Arama

Değirmen Nedir?

Güncelleme: 4 Haziran 2013 Gösterim: 25.643 Cevap: 4
kompetankedi - avatarı
kompetankedi
VIP Bir Dünyalı
23 Kasım 2007       Mesaj #1
kompetankedi - avatarı
VIP Bir Dünyalı
Değirmen

Sponsorlu Bağlantılar
Değirmen,çeşitli maddeleri öğütmekte kullanılan en eski araçlardan biridir.Genellikle köy,kasaba veya üretim alanlarında bulunan bazı eski değirmenler günümüzde turistik bir konuma ulaşmıştır.
Konu başlıkları


  • 1 Değirmenin Tarihsel Gelişimi
  • 2 Değirmen Çeşitleri
  • 3 Yel Değirmeni
  • 4 Su Değirmenleri
  • 5 Elektronik Değirmenler
  • 6 Değirmentaşı
  • 7 Farklı Amaçlarda Değirmen
Değirmenin Tarihsel Gelişimi

Değirmenlerin kullanılmaya başlanması Milat'tan önceki yüzyıllara rastlar. MÖ 600'de,Araplar'ın yapabilmek amacıyla yel değirmenini icat ettiler.Bu, aynı zamanda değirmenin icadı olarak da nitelendirilebilecek bir bilgidir.
Bu tarihten 500 yıl sonra,Eski Yugoslavya ve Arnavutluk'ta su değirmenleri icat edilerek kullanılmaya başlandı.Bunların çalıştırılması için çok hızlı akan nehirlere ihtiyaç vardı.
Günümüze yakın zamanda ise, elektronik enerji tüketimiyle, yani yakıtla çalışan değirmenler icat edilerek bazı bölgelerde kullanılmaya başlanmıştır. Henüz eski yel ve su değirmenlerinin yerini alacak kadar yaygın olmasalar da,kullanımı gelişen teknolojinin gereğiyle hızla artmaktadır.
Bugün, değirmenlerin çalışma sistemindeki farklılığın nedenini tarihsel açıdan değerlendirebiliriz. Şöyle ki, bunun nedeni çeşitli tarihlerde daha sık kullanılan enerji çeşitliliği bunu gösterir.

Değirmen Çeşitleri [değiştir]

Değirmenler yel,su ve elektronik olmak üzere,kullandığı enerjiye göre üçe ayrılır.

Yel Değirmeni

180px Yel DeC49Firmeni

Yel değirmeni


Yel (rüzgar) enerjisine bağlı olarak çalışan ve su değirmeninde olduğu gibi çalışırken yakıt tüketmeyen değirmeni türüdür.MÖ 600'de Araplar'ın yapmak için icat etmişlerdir.Eski olmasına rağmen bugün de yel değirmenlerine rastlanır.Çalışmak için mutlaka rüzgar enerjisine gerek duyar.Rüzgar olmadığında hayvan gücüyle çalıştırılır.

Su Değirmenleri

180px Braine le Chateau2CBelgium2Cmoulin banal
Su değirmeni


Su enerjisine bağlı olarak çalışan ve yel değirmeninde olduğu gibi yakıt harcamadan çalışan değirmen türüdür. MÖ 100 yılında Eski Yugoslavya ve Arnavutluk'ta ilk kez kullanılmaya başlandı.Bunların çalışması için çok hızlı akan nehirler gerekiyordu.Bunun için su değirmenleri nehir kenarlarına kuruludur.Bazı su değirmenleri üstten akan suyla çalışır.

Elektronik Değirmenler

Yakıt enerjisiyle çalışırlar.Hangi yıl kullanılmaya başlandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur.Her türlü iklim koşulunda kullanılabildiği için daha kullanışlıdır.

Değirmentaşı

Tahılları öğütür.Yel değirmenlerinin 360 derece sadece bir kez dönmesi,değirmentaşının aynı işi 50 kez tekrarlamasına yol açar.

