Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 18 Kasım 2013  Gösterim: 97.949  Cevap: 4

Analiz Nedir?

27 Aralık 2007 11:22       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Analiz


Sponsorlu Bağlantılar
1.Analiz bir konuyu (maddi veya düşünsel) temel parçalarına ayırarak, daha sonra parçaları ve aralarındaki ilişkileri tanımlayarak sonuca gitme yoludur.
2.Analiz Edebiyat Terimleri anlamında : Bir bütünü parçalarına ayırarak ayrıntılı inceleme. Bir edebî eserin analizi, olayların, kişilerin ve üslûbun ayrı ayrı incelenmesi yöntemiyle yapılır. Analizden çıkarılan sonuç bir tartışma konusu olursa bu duruma eleştiri denir.
  • Analitik felsefe
  • Analitik geometri
  • Matematiksel analiz
  • Kimyasal analiz19 Şubat 2009 12:54       Mesaj #2
DERF_YORK - avatarı
Üye
Yirminci yüzyılın geleneksel felsefi bakış açılarını redderek kurulmuş bir felsefe okulu. Analitik felsefe dışında Analiiz, Lingüistik Analiz, Mantıkçı Analiz, Felsefi Analiz, Sıradan Dil Felsefesi, Cambridge Analiz Okulu ve Oxford Felsefesi gibi adlarla anılır. Analitik felsefe İngilizce konuşan ve Kuzey İskandinav ülkelerindeki yaygın bir felsefi anlayıştır. Kıta felsefesi ise daha çok ana dili İngilizce olmayan ülkelerdeki felsefi akımdır.
Son düzenleyen Daisy-BT; 7 Mayıs 2011 13:54
MaRCeLLCaT
16 Mart 2009 21:37       Mesaj #3
MaRCeLLCaT - avatarı
Ziyaretçi
analiz
isim, fizik Fransızca analyse
Çözümleme.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
analiz etmek
Birleşik Sözler
dinamik analizdeğer analizi
Daisy-BT
7 Mayıs 2011 13:56       Mesaj #4
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Analiz

Bir maddenin kimyasal bileşimini saptama işi.

Kimyasal analiz, bir örnekteki maddelerin cinsini saptayan nitel (kalitatif) analiz ve miktarlarını saptayan nicel (kantitatif) analiz olmak üzere ikiye ayrılır. Klasik nitel analiz, ısıtma, alev deneyi gibi basit deneylerden sonra iyonları gruplar hâlinde ayırıp sonra tek tek belirlemek biçiminde yürütülen kimyasal tepkimelere dayanır. Gözlenen, genellikle koku, renk değişimi ve çökelti oluşumudur. Klasik nicel analiz, gravimetrik (ağırlığa dayanan) ve volumetrik (hacime dayanan) analiz gibi iki dala ayrılır. Modern analizlerse, çoğunlukla örneğe zarar vermeden, çok duyarlı aletlerle yapılır. Kolorimetri (renkölçüm), spektrofotometri (tayf ışıkölçüm), polarografi, kütle spektroskopisi, diferansiyel ısıl analiz, potansiyometrik titrasyon, bunlardan bazılarıdır.

MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
nida
18 Kasım 2013 15:04       Mesaj #5
nida - avatarı
Ziyaretçi
Bir madde içerisindeki bütün veya bir kaç komponentin miktar ve muhtevasını ortaya koyma.


Daha fazla sonuç:
Analiz Nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç