Arama

Ölmek Nedir?

Güncelleme: 11 Aralık 2015 Gösterim: 905 Cevap: 0
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
11 Aralık 2015       Mesaj #1
Safi - avatarı
SMD MiSiM
ÖLMEK gçz. f.
1. Bir canlı varlıktan söz ederken, yaşamı sona ermek ya da sona ermek üzere olmak; son nefesini vermek: Kalp krizinden ölmek. Genç ölmek. Dağda insan soğuktan ölebilir. Köpek, yaşlılıktan öldü. Ölürken kızını kardeşine emanet etti.
Sponsorlu Bağlantılar
2. Canlı bir şey (bitki) sözkonusuysa, hayati işlevleri azalmak; can çekişmek: Bu çiçekler susuzluktan ölüyor.
3. Yok olmak, kaybolmak, varlığı sona ermek: Ölen uygarlıklar, diller, sözcükler.
4. Bir şeyden (soyut) ölmek, o şeyin son derece etkisinde kalındığını belirtir: Gülmekten, susuzluktan, açlıktan ölmek. Sabırsızlıktan ölüyorum. Burada sıcaktan ölüyoruz.
5. Bir aygıt sözkonusuysa, kullanılamaz duruma gelmek, iyice eskimek: Bu buzdolabı ölmüş, yenisini almanız gerek.
6. Bir zaman sözkonusuysa, boşa geçmek: Oraya buraya koştururken bütün günüm öldü.
7. Öldü fiyatına, yok pahasına. || Öldüm öldüm dirildim, güç bir durumda korkulu, heyecanlı anlar yaşandığını belirtir. || Öldün mü, bir şey yapmaya istekli olmayan, yorgunluğunu bahane eden kimseye söylenir. ||Ölenle ölünmez, “her şeye rağmen hayat devam ediyor" anlamında söylenen avutma sözü. ||Ö/ey/m mi, ölelim mi, bütün yolların denendiğini ve tükendiğini belirtmek için kullanılır. || Öldüm, çok beğendim; çok yoruldum. || Ölme eşeğim ölme (çayır çimen bitecek), beklemenin bir işe yaramayacağını, şimdi gerekli olan bir şeyi ilerde elde etmenin bir yararı olmayacağını belirtmek için kullanılır. || Ölmek var dönmek yok, tasarlanan ya da başlanılan bir işten ne pahasına olursa olsun dönülmeyeceğim, sonuna değin gidileceğini anlatmak için söylenir. || Ölmezsin ya, o kadar da korkunç değil. || Ölüp ölüp dirilmek, çok ağır ve tehlikeli bir hastalıktan kıl payı kurtulmak, üst üste çok sıkıntılı ve üzüntülü durumlara düşerek sonunda kurtulmak. || ...san ölür müsün, bir işi yapmaya yüksünen kimseye söylenir. || Ölür müsün, öldürür müsün?, çok kızılacak, ters ve kötü bir durum karşısında ortaya çıkan tersliğin doğuracağı belayı göze almada duraksandığı zaman söylenir.

öldürmek ettirg. f.
1. Nesnesiz olarak kullanıldığında, bir kimsenin yaşamına isteyerek ve şiddet kullanarak son vermek: Para için öldürüyor Öldürmekten zevk alan bir sapık.
2. Bir kimseyi, bir hayvanı öldürmek, isteyerek yaşamına son vermek: Haydutlar bekçiyi iki el ateş ederek öldürdüler Kuduz bir köpeği öldürmek.
3. Canlı bir varlığı öldürmek, onun ölümüne neden olmak: Onu öldüren bu kurşundu. Aldığınız haplar sizi öldürebilirdi.
4. Bir kimseyi öldürmek, bir kimse ya da bir şey sözkonusuysa, birini çok yormak, yıpratmak, üzmek, bitkin duruma getirmek: Bu çocuklar beni öldürecek. Bu gürültü, bu merdivenler beni öldürüyor
5. Bir şeyi öldürmek, onu yok etmek, kaybolmasına, yıkılmasına neden olmak: Bencillik sevgiyi öldürür. Sanayinin gelişmesi kimi el sanatlannı öldürdü.
6. Bir şeyi öldürmek, ovarak, kızgın yağda çevirerek vb. bir sebzenin sertliğini, diriliğini gidermek: Yağda soğanları öldürmek.
7. Bir kimseyi bir şeyden öldürmek, bir şeyi dayanmanın son sınırına getirmek (bağlama göre tümleçsiz de kullanılır): Gülmekten, sıkıntıdan öldürmek. Dayaktan öldürdü çocuğu. 8. Öldür Allah, ne kadar zorlarsan zorla. || Öldürdün!, aşırı derecede zorlanmayı belirtir. || Öldüreceğim, öldürürüm (seni), korkutmak amacıyla tehdit yollu söylenir. || Öldürme, üstüne varma, zorlama. || Kendini öldürmek, intihar etmek. || Sen insanı öldürürsün, bir şeyde direnen, bir şeyi anlamamakta, yapmamakta ısrar eden, sabır taşıran kimseye söylenir. || Zaman, vakit öldürmek - ZAMAN, VAKİT.

öldürtmek ettirg. f. Bir kimseyi öldürtmek, onun öldürülmesini sağlamak: Kiralık bir katil tutup hasmını öldürtmek.

öldürülmek edilg. f. Öldürmek eylemine konu olmak, yaşamına kasten son verilmek: Sokak ortasında kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.

ölünmek edilg. t. Ölmüş, artık yaşamıyor olmak: Bir hiç uğruna ölünür mü?

—Huk. Ölünceye kadar bakma sözleşme Si - BAKMA.

Kaynak: Büyük Larousse

X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.