Farklı Amaçlarda Değirmen

Değirmen,tarihte maddeleri öğütmekten başka amaçlarla da kullanılmıştır.Örneğin Hollanda'daki yel değirmenleri bir zamanlar polder denilen,sular altında kalmış toprakları sudan kurtarmak için kullanılmıştır
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen ahmetseydi; 4 Haziran 2013 17:05
X-Sözlük Konusu: ne demek anlamı tanımı.
biruni - avatarı
biruni
VIP Önce Sağlık
27 Aralık 2008       Mesaj #2
biruni - avatarı
VIP Önce Sağlık
elektrikle çalışan değirmelerde; değirmen taşının ağırlığı çok hassastır.
değirme taşının gramına göre, değirme taşını döndüren mil çubuğu ayarlanır.
Sponsorlu Bağlantılar
taş, kendi kedini yedikçe, taşa ekleme yapılır.


birde hayat değirmeni vardır..
bi oraya, bi buraya koşarsın, bakarsın gün bitmiş.
bu değirmen, insanın hayatında günleri bir birrrrrr öğütür.
çuvalda gün bırakmaz. anladiii!!!!
Düşüncene katılmam şart değil, düşünceni anlatman için savaşırım...
_KleopatrA_ - avatarı
_KleopatrA_
Ziyaretçi
31 Aralık 2009       Mesaj #3
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
değirmen
isim
1 .
İçinde öğütme işi yapılan yer:
"Su değirmeni. Yel değirmeni."- .
2 .
Kahve, buğday, nohut vb. taneleri öğüten araç veya alet:
"Değirmende biraz kahve çekti."- S. F. Abasıyanık.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
değirmenden gelenden poğaça umarlar değirmene gelen nöbet bekler değirmen iki taştan, muhabbet iki baştan değirmenin suyu nereden geliyor?
Birleşik Sözler
değirmen taşı el değirmeni kahve değirmeni kol değirmeni
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
10 Haziran 2011       Mesaj #4
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Değirmen

Taneli cisimleri öğüten makine ya da alet.

İşlevlerine göre kahve değirmeni, un değirmeni gibi adlarla anılır. Tarihi çok eski olan değirmenin ortaya çıkışı tarımın başlamasına dayanır. İlkel biçimleri hâlâ köylerde kullanılmaktadır. İki yassı taştan ve göbekte bulunan ağaç bir milden oluşur. Üst taşta çevirmeye yarayacak bir tutamaç ve tanelerin dökülebileceği bir boşluk bulunur. Su değirmenindeki düzen de buna benzer. Alt taş sabittir, üst taş döner, taneler tekneden dökülür ve taşların arasında ezilen, ufalanan parçalar oluktan un olarak çıkar. Günümüz değirmenleri, genellikle elektrikle çalışmaktadır.

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
VIP VIP Üye
4 Haziran 2013       Mesaj #5
AndThe_BlackSky - avatarı
VIP VIP Üye
Yel Değirmeni

Dönen bir milin çevresine yerleştirilmiş kanatlardan oluşan bir düzenek aracılığıyla rüzgârın doğrusal hareketini dönme hareketine dönüştürerek mekanik güç elde etmede kullanılan aygıt. Tahılların öğütülmesi amacıyla kullanılır.
Tarihte ilk yel değirmenine 644 yılında İran’da rastlanmıştır. İranlı yel değirmeni yapımcıları, daha sonra bu bölgeyi işgal eden Cengiz Han’ın askerleri tarafından mesleklerini öğretmeleri amacıyla tutsak alınarak Çin’e götürülmüştür. Yel değirmenlerinin sayısı Orta Çağda dünyanın birçok bölgesinde hızla artmıştır. Yel değirmenleri günümüzde su pompalama ve elektrik enerjisi elde etme amacıyla kullanılmaktadır.

Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

11 Ağustos 2012 / Kral_Aslan Rüya Tabirleri
27 Ekim 2011 / Finn and Jake Turizm
Etiketler: Değirmen Nedir?