaprak ayrıldığı yüzey.

—Psikan. Ben'in yarılması, ben’in içinde, dış gerçeğe ilişkin olarak iki çelişik yargının bir arada bulunması. (Bk. ansikl. böl.) || Nesnenin yarılması, bunluktan kurtulmak için, dürtü nesnesini iyi ve kötü nesne diye ikiye bölen ve şizo-paranoid tutumda ortaya çıkan arkaik savunma mekanizması.

—ANSİKL. Ben'in yarılması (alm. ichspaltung), gerçekliğin yadsınmasından ayrılamaz. Nitekim fetişizmde, kadında penisin bulunmayışına ilişkin iki uzlaşmaz tutum (bu bulunmayışın yadsınması ve kabul edilmesi), herhangi bir nevrozlu uyuşma durumu sözkonusu olmaksızın, birbirini karşılıklı olarak etkilemeden yan yana bulunur. Bu savunma mekanizması, fetişizmin yanı sıra psikozda da görülür.

Kaynak: Büyük Larousse

Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
20 Mart 2016       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
YARILAMAK g. f. Bir şeyi, bir eylemi vb. yarılamak, nicelik açısından ele alınan bir bütünün, bir eylemin vb. yarısını gerçekleştirmek, yarısına varmak, yarısında olmak: Vbfu yarıladık. Geceyi yanlamak. Yolculuğu yanlamak, işi yarılamak.

yanlanmak edilg. f. Bir bütünün, bir eylemin vb. yarısına varılmak, yarıya gelinmek.

Kaynak: Büyük Larousse
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
20 Mart 2016       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
yarılma ingilizcesi
  • cleavage, split, split up, splitting
SİLENTİUM EST AURUM
Safi - avatarı