Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 25 Mart 2016  Gösterim: 18.955  Cevap: 5

Miğfer Nedir?

Demir YumruK
11 Aralık 2007 14:01       Mesaj #1
Demir YumruK - avatarı
Ziyaretçi
miğfer
isim Arapça mi¦fer

Sponsorlu Bağlantılar
Savaşçıların veya itfaiyecilerin başlarına giydikleri demir başlık, tolga:
"Yollar, dereler taş dipleri, koparılmış apoletler, atılmış miğferler, terk edilmiş silahlarla dolu."- A. Gündüz.


_KleopatrA_
7 Şubat 2010 21:26       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Miğfer - Miğfer Nedir - Miğfer Hakkında

Miğfer, savaş için tasarlanmış özel bir kask türüdür. Kişisel korunma teçhizatları arasında en eski olanlardan biridir ve milattan önce 900'lü yıllarda Asurlular tarafından giyildiği bilinmektedir. Antik Yunan'da ve Antik Roma'da; orta çağ boyunca ve 1600'lü yılların sonuna kadar pek çok savaşçı tarafından kullanılmıştır.
24 Mart 2016 00:27       Mesaj #3
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
MİĞFER
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi


220px Casque spectra 2

Miğfer, savaş için tasarlanmış özel bir kask türüdür. Savaş koşullarında başı mermi, darbe ve patlamalardan korur. Gelişmiş modellerindekulaklık ve mikrofon gibi teçhizatlar bulunabilir.

Tarihçe
Miğferin ilk kez MÖ 900'lü yıllarda Asurlular tarafından giyildiği bilinmektedir. Antik Yunan'da ve Antik Roma'da; orta çağ boyunca ve 1600'lü yılların sonuna kadar pek çok ordu tarafından kullanılmıştır.
24 Mart 2016 15:40       Mesaj #4
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
MİĞFER

Başı, dış darbelerden koruyan madeni başlık. Miğfer, ateşli silahların yapımından evvel, muharebede kılıç, mızrak, ok gibi harp aletlerinden korunmak için giyilirdi. Miğfer ve zırh bir bütünlük arz eder. Osmanlı miğferleri ince bakırdan ve çelikten yapılan iki cinstir. Miğfer tepesi sivri, fes biçiminde bir alettir. Asıl tepeye gelecek yer temrenle süslenir, temrenin ucu bazan sivri olup, bazan da ALLAH ismi (Lafza-i Celal) ve bazan da hilalle nihayetlenirdi. Eski miğferlerin üstünde ayet-i kerimeler yazılı olanları da vardı.

Savunma aleti olan miğfer, bütün devirlerde ve bütün ülkelerde askerler tarafından kullanıldı. Önünde burnu muhafazaya mahsus ve aşağı yukarı çıkabilecek surette bir levha ile bunun sağ ve solunda süs nevinden olmak üzere tuğ sokmaya mahsus bir yer vardı. Boyun ve kulakları korumak için de küçük zincir halkaları takılırdı. Ön taraftan iki uç kavuşturulup burun siperliği indirilince gözler ve yanaklardan pek az kısım görünürdü.

Miğfer, Birinci Dünya Savaşının ikinci yılından itibaren tüfek mermisinin sekmesini, sağlamak ve top mermisinin parça etkisine karşı başı korumak üzere orduda yeniden kullanılmaya başlanıldı. Bugün kullanılanlar çelikten olup, tatbikat ve eğitimlerde askerin techizatından bir parçadır. İtfaiyeciler, maden işçileri, polis memurları, otomobil yarışçıları, motosiklet sürücüleri vs. gibi çeşitli meslekten olanlar, miğferin koruyucu faydasından dolayı kullanmaktadır. Bunların hemen hemen hepsi hafif olan fiberglas gibi maddelerden yapılmaktadır.


24 Mart 2016 15:43       Mesaj #5
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
Miğfer İngilizcesi

Helmet

25 Mart 2016 20:17       Mesaj #6
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Migfer
  • Ateşli silâhların icadından evvel, muharebede kılıç, mızrak ve ok gibi harp âletlerinden korunmak için başa giyilen bir nevi başlık idi. Miğfer, zırh ile beraber bir bütün teşkil ederdi. Osmanlı miğferleri çeşitli şekillerde olmakla beraber genel olarak iki kısma ayrılırdı. Bir kısmı ince bakırdan, diğer kısmı ise çelikten yapılırdı. Miğfer; tepesi sivri fes biçiminde idi. Asıl tepeye gelecek yer temrenle süslenir, temrenin ucu kâh sivri olur, bazan da lâfza-i Celâl ve bazı kere de hilâl ile son bulurdu.


Daha fazla sonuç:
Miğfer Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç